Franciszek Maśluszczak wrażliwy jak sztuka, którą tworzy

agencja-informacyjna.com 9 godzin temu
Zdjęcie: Franciszek Maśluszczak


Agencja Informacyjna: Jeszcze trwa wyjątkowa wystawa malarska „Maluję jak chcę” Franciszka Maśluszczaka w Promie Kultury na Saskiej Kępie w Warszawie, a już poniedziałek w Starej Prochowni zaprezentowane zostaną rysunki i akwarele artysty.

Spis treści

Od kiedy do kiedy dostępna jest wystawa „Maluję jak chcę”?
Od kiedy do kiedy dostępna będzie wystawa w Starej Prochowni?
Czy Franciszek Maśluszczak i Juliusz Erazm Bolek współpracowali ze sobą?
Kim jest Franciszek Maśluszczak?
Czy Franciszek Maśluszczak podejmuje się wyzwań związanych z architekturą?
W jakich kolekcjach znajdują się prace Franciszka Maśluszczaka?
Jakie wystawy miał Franciszek Maśluszczak?
Bohaterem jakich filmów jest Franciszek Maśluszczak?

Od kiedy do kiedy dostępna jest wystawa „Maluję jak chcę”?

Dzieła Franciszka Maśluszczaka przenoszą widzów w świat pełen liryzmu, subtelnego humoru i baśniowej atmosfery. Artysta z wnikliwością i prostotą opowiada o ludzkich sprawach, nie stroniąc przy tym od pogodnej ironii. Jego obrazy i rysunki – choć pełne fantastycznych wizji – pozostają głęboko zakorzenione w naturze i codzienności. Franciszek Maśluszczak pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej – artystą, który potrafi połączyć subtelność poezji z siłą obrazu.

Ekspozycja prac na wystawie malarskiej „Maluję jak chcę” Franciszka Maśluszczaka, dostępna jest od 30 kwietnia 2025 r. do 25 maja 2025 r., w Promie Kultury na warszawskiej Saskiej Kępie w Warszawie. Prezentowany tam jest przekrojowy wybór dzieł, powstałych na przestrzeni ostatnich 25. lat. To bardzo rzadka okazja, by zobaczyć charakterystyczne, pełne ekspresji i wyobraźni obrazy oraz rysunki Artysty, który konsekwentnie podąża własną ścieżką artystyczną.

Od kiedy do kiedy dostępna będzie wystawa w Starej Prochowni?

Wernisaż wystawy akwareli i rysunków Franciszka Maśluszczaka w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalniej Stara Prochownia, przy ul. Boleść 2, w Warszawie, odbędzie się 26 maja 2025 r. o godzinie 18:00. Wystawa będzie otwarta do 2 czerwca 2025 r., a wydarzenie poprowadzą Blanka Wyszyńska Walczak oraz Artur Wolski. przestrzeni Starej Prochowni zaprezentowane zostaną rysunki i akwarele Franciszka Maśluszczaka – artysty, który od lat porusza wyobraźnię widzów swoją niepowtarzalną stylistyką. Na wystawie zobaczyć będzie można czarno-białe rysunki piórkiem na czerpanym papierze oraz akwarele – w tym prace do książki „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Czy Franciszek Maśluszczak i Juliusz Erazm Bolek współpracowali ze sobą?

