Festiwal Schopenhauera 2025

ikm.gda.pl 4 dni temu

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Schopenhauera zapytamy o fundamentalne zjawisko, kształtująca nasz świat, czyli o kapitalizm w jego współczesnej, zglobalizowanej, ultradrapieżnej formie. Spróbujemy zmierzyć się ze skrajnie niepokojącymi i w dużej mierze wypartymi przez nas sposobami jego oddziaływania na różne dziedziny życia. Zapytamy, na ile i w jaki sposób jesteśmy w stanie sobie z nimi radzić. Inspiracji poszukamy u Marksa, powracanie do którego wydaje się współcześnie bardzo potrzebne, a także u Schopenhauera, którego metafizykę i etykę spróbujemy zinterpretować jako opis świata zdominowanego przez mechanizmy kapitału i próbę wyrwania się przez jednostkę spod ich dyktatu. Czy droga ta może być alternatywą dla trudnej dziś do wyobrażenia rewolucji? 

Formuła tegorocznej edycji Festiwalu będzie inna niż poprzednich. Tym razem zapraszamy na trzy wydarzenia okołofestiwalowe i festiwal główny.

Każde z wydarzeń okołofestiwalowych złożone jest z dwóch części: warsztatowej i spotkania dyskusyjnego z udziałem publiczności, w formule 2 na 1 (rozmowa z osobą ekspercką o wybranych aspektach tematu przewodniego edycji).

Harmonogram

10 maja
Warsztaty czytania Marxa. Wspólna lektura „Manifestu komunistycznego”.

Spotkanie „Aktualność Marxa”, czyli rozmowa Piotra Augustyniaka i Katarzyny Kasi z Mikołajem Ratajczakiem.

7 czerwca – wydarzenie nr 2 (jak wyżej) 

Warsztaty „Joga z Schopenhauerem”

Spotkanie „Turbokapitalizm/technofeudalizm”, czyli rozmowa Piotra Augustyniaka i Katarzyny Kasi z Andrzejem Lederem.

17-18 października, Festiwal Schopenhauera – festiwal główny 

13 grudnia
Więcej informacji o wydarzeniu (warsztat i podsumowanie tematu festiwalu) wkrótce.

Idź do oryginalnego materiału