Hania Derej nie zwalnia tempa i po świetnie przyjętym Matter Flow prezentuje kolejny singiel — From Shadow to Sun. To transowa podróż w odmęty syntezatorowej elektroniki.
Teraz czas na zupełnie nową odsłonę twórczości artystki, która pokazała się już światu jako wybitna pianistka, zgarniając szereg nagród, między innymi: pierwsze miejsce w kategorii Nowa nadzieja i piąte miejsce ex aequo w kategorii Nowa nadzieja – zespół jako Hania Derej Quintet oraz punktowane miejsce w kategorii Fortepian w ankiecie JAZZTOP2024 krytyków muzycznych magazynu Jazz Forum, nagroda TRYTON dla największej osobowości artystycznej festiwalu FAMA 2024 w Świnoujściu, nagroda specjalna za kompozycje i aranżacje jazzowe w ramach Junior Jazz Festiwal 2023 w Wadowicach, czy też nagroda Młody Kompozytor 2023 ufundowana przez Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie podczas XVIII Międzynarodowego Forum Pianistycznego Bieszczady bez granic.
From Shadow to Sun to kolejny singiel Hani Derej, będący urzeczywistnieniem jej elektronicznych fascynacji. Transowy, syntezatorowy kawałek zabiera słuchacza w intensywną podróż po świecie życiowych podróży.
To utwór, który pokazuje przejście, podróż z jednego punktu do drugiego. Mogą to być fizyczne miejsca, sytuacje, czy też uczucia. Każdy z nas ma własną historię, własne cele, do których dąży. Całe nasze życie to jedna wielka podróż. W tym czasie wiele się dzieje. Mamy wzloty i upadki, dobre i złe chwile, ale mimo tego wszystkiego podróż trwa, a my wraz z nią. Wszystko we wszechświecie nieustannie gdzieś dąży, bez względu na wszystko, co dzieje się dookoła. Nie ma zatrzymania. “From Shadow to Sun” to opowieść o tej podróży, która jest pokazana w optymistyczny sposób — z mroku ku światłu, z chaosu do spokoju i harmonii. Każdy z nas ma swoją własną podróż. We wszechświecie mamy ich razem miliony, a każda jest inna. Szukajmy tej swojej drogi, bo warto — komentuje Hania Derej.

Hania Derej — pianistka, kompozytorka i dyrygentka. Studentka dyrygentury symfonicznej na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz kompozycji i aranżacji jazzowej w Conservatorium van Amsterdam. Młoda artystka jest autorką ponad 120 kompozycji, z których część została zarejestrowana na ośmiu płytach m.in. w studio nagraniowym Polskiego Radia w Katowicach. Hania Derej tworzy muzykę w różnych stylach, w tym z gatunku muzyki ilustracyjnej, jazzowej, kameralnej, filmowej czy też elektronicznej.
Jest laureatką nagród kompozytorskich i wykonawczych, w tym m.in.: Nagroda TRYTON dla największej osobowości artystycznej festiwalu FAMA 2024 w Świnoujściu, Nagroda specjalna za kompozycje i aranżacje jazzowe w ramach Junior Jazz Festiwal 2023 w Wadowicach, czy też Nagrody Młody Kompozytor 2023 ufundowana przez Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie podczas Międzynarodowego Forum Pianistycznego Bieszczady bez granic. W ramach wspomnianego Forum pianistycznego została także laureatką takich nagród pianistycznych, jak: wyróżnienie za wykonanie koncertu z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej oraz koncertu z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”.
Jako dyrygentka, miała okazję dyrygować na koncertach m.in. Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Elbląską Orkiestrą Kameralną (Nagroda Specjalna w ramach Elbląg Music Masterclass 2022), Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”, Europejską Fames Orchestra (Macedonia), Seinajoki Chamber Orchestra (Finlandia) oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Morawskiej w Czechach.
Stypendystka Rafał Brzoska Foundation, Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie i Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury, Marti Keuning Eckhardt Foundation (Holandia) oraz laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Bielsko-Biała.
Ostatnia płyta artystki — Evacuation, nagrana jako Hania Derej Quintet, została wydana pod szyldem holenderskiej wytwórni ZenneZ Records. W ankiecie JAZZTOP2024 krytyków muzycznych magazynu Jazz Forum, Hania Derej zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Nowa nadzieja i piąte miejsce w kategorii Nowa nadzieja – zespół jako Hania Derej Quintet oraz punktowane miejsce w kategorii Fortepian.
Hania Derej uczestniczy również w licznych europejskich projektach muzycznych:
- FAMES Orchestra w Macedonii – specjalistyczne warsztaty muzyczne i koncerty,
- rezydencje artystyczne The Playground Residence w Niemczech i Holandii,
- International Jazz Platform w Norwegii, Holandii i Polsce.
W ramach Music Export Poland jako delegatka uczestniczy w międzynarodowych misjach artystycznych i networkingowych – Iceland Airways networking mission w Islandii (Reykjavik), ESNS Showcase Festival & Conference – w Holandii oraz Jazzahead 2025 w Bremen (Niemcy).