Zapraszamy na trzecią edycję Festiwalu Schopenhauera! W dniach 22-23 listopada 2024 gośćmi Piotra Augustyniaka i Katarzyny Kasi będą m.in. Agata Bielik-Robson, Tomasz Stawiszyński, Stanisław Obirek, Leszek Jażdżewski, ks. Eligiusz Piotrowski, Urszula Zajączkowska.
O czym będziemy rozmawiać podczas festiwalu?
Świat nowoczesny, w którym żyjemy, to przestrzeń galopujących procesów sekularyzacyjnych. Sytuacja ta rodzi wiele fundamentalnych wątpliwości i pytań. Sięgając do filozofii Artura Schopenhauera, chcemy zastanowić się nad przyszłością duchowości w tak zmieniającym się świecie. Zainspirowani jego kreatywnym podejściem do różnych tradycji religijnych, chrześcijańskiej mistyki i starożytnej filozofii, będziemy zastanawiać się, na ile filozoficzna refleksja i postawa życiowa może odpowiedzieć na duchowe potrzeby współczesnego człowieka.
Nowoczesna sekularyzacja, wbrew założeniom oświeceniowego racjonalizmu, nie doprowadziła wcale do ukształtowania się społeczeństwa światłych, tolerancyjnych, wolnych od uprzedzeń podmiotów, zdolnych do wzajemnej empatii, twórczego współdziałania, racjonalnych zachowań. Oświecony rozum nie stał się zasadą organizacji zbiorowego życia. Pozostało ono wciąż domeną skrajnych emocji, wzajemnej wrogości, uprzedzeń i przemocy. Schopenhauer jako jeden z pierwszych zdał sobie z tej sytuacji sprawę. Jego filozofia, tak chętnie przywoływana w literaturze pięknej i eseistyce XX wieku, skłania do refleksji nad tymi skomplikowanymi kwestiami. Spróbujemy wspólnie się nad nimi zastanowić, odwołując się do wiedzy współczesnych autorów, podejmujących w swoich książkach i artykułach refleksję nad złożoną problematyką sekularyzacji, postsekularyzmu i przyszłości duchowości.
Jak znaleźć wyjście z impasu współczesnego konsumeryzmu i płytkiej samorealizacji, która tworzy aurę bezduszności i braku wzajemnej empatii? Jakie są przyczyny wzmagania się w zsekularozowanym społeczeństwie niebezpiecznych fundamentalizmów religijnych oraz parareligijnych ideologii politycznych? Jaki są wewnętrzne słabości i niekonsekwencje religijnych systemów wierzeń, powodujące współczesny kryzys tradycyjnych form religijności? Jak i gdzie szukać w mistyce i innych formach religijnej ekspresji inspiracji, które mogłyby stać się częścią duchowości człowieka żyjącego w zsekularyzowanym społeczeństwie? Czy możliwa jest duchowość niekonfesyjna? Czy do jej tworzenia przydatna może być refleksja filozoficzna tak starożytnych jak i współczesnych filozofów?
W poszukiwaniach tych zwrócimy się nie tylko w stronę pism Artura Schopenhaura, ale też ku pismom Fryderyka Nietzschego oraz całego szeregu filozofów współczesnych.
Bilety – [kliknij tutaj]
Dołącz do wydarzenia na facebooku – [kliknij tutaj]
Program festiwalu
Festiwal Schopenhauera
edycja III, 22-23 listopada 2024
Duchowość bezbożników
Pomiędzy religią i ateizmem
Dzień pierwszy
godz. 17.00
Schopenhauer o duchowości. Czytanie performatywne, fragment Świata jako woli i przedstawienia, w roli Artura Schopenhauera: Dorota Androsz
Wykład na dwa głosy, Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak
godz. 18.00.
Koniec chrześcijaństwa
Wykład mistrzowski prof. Stanisław Obirek
Panel ekspercki. Komentarz w kontekście współczesnych zjawisk sekularyzacyjnych. Goście: Leszek Jażdżewski, ks. Eligiusz Piotrowski. Prowadzenie Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak
Dyskusja z udziałem publiczności kontynuowana w przestrzeni nieformalnej.
Dzień drugi
godz. 18.00,
Duchowość poza religią
Wykład mistrzowski. Agata Bielik-Robson, Kultura jako ćwiczenie duchowe
Panel ekspercki. Komentarz literacko-filozoficzny: Urszula Zajączkowska oraz Tomasz Stawiszyński. Prowadzenie Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak.
Dyskusja z udziałem publiczności kontynuowana w przestrzeni nieformalnej.