Eurowizja 2025: Raport z Bazylei • Problem z wynajęciem mieszkań, przełożone egzaminy i kolejna pula biletów na sprzedaż • Cypr zaprezentował utwór do Bazylei

dziennik-eurowizyjny.pl 1 miesiąc temu

Brak zainteresowania prywatnymi kwaterami

Eurowizja 2025 w Bazylei zbliża się wielkimi krokami, a w mieście, w którym ciężko już znaleźć hotelowe miejsca noclegowe pojawił się nietypowy problem. Mało kto chce wynajmować mieszkania czy pokoje od prywatnych właścicieli. „Basler Zeitung” alarmuje, iż wynajmujący proszą o pomoc agencje, jednak odsyłani są z kwitkiem, bo ofert jest dużo, a chętnych brak. Agencja „Baselludge” podała, iż zainteresowanie jest niskie, z kolei Basel Bed & Breakfast udało się wynająć jedynie dwa mieszkania i sześć pokoi na eurowizyjny tydzień. Dominic Stöcklin z Basel Tourism wie, co jest powodem – ceny wynajmu są po prostu zbyt wysokie i chętni, którzy chcą wynająć mieszkania na czas Eurowizji powinni zastanowić się nad ofertami i je obniżyć. Zauważono też, iż wielu fanów Eurowizji prewencyjnie zabukowało hotele zaraz po zwycięstwie Nemo, chociaż nie było pewne kiedy i gdzie dokładnie odbędzie się Eurowizja. Ci, którzy trafili, teraz trzymają swoje rezerwacje, a nowych zainteresowanych nie ma. Drugim powodem ma być sposób wyszukiwania miejsc noclegowych. Dominuje Booking.com, gdzie w pierwszej kolejności pokazywane są oferty hotelowe i apartamenty, a dopiero później mieszkania prywatne.

Uniwersytet przekłada egzaminy

Władze Bazylei opracowały też koncepcję świadomości i integracji społecznej, która ma uchronić przyjezdnych i mieszkańców przed przemocą seksualną i wrogością na tle rasowym. Koncepcję opracowały specjalistyczna jednostka policji ds. ochrony ofiar przemocy i pomocy ofiarom oraz departament ds. równości i różnorodności kantonu Bazylea-Miasto przy wsparciu rządu federalnego. Koncepcja zakłada m.in. bezpieczne przestrzenie wyciszenia oraz uruchomienie specjalnej, całodobowej infolinii. Do dyspozycji będą też mobilne zespoły alarmowe. Współpracować będą ze sobą policja, służby medyczne oraz prywatne firmy ochroniarskie. Do Eurowizji w nietypowy sposób szykuje się też Uniwersytet Bazylejski, który przełożył egzaminy z uwagi na spodziewany chaos komunikacyjny w maju. Egzaminy licencjackie na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych odbędą się 5 maja i zostaną przeprowadzone w formie cyfrowej za pośrednictwem sieci uniwersyteckiej. Wszystkie pozostałe egzaminy mają odbywać się po 16 maja. Władze uczelni sądzą, iż miasto będzie w pierwszej połowie maja sparaliżowane i w ten sposób chcą uchronić studentów przed niepotrzebnym stresem.

Kolejne bilety w sprzedaży pod koniec marca

27 marca zaplanowana jest sprzedaż drugiej puli biletów na Eurowizję 2025. Moritz Stadler informuje, iż określana jest ilość biletów, które trafią do sprzedaży co wynikać będzie z wielkości sceny, ustawień technicznych w arenie oraz puli wejściówek, które zostały ponownie wystawione do sprzedaży przez tych, którzy kupili je wcześniej, a teraz zrezygnowali. Wcześniej, bo 18 marca ruszy sprzedaż biletów do EuroClubu. Bilety na wspólne oglądanie finału na terenie stadionu St. Jakob Park są wyprzedane i nie wiadomo, czy uruchomiona zostanie dodatkowa pula. Trwa też proces akredytacyjny, a organizatorzy chcą przyznać wejściówki prasowe ok. 1000 dziennikarzy.

Znaczek pocztowy i karnawał z eurowizyjną tematyką

Atrakcją tegorocznej Eurowizji jest, wydany 7 marca, pamiątkowy znaczek pocztowy zaprojektowany przez Balthasara Bossharda. Na głównym planie mamy eurowizyjny złoty mikrofon z flagą Szwajcarii, a w tle usta symbolizujące śpiew. Wartość znaczka to 1,20 franka szwajcarskiego i można go kupić w dwóch wersjach. Media podają, iż znaczek już teraz cieszy się sporym zainteresowaniem. W poniedziałek w Bazylei rozpoczął się tradycyjny karnawał, a udział w kolorowym pochodzie ulicami miasta wzięło tysiące mieszkańców. Elementem charakterystycznym początku karnawału są specjalne lampiony, które w tym roku zawierały także eurowizyjne akcenty. Karnawał dziś się kończy. Tymczasem media informują, iż prezenterka finału Eurowizji 2025 – Michelle Hunziker – zbiera siły przed majową pracą na Malediwach. „Jestem tak zakochana w tym miejscu” – napisała na social mediach. Wakacje w egzotycznym kraju 48-letnia gwiazda spędza ze swoimi córkami.

Cypr celuje w top10

Wczoraj wieczorem długo wyczekiwany utwór Cypru wreszcie ujrzał światło dzienne. Theo Evan wykona w Bazylei piosenkę pt. „Shh” autorstwa Dimitrisa Kontopoulosa, Lasse Nymann, Lindy Dale i Elsie Bay. Wraz z utworem telewizja CyBC pokazała też teledysk, który nagrano na Cyprze, a reżyserem był sam Theo. Wokalista przygotowuje się teraz do Eurowizji, a występ sceniczny w Bazylei obmyślił dla niego Sergio Jaen, twórca prezentacji scenicznej Irlandii 2024. Choreografię stworzył hiszpański tancerz Borja Rueda, a wokaliście na scenie towarzyszyć będą Sam Vazquez, Diego Rey, Guillem Carreno i Rafa Soto. Cała delegacja, wraz z szefową Evi Papamichael i Head of Press – Andreasem Anastasiou liczy na sukces, a celem Cypru jest w tym roku zdobycie miejsca w czołowej dziesiątce finału.

Czy to się uda? Pierwsze reakcje są mieszane. Pojawiają się zarówno okrzyki zachwytu jak i jęki zawodu. Cypr nie wszedł do czołowej piętnastki głosowania aplikacji My Eurovision Scoreboard, a po publikacji utworu wyspa spada w zakładach bukmacherskich. Czy to efekt zbyt wysokich oczekiwań? Warto przypomnieć, iż Cypr już nie raz zachwycał występami na żywo więc z pewnością warto poczekać na to, co ekipa CyBC przygotuje i pokaże w Bazylei. „Shh” dopełnia stawkę utworów pierwszego półfinału. Według nowego głosowania My Eurovision Scoreboard faworytem tej grupy jest Szwecja przed Albanią i Polską. Najmniżej oceniane są Słowenia, Chorwacja oraz Portugalia.

GŁOSUJ NA NAJLEPSZE UTWORY PRESELEKCJI 2025! Formularz dostępny jest TUTAJ.

Źródło: Blick.ch, Nau.ch, CyBC, EurovisionFun fot.: T. Chwalisz 2025

Idź do oryginalnego materiału