Filip Wierzbicki-Nowak | Mity Współczesności

uap.edu.pl 5 dni temu

Filip Wierzbicki-Nowak | Mity Współczesności

Wernisaż: 27.09. 2024, g. 18.00

Wystawa: 27.09. – 27.10.2024

Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1, Legnica)

wstęp wolny

Proces artystyczny często wiąże się z potrzebą refleksji i reakcji na otaczającą rzeczywistość. Może być metaforą teraźniejszości opartą na fascynacji tym, czego nie rozumiemy, co nas przeraża, a jednocześnie przyciąga naszą uwagę. Odwołując się do motywów egzystencji człowieka i bogactwa otaczającej go natury, zacząłem badać ich wzajemne współzależności – nieprzewidywalne, tajemnicze i zagadkowe. Obszarem poszerzania własnej świadomości artystycznej stała się dla mnie duchowa podróż w głąb mitologii. Zdaję sobie sprawę, iż moje zainteresowanie tą problematyką jest też wyrazem pewnego kryzysu racjonalnej wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości. Jednocześnie właśnie w mitach upatruję możliwości przekazywania uniwersalnych pytań o kondycję współczesnego świata.

W pracach z cyklu „Mitologie” dzięki metafory usiłowałem pokazać, jak można wykorzystać wiedzę z mitów i odnieść ją do współczesnych problemów. Tytułu cyklu nie należy traktować dosłownie, ale raczej jako pretekst do własnych rozważań. Mit posłużył mi jako symbol ludzkiej potrzeby objaśniania świata opartego na hierarchii praw i wartości. Z uwagi na obszar kulturowy, w którym funkcjonuję, skupiłem się na mitologii słowiańskiej, której bogactwo jest często pomijane. W miarę zagłębiania się w literaturę tematu zacząłem dostrzegać uniwersalne podobieństwa i odniesienia do tych samych problemów w opowieściach z różnych kręgów kulturowych. Zależało mi, by obrazy to odzwierciedlały. Poprzez kontrastową grę kolorów próbowałem nie tyle odtworzyć określone wątki z mitologii, co za ich pomocą stworzyć alternatywne, własne wyjaśnienia, odnoszące się do całej współczesnej cywilizacji.

Wystawa „Mity Współczesności” jest uporządkowaniem myśli w procesie twórczym – zawarta w pracach symbolika odnosi się do życia i przemian zachodzących we współczesnym świecie. Jest nawarstwioną i nieustanną wędrówką w głąb naszej wyobraźni.

Filip Wierzbicki-Nowak

Filip Wierzbicki-Nowak – ur. w 1985 r. w Poznaniu. Pracuje w różnych technikach takich jak: malarstwo, rysunek, grafika artystyczna, instalacja, obiekty site-specific. Studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu ukończył w 2012 roku, w pracowni prof. Dominika Lejmana. w tej chwili pełni funkcję adiunkta w VIII Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Jego prace były prezentowane na wystawach w Anglii, Belgii, Irlandii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Korei Południowej, Japonii i wielu innych.

Idź do oryginalnego materiału