Eurowizja: Kluby OGAE prezentują swoje rankingi! Kto aktualnie prowadzi, ile punktów ma Justyna Steczkowska? • Czy te wyniki to zapowiedź klasyfikacji eurowizyjnej w Bazylei?

dziennik-eurowizyjny.pl 17 godzin temu

Kto prowadzi w OGAE Poll? Jak radzi sobie Polska?

Wielu członków grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku z niepokojem obserwuje spływające punkty w OGAE Poll 2025. Znamy wyniki już z 16 klubów i na ten moment na konto Polski wpadł tylko jeden skromny punkt od klubu OGAE Bułgaria. Nie jesteśmy jednak jeszcze choćby na półmetku głosowania, gdyż swoje rankingi przedstawią łącznie 42 kluby, w tym OGAE Polska. Aktualnie ze 157 punktami prowadzi JJ i jego „Wasted Love” z Austrii, drugie miejsce ma „Bara bada bastu” trio KAJ ze Szwecji (153 punkty) i możliwe, iż to między nimi rozegra się decydująca walka. Trzeci jest aktualnie Claude z Holandii, jednak zebrał na ten moment znacznie mniej punktów – 115. Za nim również spora przepaść punktowa, bo laureatka 4. miejsca – Maltanka Miriana Conte ma 56 punktów, a piąta jest Finka Erika Vikman z 55 punktami – remisuje więc na tej samej pozycji z Hiszpanką Melody. W top10 mamy jeszcze Albanię, Francję, Izrael i Grecję.

Punktów na razie nie ma. Jak wypadamy w głosowaniach?

Polska z jednym punktem jest aktualnie na 23. pozycji, razem z Ukrainą, która także ma jeden punkt na koncie. Przed nami jest Łotwa, która ma już dwa punkty, a za nami 13 krajów, które punktów jeszcze nie mają. W tym gronie są m.in. Belgia, Cypr, Irlandia, Litwa czy Armenia. Ponieważ niektóre kluby zaprezentowały pełne wyniki, wiemy, iż najczęściej plasowaliśmy się w głosowaniach w okolicy 21-22. miejsca (np. w Portugalii czy Finlandii. Dość dobrze wypadliśmy w głosowaniu OGAE Serbia, bo chociaż nie weszliśmy do top10, Justyna Steczkowska zajęła tam 14. miejsce. Głosowanie OGAE Poll jest jednym z najistotniejszych rankingów przedeurowizyjnych. Udział w nim biorą wszystkie kluby, stąd możemy zaobserwować, jak piosenki oceniają poszczególne narodowości. Czy ma to przełożenie na faktyczne wyniki televotingu? Nie zawsze, bo jednak w OGAE Poll głosują najwięksi fani konkursu, którzy w zdecydowanej większości doskonale znają piosenki konkursowe więc mają do nich inne podejście, niż widz, który w maju pozna je po raz pierwszy.

Czy typowanie przekłada się na ostateczny wynik?

Głosowanie odbywa się od 2007 roku i do tej pory tylko sześciokrotnie zwycięzca OGAE Poll faktycznie wygrał Eurowizję. Stało się tak m.in. w 2007 (Serbia), 2012 i 2023 (Szwecja – Loreen) czy 2019 (Izrael). Często faworytami klubów były piosenki, które w finale konkursu nie poradziły sobie tak dobrze. Przykładem są m.in. Szwecja 2008, Węgry 2011 czy Malta 2021. Rok temu typowanie wygrało chorwackie „Rim Tim Tagi Dim”, które w finale ESC 2024 wygrało televoting, ale Grand Prix konkursu nie zdobyło. Jeszcze ciekawiej jest, gdy spojrzymy na miejsca 2-3 w rankingach OGAE. Co istotne, trafiały tam piosenki, które nie wchodziły choćby do finału ESC – Szwajcaria w 2007 i 2008, San Marino 2013 czy Izrael 2014. Tylko raz klubom OGAE udało się poprawnie przewidzieć 2. miejsce dla jakiegoś kraju – stało się to w 2023 roku, gdy drugą pozycję w OGAE Poll zdobyła Finlandia, a Kaarija w maju zajął 2. miejsce w finale Eurowizji. Podobnie było z trzecim miejscem – tylko w 2022 roku wynik został przewidziany (Hiszpania). W latach 2008, 2011, 2017, 2021 i 2022 zwycięskie utwory Eurowizji w ogóle nie zajmowały miejsc w top3 OGAE Poll. Wynikało to z trudnych do przewidzenia wyników, ale też dlatego, iż fani oceniają piosenki przed próbami, a dopiero w trakcie relacji z prób pojawiają się sygnały, iż dany utwór może poradzić sobie lepiej lub gorzej niż przewidywaliśmy. Tak było m.in. z Portugalią w 2017 czy Włochami 2021.

