Gwiazdor Hollywood ma polskie korzenie? "Dziadek" też był artystą!

swiatseriali.interia.pl 2 dni temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Leonardo DiCaprio to amerykański aktor, producent filmowy i działacz na rzecz ochrony środowiska. Jak się okazuje, jest również związany z naszym krajem! Jego "dziadek" również był znanym artystą.


Anegdota mówi, iż w czasie ciąży matka DiCaprio często odwiedzała różnego rodzaju wystawy i muzea, twierdząc, iż kontakt ze sztuką od najwcześniejszych dni uczyni z jej dziecka artystę. Być może wpływ na talent miało otoczenie, bo Leonardo dorastał w pobliżu polskiego artysty i jego sztuki!


Leonardo DiCaprio ma polskie korzenie!


"Polskim dziadkiem" hollywoodzkiego gwiazdora był Stanisław Szukalski - pochodzący z Polski rzeźbiarz, który był doceniany przed wybuchem II Wojny Światowej. Był określany jako niezwykle utalentowany i zajmował się także malarstwem oraz rysunkami.Reklama


Szukalski urodził się w 1893 roku w Warcie i we wczesnym dzieciństwie przeprowadził się z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Na jakiś czas wrócił do Polski, by rozpocząć studia, ale wraz z rozpoczęciem wojny, powrócił do USA.
Dlaczego Szukalski nazywany jest "dziadkiem" DiCaprio? Rodzina aktora traktowała artystę jak "swojego", ponieważ mieszkał w tej samej dzielnicy, co ojciec Leonardo. W tym samym czasie mężczyźni szukali zatrudnienia w Hollywood, a w tej chwili rodzina aktora posiada największą kolekcję rzeźb Szukalskiego. Leonardo DiCaprio sam określił artystę swoim "polskim dziadkiem".
Zachowało się wiele fotografii z czasów bliskiej zażyłości rodziny DiCaprio i Szukalskiego, a w Muzeum Miasta i Rzeki Warty znajduje się zdjęcie przedstawiające dziewięcioletniego przyszłego aktora i polskiego artysty.
Niestety Szukalski nie zyskał szerokiego uznania, a jego dzieła wyprzedzały czasy, w których żył. Jednak o bliskim związku z rodziną DiCaprio świadczy fakt, iż aktor wraz ze swoim ojcem stworzył film dokumentalny dla Netfliksa o życiu "polskiego dziadka". Produkcja "Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego" jest dostępna dla polskich użytkowników.
Idź do oryginalnego materiału