Ewa Krysiewicz: Wiktor Golubski i jego „Kryształowa podkowa”

agencja-informacyjna.com 17 godzin temu
Zdjęcie: Wiktor Golubski Kryształowa Podkowa Ewa Krysiewicz


Agencja Informacyjna: Wiktor Golubski, wydał nową książkę „Kryształową podkowę”. Publikację przeczytała i poddała analizie Ewa Krysiewicz – krytyk literacki. Agencja Informacyjna przedstawia najważniejsze fragmenty tej oceny.

Spis treści

Co to jest „Kryształowa podkowa”?
Jakie znaczenie ma słowo i rym?
Jakie tematy zajmują Wiktora Golubskiego?
Jaki jest poetycki świat Wiktora Golubskiego?
O czym opowiada „Kwadratura Koła”?
O czym mówi „Kryształowa podkowa?
Czy Wiktor Golubski dostrzega piękno i uroki życia i świata?
Gdzie Wiktor Golubski jako poeta znajduje swoje miejsce?
Co daje euforia i harmonię?
Kim jest Wiktor Golubski?
Gdzie publikował Wiktor Golubski swoje wiersze?
Jakie książki wydał Wiktor Golubski?
Kim jest Ewa Krysiewicz?

Co to jest „Kryształowa podkowa”?

Nowa książka „Kryształowa podkowa”, którą opublikował Wiktor Golubski zawiera ponad 100 wierszy, w których poeta zapisuje obraz realnego świata, codziennego dnia , życia i relacji międzyludzkich. Twórczość poetycka Wiktora Golubskiego jest bardzo oryginalna i ambitna w odbiorze.

„Kryształowa podkowa” to zbiór poetycki, w którym kipi bogactwo różnorodnych tematów, problemów, poetyk i gatunków literackich, od baśni po balladę i gawędę czy reportaż. Posługuje się tu poeta cała paletą środków artystycznych – od morfizacji po retorykę i symbole. Ten gąszcz środków, mieszania poetyk i kierunków nie ułatwia odbiorcy odnalezienia sensów i problemów w poezji Wiktora Golubskiego. Stanowi natomiast oryginalną, adekwatną tylko dla Wiktora Golubskiego Poetykę i Obrazowanie, oparte głównie na dwóch filarach: słowie i rymie.

Jakie znaczenie ma słowo i rym?

Słowo – to klucz do obrazowania, nazywania, oceniania, ekspresji, impresji barw, zmysłowej synestezji, pouczania, refleksji, retoryki i gry słownej frazeologizmami, ciągów synonimów, antonimów, wyliczeń, niedopowiedzeń, przemilczeń… rym – zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny – trudny w tworzeniu i rzadko stosowany – to zwielokrotniony rytm wiersza wzmacniający jego melodykę i ułatwiający tworzenie luźnych obrazów , przechodzenia z jednych w drugie czyli tworów groteskowo-surrealistycznych.

Jakie tematy zajmują Wiktora Golubskiego?

Wracając do bogactwa tematów i problemów książki „Kryształowa podkowa”, to poetę zajmuje wiele życiowych – egzystencjalnych zagadnień, np.: „czy jest gotowa recepta na sensowne, piękne życie?” NIE (tę wiedzę zabiera każdy kto odchodzi ze świata i nie może się nią już z żywymi podzielić), „na czym polega gra, jaka codziennie toczy się miedzy dobrem i złem i skąd się ono bierze?” (nie wyjaśnia!), „co kształtuje naszą ludzką świadomość?” (zdaje się poecie, iż chyba tylko byt, duchowość zanika), „czy nieroztropność człowieka zniszczy Życie na naszej planecie?” (Poeta szuka przede wszystkim odpowiedzi na podstawowe pytania o harmonię , szczęście, spokój, ład w świecie i życiu i gdzie to można znaleźć?).

Jaki jest poetycki świat Wiktora Golubskiego?

Poetycki świat Wiktora Golubskiego to ten realny, w którym żyje , i który wnikliwie obserwuje. Widzi w nim różne typy ludzkie, postawy etyczne, różnorodne środowiska społeczne ,jak też snuje własne refleksje płynące z tych obserwacji i doświadczeń. Konkludując – świat, który poetę otacza jest szary, brzydki, niesprawiedliwy, stereotypowy, pełen zła i przemocy, bez rokowań na przyszłość – rodzi to sceptycyzm i frustrację – więc jak i czy można się spełnić w życiu? Czy jest to w ogóle możliwe?

