30 wykonawców w Amsterdamie. Justyna Steczkowska na drugim pre-party
Dziś Eurovision in Concert w Amsterdamie. Jedno z najbardziej znanych wydarzeń typu pre-parties zgarnęło w tym roku imponujący line-up składający się z aż 30 wykonawców. Nie zabraknie oczywiście Justyny Steczkowskiej, która tym razem wystąpi dla fanów z liczniejsza grupą tancerzy niż w Oslo. Razem z nią do stolicy Holandii polecą Kuba Walica, Zuzanna Falencik i Michał Góral. Wokalistka ma na sobotę zaplanowane liczne wywiady dla mediów eurowizyjnych, z którymi spotka się podczas popołudnia prasowego. W niedzielę dodatkowo weźmie udział w XXIV Festiwalu Polskiej Poezji dla Dzieci Wierszowisko 2025 w mieście Wijchen, gdzie będzie wraz z holenderską Polonią czytać wierze i nie tylko! A kogo spotka na koncertowej scenie? W tym roku w AFAS LIVE wystąpią reprezentanci Czarnogóry, Albanii, Luksemburga, Holandii, Belgii, Słowenii, Austrii, Finlandii, Irlandii, Norwegii, Danii, Azerbejdżanu, Islandii, Malty, Czech, Litwy, Francji, Ukrainy, Australii, Hiszpanii, Chorwacji, Estonii, Gruzji, San Marino, Serbii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Armenii. Kogo zabraknie? Do Amsterdamu nie przyjechali przedstawiciele Cypru, Włoch, Szwecji, Izraela, Grecji, Łotwy i Szwajcarii.
Główny koncert zacznie się o 20:00, a wcześniej organizatorzy przygotowali specjalne Afternoon Warm-up show z udziałem Kaleen z Austrii, Konstrakty i Luke Black’a z Serbii, Serhata z San Marino, Imaani z Wielkiej Brytanii, Jorge Gonzaleza z Hiszpanii czy Kristy Siegfrids z Finlandii. Po głównym koncercie odbędzie się afterparty dla fanów. Eurovision in Concert nie jest wydarzeniem transmitowanym online, ale prawdopodobnie przez cały dzień social media zalane będą nowymi relacjami, zdjęciami i nagraniami z Amsterdamu, zarówno ze spotkania prasowego (co oznacza nowe wywiady!) jak i z samego koncertu.
Holandia ważnym miejscem dla fanów Eurowizji 
Show w Amsterdamie poprowadzą eurowizyjny komentator Cornald Maas oraz reprezentantka Holandii na JESC 2016 i Grecji 2021 – Stefania. Bilety, zarówno na warm-up concert jak i główne widowisko, wciąż są jeszcze do kupienia TUTAJ. Warto odnotować, iż show odbędzie się w AFAS Live na obrzeżach Amsterdamu, gdzie w 2012 roku organizowano Eurowizję Junior. Konstytucyjna stolica Holandii tylko raz była gospodarzem dorosłej Eurowizji. Odbyła się ona na terenie RAI Amsterdam, centrum kongresowego otwartego w 1961 roku. Telewizja holenderska gościła tam Eurowizję w 1970, a sam konkurs przeżywał wtedy kryzys po słynnym remisie z 1969 który poskutkował bojkotem części nadawców. O Grand Prix w Amsterdamie walczyło jedynie 12 reprezentacji.
, a dowiecie się, jak to miejsce wygląda teraz!
Eurowizja Junior 2025 w Gruzji. Wszystko na to wskazuje 
Przy okazji Holandii warto wspomnieć, iż nadawca publiczny rozpoczął już preselekcje mające na celu wyłonienie reprezentanta kraju na Eurowizję Junior 2025. Wyemitowano już pierwszy odcinek reportażu „Junior Songfestival” pokazującego 76 kandydatów uczestniczących w specjalnych warsztatach. Później odbędą się castingi, a komisja wyłoni finalistów konkursu. Emisja odcinka ujawniła też, że najpewniej to Gruzja została organizatorem Eurowizji Junior. Spekulacje te pojawiały się od dawna, a media gruzińskie swego czasu jasno komunikowały, iż konkurs odbędzie się na Zakaukaziu. Telewizja holenderska opatrzyła odcinek „Junior Songfestival” logiem JESC z flagą Gruzji, nie podała jednak nazwy miasta, które miałoby organizować konkurs. Plotki głoszą, iż będą to Tbilisi albo Batumi. Europejska Unia Nadawców na razie milczy w temacie organizatora, co jest dość nietypowym działaniem.