„Jestem szczęśliwy, iż miałem zaszczyt i przyjemność poznać Franciszka Maśluszczaka. To absolutnie wyjątkowa postać zarówno w świecie sztuki jak i w świecie ludzi.” – Zwierza się Juliusz Erazm Bolek – laureat nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. – „Od dawna marzyłem aby swój talent Franciszek Maśluszczak wykorzystał do ilustrowania mojej książki poetyckiej. I tak się stało w 2012 roku, kiedy doszło do opublikowania polko-angielskiego wydania mojego poematu Sekrety Życia. Kalendarz Poetycki – The secrets of life – a calendar in verse”. To jedne z najwspanialszych ilustracji książkowych jakie widziałem. Jestem nieskończenie wdzięczny Franciszkowi, iż tak się stało. Miałem okazję wiele razy spotykać się z nim, przy różnych okazjach, ale również prywatnie i mogę ujawnić, iż jest on tak wrażliwy jak sztuka, którą tworzy, tak fascynujący jak jego prace, które są dosłownie wieloznaczne i tak ludzki, tak bardzo ludzki, a do tego ma jeszcze Wielki Skarb – towarzyszkę swojego Życia – wyjątkową żonę.” – Ujawnia Juliusz Erazm Bolek – laureat nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.

Kim jest Franciszek Maśluszczak?

Franciszek Maśluszczak – jeden z najwybitniejszych polskich grafików, rospowników i malarzy, o gigantycznym zmyśle, wyobraźni i wrażliwości. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w 1974 roku w pracowni Juliana Pałki. Już rok po studiach, w 1975 roku, rozpoczął pracę na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie przez wiele lat wykładał w Katedrze Malarstwa i Rysunku.

Franciszek Maśluszczak od 1970 roku tworzy ilustracje i grafiki. Współpracował z wieloma czasopismami, takimi jak m.in. „Ty i Ja”, „Literatura”, „Szpilki”, „Polityka”, „Tygodnik Literacki”, „Gazeta Wyborcza” i „Rzeczpospolita”. Ma także w swoim dorobku ilustracje książkowe, m.in. dla takich książek, jak Jeremi Przybora („Kabaret jeszcze Starszych Panów”, 1980 r.), Ryszard Schubert („Panna Lilianka”, 1983 r.), Rena Marciniak („Ślub na gruzach Warszawy”, 1990 r.), Roald Dahl („Wielkomilud”, 1991 r.), Juliusz Erazm Bolek „Sekrety Życia. Kalendarz Poetycki – The secrets of life – a calendar in verse” (2012 r.) Ilustrował również książki takich autorów jak Ireneusz Iredyński, Edward Stachura, Marek Nowakowski, Konstanty Ildefons Gałczyński. Sam też doczekał się literackiego opracowania: Hanna Krall sportretowała Franciszka Maśluszczaka w opowiadaniu „Malarnia z o.o.”.

Malarstwo Franciszka Maśluszczaka wpisuje się w nurt nowej figuracji (lata 70. XX wieku) i ekspresjonizmu metaforycznego. Kompozycje oraz rodzajowa tematyka podejmowana przez artystę bliska jest malarstwu Marca Chagalla. W jego twórczości pobrzmiewają także wpływy sztuki średniowiecznej, z której Franciszek Maśluszczak zaczerpnął perspektywę kulisową oraz przedstawienia w formie poliptyku (np. „Lśnienie zwykłych ludzi”).

Franciszek Maśluszczak maluje figury ludzkie o smukłych, zdeformowanych, przerysowanych proporcjach, często na tle odrealnionego pejzażu. Nie odtwarza rzeczywistości w sposób realistyczny, ale stara się uchwycić ją w taki sposób, w jaki została zapisana w jego pamięci. Rozgrywające się sceny na obrazach artysty są lirycznymi zdarzeniami inspirowanymi rzeczywistością. Malarz czerpie inspiracje z codziennych sytuacji, które sam napotyka oraz historii życia bliskich mu osób. W kompozycje swoich dzieł często wplata motywy metaforyczne i symboliczne treści. Poza metaforycznymi scenami artysta maluje również samodzielne pejzaże.

Twórczość Franciszka Maśluszczaka zaliczana bywa do nurtu metaforycznego w sztuce polskiej. Jego prace ukazują zwykle człowieka uwikłanego w zdarzenia potocznej codzienności. Artysta często czerpie z własnych doświadczeń oraz wnikliwej obserwacji świata. Lubi powracać na płótnach do wspomnień z lat młodości, bliskich sobie osób oraz miejsc – głównie małych miasteczek. Postacie kreowane przez Maśluszczaka poddawane są artystycznej stylizacji, która polega na charakterystycznej deformacji ciała.

