Festiwal Gdańskich Herstorii – Program wydarzeń

ikm.gda.pl 1 dzień temu

Festiwal Gdańskiej Herstorii to wydarzenie, w którym skupiamy się na odkrywaniu i przywracaniu kobiecej historii, często pomijanej w oficjalnych narracjach. Chcemy dzielić się wiedzą o roli kobiet w historii – nie tylko lokalnej, ale i ogólnoświatowej. Docenić ich wkład w rozwój społeczny i kulturalny, oraz zainspirować do dalszych badań nad herstorią.

Podczas festiwalu uczestnicy mają okazję wziąć udział w spotkaniach, dyskusjach i warsztatach, które skupiają się na dokumentowaniu oraz badaniu historii kobiet, a także rozmawiać o tym, dlaczego te opowieści są często niewidoczne. Zadamy sobie pytanie o to, jak możemy uzupełniać luki w naszej zbiorowej pamięci i co jeszcze wymaga odkrycia oraz uwagi.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra

4.10 (piątek), 17:00 – 20:00
Spotkanie literackie – “Jak pisać o kobietach?”
“Jak pisać o kobietach?” z perspektywy autorek/ów i wydawnictw.
W ostatnich latach ukazały się setki książek o historii kobiet. Gdańsk ma jednak przed sobą jeszcze wiele do opisania. Porozmawiamy o trudnościach w badaniu historii kobiet, białych plamach i tego, na kim spoczywa odpowiedzialność za ich zapełnienie. Spotkanie będzie też wezwaniem do wszystkich osób piszących do sięgnięcia po pióra i odkrywania kolejnych lokalnych opowieści z kobietami w tle.

Gościem i gościniami spotkania będą:
Martyna Bunda – autorka Nieczułości i Kota niebieskiego, przełożonych na pięć języków. Za Nieczułość otrzymała: La Grande Ourse (nagroda francuskich czytelników), Gryfię, Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od Morza. Najnowsza książka Podwilcze ukaże się w marcu 2023 r.
Anna Kowalczyk – Dziennikarka, publicystka i pisarka specjalizująca się w historii kobiet. Prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Autorka bestsellerowej „Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich”. Ambasadorka akcji „Gdzie się podziały nasze patronki?” zachęcającej szkoły do przybierania imion zasłużonych kobiet.

Fabian Cieślik – Od 2017 roku właściciel wydawnictwa Marpress i koło napędowe nowego wizerunku tej firmy. Stawia sobie kolejne wyzwania: kooperacja z doświadczonymi autorami i odkrywanie debiutantów, pielęgnowanie bogatego dorobku wydawnictwa oraz dbanie
o jego dalszy rozwój.

Prowadząca:
Barbara Piórkowska – pisarka i poetka. Autorka m.in. powieści „Szklanka na pająki”
i „Kraboszki” oraz prozy „Utkanki”. Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Zbiera wycinanki ludowe. Mieszka w Gdańsku.


5.10 (sobota) 16:00
Świadkinie historii. Spotkanie z pracownicami Stoczni Gdańskiej.
Zapraszamy do niecodziennego spotkania- z byłymi pracownicami stoczni m.in. izolatorką i suwnicową – panią Urszulą Ściubeł. Podczas rozmowy przywołamy fragmenty filmów, których bohaterkami zostały pracownice Stoczni Gdańskiej, a także podcastów i słuchowisk czy reportażu dźwiękowego o gdańskich bohaterkach. Podczas rozmowy mamy nadzieję usłyszeć kolejne niesamowite opowieści o życiu w Stoczni, nieznane dotąd anegdoty o funkcjonowaniu tego zakładu. Pragniemy docenić doświadczenia bohaterek i pielęgnować kobiecą historię Stoczni Gdańskiej. To niepowtarzalna okazja do poznania historii, o której nie przeczytamy w podręcznikach – z pierwszej ręki.


