Oficjalne otwarcie Eurowizji! Oglądaj na żywo!
Dziś Ceremonia Otwarcia i oficjalne otwarcie eurowizyjnego tygodnia w Bazylei! Transmisja na kanale YouTube Eurovision od 13:45, a wcześniej na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego live-łączenie spod ratusza miejskiego, gdzie artyści wsiądą do tramwajów i przejadą nimi w paradzie miejskiej aż do Messeplatz-Eurovision Village, gdzie spotkają się z prasą. Z najnowszych informacji wynika, iż udział w wydarzeniu wezmą wszystkie delegacje (w tym Izrael), a całość ma być największą tego typu ceremonią z najdłuższym turkusowym dywanem w historii Eurowizji. Ma być to event otwarty nie tylko dla prasy, fotoreporterów i fanów, ale też dla mieszkańców. Organizatorzy liczą na odrodzenie idei „turkusowego dywanu” po zeszłorocznym fiasku, które często nazywa się upadkiem tego wydarzenia. W Malmo transmisja ceremonii była ograniczona do minimum, a także przedstawiciele prasy wypowiadali się krytycznie na temat organizacji wydarzenia.
Trasa tramwajowa przez miasto
Z pewnością na udany przebieg Ceremonii i parady będzie miała pogoda, a ta ma być słoneczna i niezwykle ciepła, co na pewno ucieszy wszystkich, zwłaszcza, iż przez ostatnie dni w Bazylei było pochmurno i deszczowo. Trasa przemarszu i przejazdu tramwajów wiedzie od ratusza miejskiego przy Marktplatz, następnie zgodnie z torami tramwajowymi – przez Mittlere Rheinbrucke, Claraplatz do Messeplatz. Na całej trasie przemarszu będzie można podziać historyczne tramwaje z bazylejskiej floty z uczestnikami Eurowizji w środku. Tramwaje mają się poruszać w tempie człowieka. Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonował paradę od około godziny 13:00 spod ratusza (live-łączenie na grupie facebookowej), a następnie na
z trasy przejazdu i na terenie Messe Basel. Śledźcie koniecznie!
Zobacz jak udekorowano Bazyleę!
Wczoraj na
pojawiły się relacje z eurowizyjnej części miasta. Mogliście zobaczyć jak wygląda teren przy St. Jakobshalle (arena Eurowizji 2025) i St. Jakob Park (Arena Plus), Eurovision Street, Eurovision Square, MessePlatz i miejsca udekorowane eurowizyjnymi ozdobami. W porównaniu do Malmo miasto z pewnością lepiej przygotowało się do konkursu i akcenty związane z konkursem dostępne są w centrum na każdym kroku. Mamy więc mnóstwo eurowizyjnych chorągiewek i flag z logiem oraz sloganami, w tym „Welcome Home” czy „Basel Sweet Basel” oraz „United by Music”. Pojawiły się plakaty „Friends of Eurovision” czy specjalne instalacje artystyczne. Lokalne knajpy, puby, restauracje i sklepy także przygotowały dekoracje oraz specjalne eurowizyjne promocje dla klientów. Na ternie miasta z łatwością znaleźć można też punkty informacyjne, sceny na których występować będą lokalni artyści czy choćby budki z eurowizyjnymi gadżetami. Miasto jest też dobrze oznakowane, dostępne są specjalne mapy pokazujące miejsca, które każdy eurowizyjny turysta powinien odwiedzić.
Utrudnienia dla mieszkańców
Mówi się jednak, iż mieszkańcy Bazylei narzekają na Eurowizję i zamieszanie, jakie konkurs wprowadza do tego małego miasta. Przede wszystkim w niedzielę dojdzie do zamknięcia części linii tramwajowych w centrum z uwagi na paradę Ceremonii Otwarcia, spore utrudnienia pojawiają się też w okolicy St. Jakobshalle. Napływ turystów powoduje, iż w mieście jest tłoczno, a wszędobylskie remonty ulic, budynków i infrastruktury mogą potęgować wrażenie chaosu, jednak z drugiej strony należy zaznaczyć, iż miasto jest schludne, czyste, kolorowe i niezwykle atrakcyjne architektonicznie. Tramwaje w centrum jeżdżą praktycznie co chwilę co pomaga w komunikacji między poszczególnymi miejscami. Ponieważ Bazylea jest mała, można spotkać mnóstwo fanów Eurowizji, dziennikarzy czy choćby artystów lub członków delegacji.
Ola Budka poda punkty z Polski – reakcje fanów
Wczoraj rano ogłoszono, że Aleksandra Budka przekaże polskie głosy jurorskie podczas finału Eurowizji 2025. Prezenterka i dziennikarka radiowa znana jest fanom ESC m.in. ze współprowadzenia „Wielkiego Finału Polskich Kwalifikacji” w lutym w TVP, gdzie razem z Grzegorzem Dobkiem prowadziła rozmowy z finalistami. Decyzja TVP spotkała się z mieszanymi reakcjami fanów, którzy woleliby, żeby punkty przedstawił ktoś bardziej związany z ESC, a wśród głównych kandydatów podawano ubiegłoroczną reprezentantkę Lunę, Michała Szpaka czy siostrę Justyny, Magdę Steczkowską, która była chórzystką podczas występu na ESC 1995, a dziesięć lat później wraz ze swoim zespołem startowała w preselekcjach. W Polsce nie ma tradycji związanych z podawaniem punktów i często decyzja TVP o tym, kto ma pełnić tę rolę jest dość losowa. Są jednak tacy, którzy doskonale kojarzą Aleksandrę z jej pracy w radiu i cieszą się, iż to właśnie ona dostała szansę na przekazanie światu kto otrzyma polską dwunastkę. Ciekawe, który kraj zostanie przez naszych jurorów obdarowany najwyższą oceną?
Relacja z Bazylei, fot.: M. Błażewicz