Już 7 listopada rozpocznie się Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles. Będzie to 25. edycja tego wydarzenia, które potrwa aż cztery dni.
Ciekawe projekcje
Najlepsze filmy spośród zakwalifikowanych do festiwalu są nagradzane przez jury. 30 września Komisja Selekcyjna festiwalu wybrała filmy, które zostały nominowane do Hollywood Eagle Awards oraz uwzględnione w programie 25. Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles. – Do konkursu zgłoszono 55 filmów: 19 animacji, 16 filmów krótkometrażowych, 17 filmów dokumentalnych, 3 filmy fabularne – informuje Marek Dzida, dyrektor festiwalu. W programie znajdą się także dodatkowe, niekonkurujące o nagrody, filmy fabularne.
Wśród filmów, jakie można będzie zobaczyć, znajduje się wiele ciekawych pozycji. Program uwzględnia zarówno filmy krótkometrażowe, jak i dokumenty czy filmy fabularne. W planie projekcji są m.in. „Polowanie” w reż. Pawła Chmielewskiego – polityczny thriller, dziejący się w małym polskim miasteczku, który został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, „Potop. Postscriptum” w reż. Łukasza Czajki – fascynująca historia powstania najdroższego filmu w historii polskiej kinematografii i jednocześnie szkic do portretu jej nestora Jerzego Hoffmana, „Niedźwiedź zwany Wojtkiem” w reż. Iaina Gardnera – film animowany opowiadający prawdziwą i niezwykłą historię osieroconego syryjskiego niedźwiadka, który został adoptowany przez polskich żołnierzy podczas II wojny światowej, „Dla waszego dobra” w reż. Ireneusza Grzyba – film fabularny, którego akcja toczy się w mogącej uchodzić za typową polską rodzinę mieszkającą na jednym z wielu nowych osiedli, ale widzowie bohaterów poznają w chwili, gdy ich poukładanym życiem wstrząsa makabryczne zdarzenie…
Te i wiele innych filmów będzie można obejrzeć w historycznym El Portal Theatre w North Hollywood oraz w kinach Laemmle Town Center w Encino i Hellada Gallery w Long Beach.
Szczegółowy program projekcji dostępny jest na stronie festiwalu www.pffla.org.
7 listopada o godz. 18 odbędzie się ceremonia otwarcia festiwalu i wręczenie nagród. Koszt wejścia na galę zaczyna się od $175. Przekazanie większej kwoty wiąże się z dodatkowymi atrakcjami i miejscami VIP.
20 października odbędzie się otwarte spotkanie dla wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc przy festiwalu. Jest ono zaplanowane na godz. 12 pod adresem: 117 Linden Ave, Long Beach, CA 90802.
25 lat festiwalu
Pierwszy raz Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles odbył się w 1999 roku. Pomysłodawcą był Vladek Juszkiewicz, mieszkaniec Los Angeles, działający w branży filmowej imigrant z Polski.
Od tego czasu Festiwal rozrósł się do międzynarodowego wydarzenia. w tej chwili przewodzi mu dyrektor Marek Dzida, artysta również polskiego pochodzenia.
Za organizację imprezy odpowiada Polish American Film Society przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, konsulatu generalnego RP w Los Angeles oraz Departamentu Kultury Miasta Los Angeles.
To jeden z największych w Hollywood przegląd polskiego kina fabularnego, dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. Najlepsze filmy nagradza jury. Na przestrzeni lat były to m.in. „Ida”, „Miasto 44”, „Pogoda na jutro”. Kto zgarnie laury w tym roku? Dowiemy się już za miesiąc.
Kinga Dereniowska