Polska nie jest doceniana przez kluby OGAE. Czy zasłużenie?

Polska nigdy nie radziła sobie w OGAE Poll zbyt dobrze, a nasze piosenki niezwykle rzadko były doceniane. Jedyny sensowny wynik osiągnęliśmy z Krystianem Ochmanem, który w 2022 roku zdobył aż 144 punkty co dało mu siódme miejsce. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna i Polska ostatecznie do top10 tej Eurowizji nie weszła. Drugim najwyżej ocenionym polskim utworem w tym plebiscycie było „Jestem” Magdaleny Tul, które uzbierało 34 punkty, w tym wysoką notę od OGAE Rest of The World. Także tutaj zostaliśmy przecenieni, bo Polka nie dość, iż nie weszła do finału, to jeszcze zajęła w półfinale ostatnie miejsce. Dobrze poradził sobie Michał Szpak – w OGAE Poll miał 28 punktów, co i tak było niczym w porównaniu do świetnego wyniku, jaki osiągnął w Sztokholmie w televotingu. Donatan i Cleo mieli 13 punktów, Alicja Szemplińska 11, a pozostali mniej niż dziesięć (w tym Blanka – 2). Aktualny wynik Justyny Steczkowskiej (1 punkt) już jest lepszy od pięciu byłych reprezentantów, którzy punktów w ogóle nie zdobywali (Rafał Brzozowski, Isis Gee, Monika Kuszyńska, Lidia Kopania i Marcin Mroziński). Jeden punkt mieli też Luna oraz The Jet Set. Czy „Gaja” ma szansę przebić ich wynik i poprawić nasze statystyki? Czas pokaże. OGAE International publikować będzie kolejne rankingi na Instagramie oraz na stronie OgaeInternational.org. Pełną klasyfikację poznamy do końca przyszłego tygodnia.

„Nasz Faworyt” kontra OGAE Poll

Wyniki głosowania czytelników Dziennika Eurowizyjnego w ramach plebiscytu „Nasz Faworyt” (który organizowany jest od 2011 roku) często nie zgadzał się z typowaniem OGAE. Chociażby w 2019 czytelnicy wskazali Duncana Laurence’a a OGAE Mahmooda, z kolei rok temu DE było za Nemo, a OGAE za Baby Lasagną. Nam też zdarzały się wpadki – w 2012 zamiast „Euphorii” Loreen wygrało „Never Forget” Islandii, a w 2017 roku nasz faworyt „Dance Alone” z Macedonii nie wszedł w ogóle do finału. Czy w tym roku wynik naszego plebiscytu pokryje się z gustem klubów OGAE i będzie zgodny z majowymi wynikami Eurowizji? Dowiemy się niebawem! Wyniki „Naszego Faworyta” zaprezentowane zostaną najpóźniej 4 maja na YouTube. O klasyfikacji decydowało 20 jurorów (członków grupy facebookowej Dziennika Eurowizyjnego wybranych w otwartym głosowaniu), czytelnicy DE (podzieleni na województwa) oraz obserwatorzy profilu na Instagramie.

Źródło: OGAE International. Wikipedia, fot.: © Kanton Basel-Stadt: www.bs.ch/bilddatenbank

Idź do oryginalnego materiału