Oficjalne przyznanie Gruzinom prawa do organizacji JESC spotka się z krytyką z uwagi na aktualne wydarzenia w kraju, zwłaszcza antyrządowe protesty i brutalne tłumienie strajkującej opozycji. Nadawca GPB, pomimo rzekomej neutralności, wysłał na dorosłą Eurowizję wokalistkę jawnie popierającą prorosyjską i antyunijną partię „Gruzińskie Marzenie”. Piosenka pod tytułem „Freedom” została uznana przez fanów za upolitycznianie konkursu, czego jednak EBU nie widzi. Najpewniej z uwagi na bezpieczeństwo swojej ekipy telewizja niemiecka zdecydowała się na rezygnację z JESC tak samo, jak zrobiono to przed konkursem organizowanym w Armenii. Telewizja Polska nie ma w planach rezygnacji z Eurowizji Junior, a naszego reprezentanta wybierzemy we wrześniu poprzez program „Szansa na Sukces” – tak głoszą najnowsze, chociaż wciąż nieoficjalne, informacje z Woronicza. Poza Polską, Gruzją i Holandią w konkursie chcą wziąć też udział nadawcy z San Marino, Macedonii, Portugalii, Włoch, Irlandii i powracającej Chorwacji. Poza Niemcami zrezygnowała też Estonia.
Szwajcarzy odkrywają karty 
Na 14 kwietnia o 13:15 telewizja szwajcarska zapowiedziała konferencję prasową podczas której organizatorzy Eurowizji 2025 mają zdradzić pierwsze informacje dotyczące Ceremonii Otwarcia Eurowizji, która odbędzie się w niedzielę 11 maja w Bazylei. Na ten moment wiemy tylko, iż dywan przez cały czas pozostanie błękitny (z uwagi na głównego sponsora – izraelską firmę kosmetyczną) i ma być najdłuższy w historii Eurowizji. Omówione będą też Interval Acts i Opening Acts półfinałów, a także kwestie związane z transportem publicznym, aplikacją mobilną związaną z miejskimi wydarzeniami w okresie czy koncepcją całego show. Możliwe, iż poznamy pierwsze nazwiska gości specjalnych czy pomysł na uatrakcyjnienie podawania wyników półfinałów. W konferencji wezmą udział producenci wykonawczy (Reto Peritz i Moritz Stadler), szef projektu eurowizyjnego w Bazylei, dyrektor ds. turystyki czy przedstawiciel kolei SBB. Konferencję poprowadzi Sven Epiney.
Wielu przedstawicieli mediów eurowizyjnych wciąż oczekuje na akceptację aplikacji o akredytacje prasowe typu onsite w Centrum Prasowym w Bazylei. Sprawa się przeciąga, chociaż wiemy już o pierwszych odrzuconych wnioskach, które dotyczą przede wszystkim eurowizyjnych youtuberów skupiających się na nagrywaniu video-reakcji na piosenki konkursowe. Team prasowy EBU przyznał już wiele akredytacji prasowych typu online, jednak przez cały czas wstrzymuje się z potwierdzeniem akredytacji dla osób, które chcą pracować w bazylejskim Press Centre. Dochodzą też do nas słuchy, że telewizja szwajcarska planuje znaczne ucięcie przestrzeni dla dziennikarzy, tym samym zmniejszy się maksymalny limit osób, które mogą przebywać w Centrum Prasowym. Priorytetowo traktowane mają być media publiczne i media z najwyższymi zasięgami oraz te, które pochodzą z państw uczestniczących w konkursie. Ograniczenie dostępu do prób technicznych, organiczenie relacji, a teraz także ograniczenie Centrum Prasowego jako przestrzeni spowoduje, iż w tym roku będziemy mieć znacznie mniej materiałów dotyczących przygotowań do show.
Źródło: Eurovision in Concert, Wikipedia, AVROTROS, ZAPP, SRG, Eurovision.tv, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2021