Hanna Skarżanka w czasie wojny była szpiegiem. „Po śmierci Stalina płakała rzewnymi łzami”

radiopogoda.pl 14 godzin temu
  • Hanna Skarżanka była jedną z najpopularniejszych artystek powojnia.
  • Podczas okupacji walczyła z wrogiem, będąc w konspiracji.
  • Przeszłość aktorki była skrzętnie ukrywana.

Hanna Skarżanka wychowywała się w inteligenckiej rodzinie. Jej bliscy przywiązywali uwagę do humanistycznych ideałów i przekładali swoje wartości na młodą dziewczynę, która w późniejszych latach stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek powojnia.

Rozwiąż quiz o aktorkach. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…

Pytanie 1 z 20
Jak nazywa się ta aktorka? Podpowiedź – możesz ją kojarzyć z serialu "Złotopolscy".
Małgorzata Foremniak
Anna Przybylska
Magdalena Różczka
Następne pytanie

Choć Hanna Skarżanka od najmłodszych lat marzyła o aktorstwie, to idąc za głosem rozsądku, postanowiła rozpocząć studia na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Stefana Batorego. Gdy okazało się, iż wybór był zupełnie nietrafiony, przeniosła się na polonistykę, a następnie zdawała egzaminy w warszawskim Instytucie Sztuki Teatralnej. W wymarzonym teatrze gwałtownie dostała pracę, jednak rozwój jej kariery przerwał wybuch II wojny światowej.

Hanna Skarżanka walczyła z okupantem

Zamiast biernie przyglądać się przebiegowi wojny, Hanna Skarżanka postanowiła walczyć z wrogiem. W czasie niemieckiej okupacji pracowała jako kelnerka w jednym z warszawskich kasyn żołnierskich i zbierała informacje dla polskiego wywiadu wojskowego. Początkowo dla Związku Walki Zbrojnej, a następnie dla Armii Krajowej.

Zobacz także: Twierdził, że: „Reżyser nie powinien mieć żony”. Sam żenił się trzykrotnie

Hanna Skarżanka była choćby zaangażowana czynnie w kilka akcji bojowych i przyczyniła się do odbicia Eugeniusza Chylińskiego „Freza” z więzienia na Łukiszkach. Równolegle powoli rozwijała także swoją aktorską karierę.

Gdy wojna się skończyła, aktorka próbowała zataić swoją przeszłość przed Urzędem Bezpieczeństwa. Udało jej się to m.in. dzięki dołączeniu do partii PZPR.

Krążyła choćby o niej legenda, iż w dniu śmierci Stalina płakała rzewnymi łzami i iż była to z jej strony aktorska kreacja, a nie szczery żal – opowiadał Jerzy Nasierowski.

Kariera aktorska

Po pewnym czasie Hanna Skarżanka odeszła PZPR i na dobre poświęciła się karierze aktorskiej. Choć grywała głównie w teatrze, a w telewizji grywała głównie epizodyczne role, to widzowie mogą kojarzyć ją m.in. z „Misia”, „Pokolenia” czy też serialu „Czterej pancerni i pies”.

Zobacz także: Tym zajmuje się córka Ireny Jarockiej. Nie poszła w ślady mamy

Ze sceny zniknęła po wprowadzeniu stanu wojennego, poświęcając się przy tym działalności opozycyjnej. U schyłku lat 80. postanowiła wrócić na scenę, jednak ze względów zdrowotnych już w 1991 roku ponownie usunęła się cień. Hanna Skarżanka zmarła 8 listopada 1992 roku. Miała 74 lata.

Idź do oryginalnego materiału