Perfekcyjny fałszywy uśmiech. Dojmujące poczucie, iż jest się zawsze pomijanym. Totalny brak asertywności. Głęboko ukryte urazy. I ten sekret – pilnie strzeżona tajemnica, iż jest się „innym”, iż ma się jakąś „skazę”. To wszystko cechy osób dorosłych, które niosą idą przez życie z brzemieniem emocjonalnego zaniedbania w dzieciństwie. Dla nich jest książka psycholożki Jonice Webb „Wypełnić pustkę. Pokonaj skutki zaniedbania emocjonalnego z dzieciństwa”. Może ona pomóc odzyskać poczucie przynależności. Jakże konieczne jest zrozumieć, iż wszystkiego tego możemy się pozbyć, iż to uleczalne!
Jak wielu z nas całe życie toczy wewnętrzną walkę z demonami, jak wielu czuje się samotnymi, odłączonymi, innymi, jak wielu towarzyszy poczucie, iż coś jest z nimi nie tak? Jak wielu nie wie, skąd się to wszystko wzięło?
Wydarzenia z przeszłości wnikają głęboko w nasze wspomnienia, sprawiają, iż tkwimy w schemacie, iż jesteśmy jak dzieci we mgle – idziemy przez życie po omacku.
Czym jest fundamentalna skaza, o której pisze Jonice Webb?
To pojęcie nie rzeczywistej wady czy skazy, jest za to rzeczywistym odczuciem. Autorka wyodrębniła je, pracują z grupą terapeutyczną zaniedbanych emocjonalnie kobiet. Choć każda była inna, udało się zidentyfikować pewną wspólną cechę. Ta cecha to przekonanie, takie głęboko zakorzenione, ukryte i nigdy nie oglądające światła dziennego, iż „jestem inna”, „jestem odseparowana”, „jestem nieakceptowana”, „jestem nic niewarta”, „jestem słaba”, „jestem głupia”.
Jak widać są różne, wspólną ich cechą jest to, że… są.
Zaniedbane emocjonalnie osoby trzymają to przekonanie skrzętnie ukryte, żeby przypadkiem nikt nie dowiedział się o skazie. Często choćby dorośli ludzie nie do końca mają świadomość, iż czegoś w ich dzieciństwie zabrakło. Nie widzą, iż to, co się z nimi dzieje jest efektem braku miłości rodziców. Nie widzą tego, iż odrzucają siebie i swoje uczucia.
A przecież miłość rodziców to podstawowe, pierwotne uczucie, które jest naszą bazą, taką apteczką, którą niesiemy ze sobą przez całe życie. Troska, opieka, wrażliwość okazywana dzieciom przeradza się później w pewność siebie, pewność innych, przekonanie o własnej wartości i o tym, iż zasługujemy na to, by nas pokochać. Niestety, czasami w dzieciństwie nie otrzymujemy tego zaczynu i w życie idziemy z brakiem.
O zaniedbaniu emocjonalnym mówimy, kiedy rodzice nie widzą emocji i potrzeb dzieci, kiedy na nie reagują. I uwaga, to nie muszą być stereotypowo rozumiane traumatyczne doświadczenia. W rzeczywistości zaniedbanie emocjonalne jest niezwykle subtelne, wręcz niezauważalne i niemożliwe do zapamiętania, dla kogoś kto nie jest tego świadomy.
fot. Elina Sazonova/Pexels
Zaniedbaniu emocjonalnemu towarzyszą poniższe stwierdzenia. Jak często ich używasz?
- Nie chcę przeszkadzać
- Nie potrzebuję żadnej pomocy
- Nie mam nic do powiedzenia
- Nic nie czuję
- Przepraszam
- Jestem leniwa
- Jaki to ma sens?
- Niczego nie potrzebuję
- To nie ma dla mnie znaczenia
- Nikogo nie potrzebuję
- To moja wina
- Nie wiem, jak się czuję
- Sama sobie z tym poradzę
- Nie jestem tak inteligentny/atrakcyjny/zdolny jak inni
- Nigdzie nie pasuję
- Nie wiem czego chcę.
Znasz to? Ile z powyższych rzeczy możesz przypisać sobie? Czy to możliwe, iż dorastałaś z rodzicami, którzy ignorowali twoje uczucia. Bardzo gwałtownie zdałaś sobie sprawę, iż emocje nie były zbyt mile widziane w twoim domu. Jak sobie poradziłaś? Zbudowałaś mur, aby zablokować swoje uczucia. W ten sposób możesz je ignorować i niszczyć i sprawić, by twój gniew, zranienie, smutek lub potrzeba nie przeszkadzały rodzicom i tobie.
Zacznij słuchać siebie. Kiedy to zrobisz, zaczniesz słyszeć, co mówisz. To pozwoli ci uświadamiać sobie, co czujesz do siebie i życia i pokaże ci, jak zaniedbanie emocjonalne zniekształca twój ogląd siebie i świata. To wszystko może pomóc ci zrozumieć, iż warto coś zmienić w swoim nastawieniu. Co dalej? Na początek sięgnij po tę książkę. Pierwszy krok jest najważniejszy.
„Wypełnić pustkę. Pokonaj skutki zaniedbania emocjonalnego z dzieciństwa„ to książka o tym, czego zabrakło Ci w dzieciństwie, jakie są tego konsekwencje w dorosłym życiu i co możesz zrobić, aby uporać się z emocjonalnymi blokadami.
Z poradnika dowiesz się m.in.:
- czym jest zaniedbanie emocjonalne,
- jakie mogą być rodzaje rodzicielstwa,
- co czuje dorosłe dziecko zaniedbane emocjonalnie w dzieciństwie,
- jak poradzić sobie w dorosłym życiu i zaopiekować się sobą,
- dlaczego akceptowanie i wyrażanie uczuć oraz rozpoznawanie własnych emocji w relacjach z innymi jest ważne,
- jak przerwać cykl zaniedbania emocjonalnego i stać się wystarczająco dobrym rodzicem.