Czy takim harmonijnym światem może być świat baśni, mitów, gawęd – natury, przyrody, a może to jest Poezja? Poeta tak pięknie widzi świat w jednym z wierszy- o poranku, przy rannej rosie, po łące biegnie dziewczę, długonogie z rozwianym włosem – Nimfa, jak po klawiszach fortepianu, a w wierszu „Gra cieni”, świat w śreżodze poranka widzimy jako przepiękny ażurowy haft: Słońce, gdy przejrzało na oczy, / to przyodziało blaskiem promieni klomby, parki, …….” Gra cieni, gdy wyłuskała z czasoprzestrzeni kontury ażurowej figury, to dźwięk lipowej fujarki obrócił kołem i przywrócił do życia kilka polnych kamieni”.).

O czym opowiada „Kwadratura Koła”?

Wiersz „Kwadratura koła” Wiktora Golubskiego mówi o niemożności pogodzenia wszelkich skrajności, które tu należy rozumieć w kontekście płaszczyzny mistycznej (wprowadzenia ducha do materii). Poeta mimo sceptycyzmu owej niemożności szuka możliwości spełnienia się jako człowiek i jako poeta – szuka możliwości pogodzenia tych skrajnych sprzeczności, cytuję: „czy wyjaśnić poszarzałe, przygasłe i skostniałe oraz wyjaśnić niewyjaśnione, aby móc dogonić niedoścignione”.

O czym mówi „Kryształowa podkowa?

W tytułowym wierszu „Kryształowa podkowa” Wiktor Golubski pisze: „W gąszczu codzienności…. pogoni za jutrem… we śnie kryształowa podkowa…. czasem słychać pytanie, czy rozsady nie za gęsto, czarna chmura nie za często…”. Proza życia , rozsądek pozbawia nas często marzeń , czyni marionetkami. Życie to gra, w której los decyduje o nas, a nie my o nim – Lucyfer rozdaje karty i drwi z ludzkich wysiłków. Sprowadza na złą drogę, kobiety czyni diablicami, odzierając z ideału, niesie cynizm, butę i pychę itd. .

Czy Wiktor Golubski dostrzega piękno i uroki życia i świata?

Wiktor Golubski jednak dostrzega piękno i uroki życia i świata – jako zootechnik z zawodu zna naturę , jej prawa i wie , ze piękno przyrody daje możliwość spełnienia się nie tylko realnie ale też chyba najpełniej w świecie fantazji, baśni, marzeniach i snach. Cóż życie byłoby warte bez marzeń? Bez stawiania sobie celów?

Gdzie Wiktor Golubski jako poeta znajduje swoje miejsce?

Wiktor Golubski jako poeta znajduje swoje miejsce harmonii i spokoju, mimo kruchości i niepewności świata – nieco ironicznie twierdzi, ze przeciętnemu zjadaczowi chleba do szczęścia potrzeba „kasy, kobiety i piwa” – jest często ironistą i kpiarzem. A tak na poważnie – spełnienie daje rodzina, najbliżsi, codzienne sąsiedzkie życie – i przyzwoitość – trzeba żyć „jak Pan Bóg przykazał”, ciesząc się wnukami i realizować swoje pasje! W tym przypadku żyć, w przypadku poety Poezją – Jak sam Wiktor Golubski twierdzi źródłem jego euforii i szczęścia jest piękno przyrody – bez tego poeta nie potrafi żyć!

Co daje euforia i harmonię?

Wiktor Golubski wyjaśnia co daje tę euforia i harmonię: „zapach lipy, bzu i akacji, śpiew ptaków, wschody i zachody słońca, a także plusk wody oraz słodycz, truskawki, maliny i jagody”. Często powtarza:” …, iż poezja to pasja i przygoda, która za sprawą niejednej dźwięcznej frazy przegania z oczu ciemne chmury, odsłania nieznane i pochłania bez reszty oraz zachęca do poszukiwania własnej drogi”.

