Eurowizja Junior 2024 Podsumowanie: Ile państw wystartuje w konkursie? Jak idą przygotowania? • TVP ogłasza nowy sezon formatu preselekcyjnego • Caja Magica – co wiemy o obiekcie?

dziennik-eurowizyjny.pl 4 miesięcy temu

Estonia ma czas na wybór piosenki

180 dni pozostało do finału Eurowizji Junior 2024, który tym razem odbędzie się w stolicy Hiszpanii, Madrycie. Chociaż do konkursu pozostało jeszcze sporo czasu, sytuacja z gronem uczestników wygląda już całkiem dobrze, a wielu nadawców rozpoczęło procesy wybierania reprezentantów. Na ten moment 11 telewizji wyraziło chęć udziału, w tym Estonia, która wskazała już reprezentantkę. Jest nią Annabelle Ats , 13-latka z Tartu. Wokalistka wygrała program typu talent-show „Star Stage”, a muzyką zajmuje się od momentu, gdy skończyła sześć lat. Jako pianistka i wokalistka brała już udział w wielu konkursach muzycznych i wokalnych, często odnosząc sukcesy na skalę krajową i międzynarodową. Wskazując reprezentanta tak wcześnie telewizja estońska ma mnóstwo czasu by odpowiednio przygotować się do Eurowizji Junior, w której kraj weźmie udział po raz drugi. Debiutancki start zakończył się poniżej oczekiwań, a Arhanna w Nicei zajęła niskie, przedostatnie miejsce, przegrywając głosowanie jurorów. Z pewnością jest więc teraz sporo chęci, by wynik z 2023 poprawić.

Reprezentanta Gruzji poznamy 1 czerwca

Na poprawę wyników liczą też Gruzini, którzy pomimo słabego, czternastego (trzeciego od końca) miejsca w Nicei nie poddają się i realizują kolejną już edycję popularnego talent-show „Ranina” . Program ma się ku końcowi, a jego finał odbędzie się w Dzień Dziecka, 1 czerwca. Dwa ostatnie odcinki programu wskazują na czterech faworytów. Maksymalne noty w majowych rundach zdobyli Barbare Morgoshia, Andria Putkaradze, Andria Mishvelidze oraz Sandro Gurgenadze. Do półfinału dostał się też Sandro Ashotia. Tegoroczna „Ranina” nabrała opóźnienia, a odcinek pierwotnie planowany na 11 maja nie został pokazany z uwagi na relacjonowanie gruzińskich protestów przeciwko kontrowersyjnej ustawie, która zdaniem demonstrujących ma odsuwać Gruzję od Unii Europejskiej. W międzyczasie ten kraj osiągnął w końcu sukces podczas „dorosłej” Eurowizji i zakwalifikował się do finału. Chociaż Nutsa nie zajęła w nim wysokiego miejsca, awans z pewnością poprawił morale narodu. A jak podejście do JESC w Holandii ? Kraj, który nie opuścił nigdy żadnej edycji chociaż nie odnosi spektakularnych sukcesów, a dodatkowo został w tym roku zdyskwalifikowany z dorosłego konkursu w kontrowersyjnych okolicznościach jest aktualnie na etapie wyboru uczestników do finału preselekcji. W ramach castingów Junior Songfestival Academy do kolejnej rundy zakwalifikowało się 20 kandydatów w wieku od 11 do 14 lat. Teraz komisja wskaże uczestników, którzy wejdą do finału – na początek ogłosi skład osobowy, a później podjęte będą decyzje o tym, którzy kandydaci będą połączeni w pary, trio lub zespoły.

„Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” już z szóstą edycją

Konsekwentnie działa też Telewizja Polska , która na „dorosłej” Eurowizji od lat nie potrafi obrać strategii. W przypadku JESC mamy najbardziej stały format selekcji w historii naszych udziałów w konkursach EBU. Preselekcje „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” realizowane są nieprzerwanie od 2019 roku, co oznacza, iż w tym roku będą miały już szóstą edycję. Casting do programu odbędzie się 26 maja w Warszawie, a do nagrań trzech odcinków półfinałowych komisja wskaże 21 osób, zarówno spośród uczestników przesłuchań jak i dzięki wystosowanym zaproszeniom. Należy się spodziewać, iż w stawce ponownie znajdą się wykonawcy znani z programu „The Voice Kids”. To, co pewnie znów się nie zmieni, to fakt, iż uczestników „Szansy na Sukces” znów będziemy szukać na podstawie opublikowanych zdjęć z nagrań czy oficjalnego zwiastunu. To już też tradycja, a Dziennikowi Eurowizyjnemu zwykle udaje się skompletować pełną listę przed emisją odcinka. Wielka w tym zasługa czytelników, którzy sprawnie odnajdują kandydatów poprzez social media. Do preselekcji szykują się też Niemcy, Irlandia czy Malta, z kolei Włosi mają wskazać kandydata spośród finalistów drugiej edycji „The Voice Kids”, która zakończyła się parę miesięcy temu.

Możliwe powroty i debiuty?

Pytaniem nurtującym fanów przez całe wakacje będzie ile faktycznie państw zdecyduje się na start w JESC 2024. Do zadeklarowane już jedenastki dołączy prawdopodobnie Macedonia Północna , a możliwe, że powróci członek stowarzyszony EBU – Kazachstan . Różnego rodzaju plotki i domysły wskazują na debiut Islandii, czy powrót Norwegii i Grecji, jednak nadawcy z tych państw nie podają żadnych konkretnych informacji. Patrząc na ubiegłoroczną stawkę można liczyć także na kolejny udział Albanii i Armenii . Nie ma jeszcze pewności co z Wielką Brytanią i Portugalią. W tegorocznym finale na pewno nie pojawią się Austria, Chorwacja, San Marino, Rumunia, Belgia, Luksemburg czy Izrael, a prawdopodobnie nie będzie też Litwy , chociaż LRT planuje transmitować konkurs. Z umiarkowanym optymizmem można szacować, że w JESC 2024 udział weźmie od 15 do 17 państw. Konkurs pierwszy raz od lat organizowany będzie w sobotę, nie wiemy jednak jakie jeszcze zmiany w związku z tym zostaną wprowadzone. Telewizja słoweńska w 2016 roku zrezygnowała z Eurowizji Junior właśnie w proteście przeciwko przeniesieniu konkursu na niedzielę i zmianę pasma nadawania. Czy powrót do soboty wpłynie na decyzję RTV SLO? Jak złe doświadczenia z tegorocznej „dorosłej” Eurowizji odbiją się na decyzjach nadawców ws. JESC 2024? Tego na razie nie wiemy.

Caja Magica areną zmagań

Hiszpania będzie organizatorem konkursu EBU po raz pierwszy od 1969 roku. Show trafi do Madrytu, który wcześniej nie był wymieniany jako kandydat. RTVE zdecydowało, że finał zorganizowany zostanie w obiekcie Caja Magica (Magic Box). Stadion otwarto w maju 2009 roku i był ówcześnie uznany za najnowocześniejszy obiekt tenisowy na świecie, jednak jako taki nie przynosił dochodów. Wszedł w skład obiektów, z którymi Hiszpania walczyła o organizację Igrzysk Olimpijskich 2012 i 2016, jednak ta impreza ostatecznie nigdy tam nie trafiła. Poza tenisem rozgrywane są tam też inne wydarzenia sportowe. realizowane są tam też koncerty, a w Caja Magica śpiewał m.in. Lenny Kravitz. Zorganizowano tam też MTV Europe Music Awards 2010 czy festiwal muzyki indie i rocka – Mad Cool. Obiekt zaprojektował Francuz Dominique Perrault, a głównymi elementami użytymi do budowy były stal, aluminium, beton i szkło. Chociaż planowano, iż koszt budowy obiektu wyniesie 100 milionów euro, ostatecznie kwota jaką wydano na Caja Magica była trzykrotnie wyższa. Główna część obiektu może być zadaszona i pomieści ok. 12 tysięcy widzów. To największy obiekt goszczący Eurowizję Junior od czasów Gliwice Areny z 2019 roku.

Źródło: Wikipedia, ESCplus.es, fot.: Madrid-Destino.com

Idź do oryginalnego materiału