5.10 (sobota) 11:00
Spacer po Stoczni Gdańskiej Śladami Kobiet – start na Stoczni Gdańskiej pod Bramą nr. 2 (obok gmachu ECS) – Metropolitanka oprowadza po Stoczni od 2012 roku, wtedy też powstały trzy trasy oprowadzania: Artystek, pracownic i Działaczek Strajkowych. Przez lata Stocznia znacznie zmieniła swój kształt, ale opowieści o kobietach Stoczni są przez cały czas żywe. Spacery podczas Festiwalu będą niezwykłą okazją do posłuchania przewodniczek, które oprowadzały po Stoczni na samym początku projektu. Jak zmienił się ich odbiór samej Stoczni? Jaka opowieść została z nimi najdłużej?


5.10 (sobota) 11:00
Spacer trasą Pionierek i Gdańskich Żydówek – start pod Pomnikiem Grenadierów (Gdańsk Śródmieście)
Wyjątkową edycję spaceru herstorycznego w bramach Festiwalu Gdańskiej Herstorii, prowadzony przez dwie przewodniczki od lat związane z projektem Metropolitanka – Anną Miler i Anną Zielińską – Fedoruk


6.10 (niedziela) 11:00 – 14:00
Warsztaty archiwizacji społecznej – odnajdź własną herstorię
Podczas warsztatów zajmiemy się tematem badania własnej, rodzinnej herstorii. Pokażemy, gdzie szukać dokumentów i materiałów, jak można badać losy naszych przodkiń i dlaczego może to być ważne dla przyszłych pokoleń. Porozmawiamy o archiwach i archiwizacji, a także o roli i formie poszukiwań naszych rodzimych herstorii i korzeni.


6.10 (niedziela) 11:00
Spacer Stocznia Szlakami Kobiet –
Metropolitanka oprowadza po Stoczni od 2012 roku, wtedy też powstały trzy trasy oprowadzania: Artystek, pracownic i Działaczek Strajkowych. Przez lata Stocznia znacznie zmieniła swój kształt, ale opowieści o kobietach Stoczni są przez cały czas żywe. Spacery podczas Festiwalu będą niezwykłą okazją do posłuchania przewodniczek, które oprowadzały po Stoczni na samym początku projektu. Jak zmienił się ich odbiór samej Stoczni? Jaka opowieść została z nimi najdłużej?


6.10 (niedziela) 16:00
NIEOBECNOŚĆ – dyskusja o kobietach w kulturze, sztuce i historii

Podczas spotkania poświęconego hasłu NIEOBECNOŚĆ udział wezmą członkinie grupy Metropolitanka oraz działaczki herstoryczne z całej Polski. Naszymi gośćmi będą reprezentantki Muzeum Herstorii Sztuki i Muzeum Historii Kobiet, które podzielą się swoimi doświadczeniami w odkrywaniu nieopowiedzianych historii kobiet. To wyjątkowa okazja, by wspólnie porozmawiać o tym, co dotąd było przemilczane.

Hasło NIEOBECNOŚĆ odnosi się do niewidoczności kobiet w kulturze i historii, zarówno w kontekście indywidualnym, jak i społecznym. W trakcie spotkania zastanowimy się, jaki jest stan rozmowy o udziale kobiet w kulturze i historii, jakie działania zostały już podjęte, a jakie tematy wciąż wymagają uwagi. Pomimo licznych inicjatyw, takich jak herstoryczne projekty czy muzea, przez cały czas istnieją obszary historii, które czekają na odkrycie i uznanie.

Rozmawiać będziemy o zrealizowanych projektach, które wprowadziły kobiece historie na światło dzienne, oraz o tych aspektach, które wciąż pozostają w cieniu i wymagają większej uwagi.

Gościnie spotkania:
Katarzyna Szyngiera ochodząca z Gdańska reżyserka i współautorka reportaży. Odpowiedzialna za inscenizację jednego z głośniejszych przedstawień ostatnich lat – „1989”
Patrycja Chlebuś – Grudzień – Muzeum Herstorii Sztuki
Alicja Andrzejewska-Zając – Muzeum Narodowe w Gdańsku
Muzeum Historii Kobiet

Idź do oryginalnego materiału