Harmonia jest właśnie w Poezji – dlatego poeta ucieka od świata realnego w marzenia senne i naturę. Poezja jest cudownym światem, w który można uciec przed złem, szarzyzną i stereotypem – daje schronienie. A więc ucieka poeta od nieakceptowalnej rzeczywistości w krainę Marzeń i Snów – gdzie można być prawdziwie spełnionym i szczęśliwym i wolnym. Wiktor Golubski kocha życie i spełnia się jako peta w życiowej i poetyckiej grze, którą prowadzi ze światem, i czytelnikiem. I zachęca czytelnika do podjęcia udziału w tej grze i szukania własnej życiowej drogi, korzystając, tak jak on z pokładów ludowych mądrości (prawd żywych) i literackich tradycji.

Dlatego kończę słowami wybitnego współczesnego pisarza – gracza – Witolda Gombrowicza (jakaż tu zbieżność inicjałów twórców – W.G.), który wieńczy swą Ferdydurke słowami: „Koniec i bomba! A kto czytał ten trąba”. Ja powiem, iż „kto słuchał ten trąba „ale chcę być dobrze zrozumiana – nie ironizuję, a zachęcam do odkrywania jeszcze innych wizji poetyckich książki „Kryształowa Podkowa”, np. wizerunku kobiety- nimfy i wampa czyli do gry z autorem i jego twórczością. Kończąc, pragnę podkreślić, iż recenzja jest wypowiedzią twórczą, kreuje bowiem wizerunek twórcy i wizję określonego dzieła, a często też odkrywa w utworach to, czego sami autorzy wcześniej nie zauważali.

Ewa Krysiewicz

Kim jest Wiktor Golubski?

Wiktor Golubski – poeta. Jest absolwentem Wydziału Zootechnicznego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (1993 r., późniejszy Wydział Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). Debiutował w 1981 r. Inspiracją do poszukiwań twórczych dla Wiktora Golubskiego jest otaczający świat.

Gdzie publikował Wiktor Golubski swoje wiersze?

Wiktor Golubski jest laureatem Biesiad Poetyckich. Swoje utwory publikował w prasie i prezentował w radiu oraz w almanachach literackich „Dom wierszem stawiany”, „Kropla słońca”, „Strofy pokoleń”, „Czas niesiony w teraźniejszość”, „Dziewiąta struna”, „Słowem ocalić słowo”, „Rozmowa pokoleń”. Jego wiersze znajdują się również w antologiach „Romantycznej ziemi czar”, „Opinogóra w wierszach” oraz w albumie poetycko-plastycznym „Twórcy … drzewa ziemi naszej”.

Jakie książki wydał Wiktor Golubski?

Wiktor Golubski wydał 6 autorskich zbiorów wierszy: „Dotykanie świata” (2003 r.), „Spacer z balladą” (2005r.), „Dama Pik” (2007 r.), „Zatrzymane w kadrze” (2009 r.), „Srebrne spinki” (2010 r.) i „Kryształowa podkowa (2025 r.). Należy do Związku Literatów na Mazowszu oraz do Stowarzyszenia Autorów Polskich. Mieszka w Ciechanowie.

Kim jest Ewa Krysiewicz?

Ewa Krysiewicz – filolog, polonista kilku szkół średnich w Ciechanowie. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Siedlcach (obecnego Uniwersytetu Podlaskiego). Autorka dwóch publikacji książkowych: „Sto lat Kina w Ciechanowie” oraz „Pół wieku Kina Łydynia”, a także wielu tekstów prasie literackiej. Wieloletnia jurorka w konkursach literackich, organizatorka licznych inscenizacji i konkursów poetyckich. Prowadziła Młodzieżowe Koło Dziennikarskie przy „Tygodniku Ciechanowskim”, koordynowała młodzieżowymi warsztatami dziennikarsko-radiowymi przy Katolickim Radiu Diecezji Płockiej w Ciechanowie. Od kilkunastu lat współpracuje ze Związkiem Literatów na Mazowszu i redakcją „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”, gdzie recenzuje ukazujące się nowe publikacje książkowe. Wygłaszała też odczyty na imprezach literackich, m.in. o twórczości Teodora Leonarda Młynarskiego, czy tryptyku utworów Tadeusza Witkowskiego. Jest wieloletnią jurorką w Konkursie Literackim „Złote Pióro”.

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości zamieszczone na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com. Życzymy ciekawej lektury. Agencja Informacyjna

AI, Opinie /DEC/ 11 lipca 2025 zdj. mat. prasowe

Idź do oryginalnego materiału