Fenomenalne kilimy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Obecnie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można oglądać wystawę „Fenomen polskiego kilimu”, która przedstawia najciekawsze przykłady polskiego kilimkarstwa z XX i XXI wieku.
Wystawa prezentuje blisko 90 kilimów i projektów z przeszło stu lat ich wytwarzania w Polsce pochodzących z bogatej kolekcji muzeum oraz kolekcji prywatnej historyka sztuki prof. Piotra Korduby. Można tu znaleźć dzieła prekursorów kilimów - Kazimierza Brzozowskiego, Władysława Skoczylasa, Edwarda Trojanowskiego, Bogdana Tretera, Romana Orszulskiego, Wandy Kosseckiej, Eleonory Plutyńskiej, ale też współczesne realizacje: kilimy duetu Kosmos Project czy Splotu.
Zaprezentowane na wystawie prace i projekty ukazują zjawisko kilimu w całej swej różnorodności i wielowymiarowości. Zobaczymy tu motywy roślinne, zwierzęce, geometryczne, zaczerpnięte z dawnej kultury ludowej i dworskiej oraz ornamentyki orientalnej zachwycające całą paletą kolorów i wzorów. Dostrzeżemy splatanie się tradycji tkackich Polski i Ukrainy.
Kolekcje wchodzą ze sobą w dialog, ukazując drogę przemian kilimu na przestrzeni lat – podkreślają funkcje użytkowe i dekoracyjne, które pełnił w polskich domach oraz funkcję artystyczną, jako formę sztuki i przestrzeń artystycznego eksperymentu.
Wystawę można oglądać do 24 listopada 2024 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Materiał przygotowany przez Centralne Muzeum Włókiennictwa.