Swoich bohaterów Franciszek Maśluszczak często ukazuje na tle odrealnionego krajobrazu i architektury, uwikłanych w narracje z pogranicza świata rzeczywistego i fantazji. To postacie nierzadko smutne, ale jednocześnie niepozbawione specyficznego komizmu. Klimat dzieł inspirowany jest bogactwem świata spraw ludzkich, który artysta opisuje z wielką wnikliwością, prostotą, czasami wybierając ton liryczny, a czasami pogodną ironię. Na jego obrazach i rysunkach pojawiają się surrealistyczne wizje i baśniowa atmosfera, pobudzające wyobraźnię i skłaniające do melancholii.

W malarstwie Franciszek Maśluszczak łączy różne techniki – akwarele, tempery akrylowe i olejne. Maluje na płótnie, dykcie i papierze. Kompozycje Artysty są bardzo wysmakowane kolorystycznie, budowane paletą zdecydowanych żółcieni, błękitów oraz miodów i brązów.

Czy Franciszek Maśluszczak podejmuje się wyzwań związanych z architekturą?

Franciszek Maśluszczak podejmuje się także realizacji w większej skali, związanych z architekturą. W 2002 roku wykonał polichromię w kapliczce w Borkach koło Wrocławia, a w roku 2004 zrealizował cykl fresków Drogi Krzyżowej w kościele p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 101 w Warszawie.

W jakich kolekcjach znajdują się prace Franciszka Maśluszczaka?

Prace Franciszka Maśluszczaka znajdują się w wielu muzeach w Polsce i za granicą, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Okręgowym w Zamościu oraz w Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum Miejskim w Gandawie, Muzeum im. Chagalla w Witebsku oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Jakie wystawy miał Franciszek Maśluszczak?

Franciszek Maśluszczak, w ciągu całej swojej kariery miał wiele wystaw, m. in.: wystawa w Państwowej Galerii Sztuki (Płock, 1977 r.); wystawa indywidualna Biuro Wystawa Artystycznych (Lublin, 1978 r.); wystawa w Instytucie Kultury Polskiej (Sztokholm, w Królestwie Szwecji, 1983 r.), Państwowej Galerii Sztuki (w Płock, 1997 r.), Instytucie Kultury Polskiej (Londyn, 1999 r.), wystawa malarstwa w Galerii ESTA (Gliwice, Polska, 2000 r.), Franciszek Maśluszczak – wystawa malarstwa, w Warszawskim Związku Artystów Plastyków (Warszawa, 2001 r.), wystawa w Muzeum Śląskim (Katowice, 2007 r.), wystawa w Biurze Wystaw Artystycznych (Sandomierz, 2009 r.). „Maluje jak chcę” w Promie Kultury (Warszawa, 2025 r.),wystawa w Starej Prochowni (Warszawa, 2025 r.)

Bohaterem jakich filmów jest Franciszek Maśluszczak?

Franciszek Maśluszczak jest bohaterem następujących filmów dokumentalnych: „Światy Franciszka Maśluszczaka” (reżyseria Hanna Kramarczuk, 1999 r.), „Malowane miasto” (produkcja TVP, realizacja Jakub Nowak, 2001 r.) i „Jezus na Ursynowie” (reżyseria Agnieszka Gomółka, 2008 r.). W 201 5 wziął udział w dokumentalnym projekcie „Artyści w Łazienkach” Czesława Czaplińskiego i Jerzego Bończyka.

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości opublikowane na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com. Życzymy interesujące lektury. Agencja Informacyjna.

AI, kultura /DEC/ 24.05.2025, źródło: culture.pl, Prom kultury, Stara prochownia

Idź do oryginalnego materiału