Aplikacja HomeGirl stworzona przez SEXEDPL, fundację IT Girls i agencję Brain ze wsparciem Ubera, powstała w odpowiedzi na raport "Imprezowa mapa Polski". Ten jasno pokazuje, iż aż 78 proc. osób doświadcza przemocy seksualnej podczas imprez. Technologiczne rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo kobiet podczas powrotów z imprez.
REKLAMA
Zobacz wideo Dominika Serowska zdradza, jakie ma wykształcenie i gdzie pracowała. "Mieszkałam w Wiedniu, pracowałam w Turcji" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Jak bezpiecznie wracać do domu? Aplikacja HomeGirl to realna pomoc od kobiet dla kobiet
Aplikacja polega na wykonywaniu połączeń przez kobiety, które w danym momencie potrzebują wsparcia z tymi, które aktualnie mogą tę pomoc zaoferować. Inicjatywa ruszyła 14 kwietnia 2025 roku, a jej twórcy wierzą, iż zbudowanie dużej społeczności kobiet pomoże zmniejszyć lęk o bezpieczeństwo. W ramach aplikacji HomeGirl każdy ma możliwość skorzystania z:
bezpiecznego połączenia głosowego,
rozpoczęcia czatu,
zgłoszenia niebezpiecznych miejsc,
funkcję SOS.
Wszystko działa w sposób prywatny, nie zapisując rozmów ani nie śledząc lokalizacji. Weryfikacja tożsamości użytkowniczek odbywa się poprzez platformy Authologic, mObywatel oraz eDO App.
Raport "Imprezowa mapa Polski". Dane o przemocy seksualnej nie pozostawiają złudzeń
Na konferencji Fundacja SEXEDPL przedstawiła raport "Imprezowa mapa Polski", zrealizowany z Uber Polska. W odpowiedzi na alarmujące wyniki, pokazujące jak powszechna jest przemoc seksualna w nocnym życiu, powstała aplikacja HomeGirl, która ma zwiększyć bezpieczeństwo podczas powrotów z imprez. Z danych wynika, iż blisko 80 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn obawia się o swoje bezpieczeństwo na imprezach i w drodze do domu. Najczęstsze formy przemocy to niechciany dotyk, komentarze seksualne i natarczywe zaczepki.
- Ten raport to sygnał, iż nie możemy dłużej milczeć. HomeGirl to nasza odpowiedź. Technologia, która daje kobietom realne wsparcie tam, gdzie zawodzi system. To akt solidarności i dowód, iż nie jesteśmy same - zadeklarowała Anja Rubik, założycielka i prezeska SEXEDPL. - Chciałyśmy stworzyć narzędzie, które daje kobietom coś więcej niż tylko możliwość rozmowy. Daje poczucie, iż ktoś jest obok, choćby jeżeli dzielą nas setki kilometrów. HomeGirl to technologia, która wzmacnia, pomaga odzyskać spokój i poczucie kontroli w sytuacjach, gdy czujemy się zagrożone - komentowała Adrianna Klimczak, współzałożycielka i wiceprezeska fundacji IT Girls.
Czy uważasz, iż aplikacje takie jak HomeGirl mogą realnie poprawić bezpieczeństwo kobiet? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.