Eurowizja 2025: Bazylea blokuje wiec poparcia dla Izraela. Co z innymi protestami? • Premiera teledysku „Gaja”. Justyna Steczkowska ma dziś dwie próby generalne

dziennik-eurowizyjny.pl 5 godzin temu

Bazylea się zbroi. Zakazane protesty

Bazylea zakazała wieców przeciwko antysemityzmowi – informują lokalne media. Według policji nie ma możliwości bezpiecznego przeprowadzenia tego typu manifestacji w mieście. To pokłosie wczorajszych wydarzeń podczas Ceremonii Otwarcia, gdy pod Ratuszem i na trasie parady oraz na Messeplatz zgromadzili się głośni aktywiści z flagami Palestyny i transparentami wzywającymi do bojkotu Eurowizji i wykluczenia Izraela. Protestujący próbowali zagłuszyć ceremonię i przeszkodzić w jej przebiegu, m.in. blokując tory tramwajowe po których poruszały się historyczne pojazdy z uczestnikami ESC na pokładzie. Dodatkowo poziom napięcia wzrósł po ostatnim wywiadzie Nemo, które jawnie nawoływało do wykluczenia Izraela z Eurowizji, na co zareagowało EBU mówiąc o prawie do wolności słowa. Do Bazylei sprowadzono na czas Eurowizji ponad 1300 policjantów z całego kraju. Nie wiadomo czy zakaz obowiązuje także protestów propalestyńskich.

Nie ma szans na bezpieczne przeprowadzenie protestu

Na 15 maja planowana była demonstracja przeciwko antysemityzmowi na Claraplatz, czyli pomiędzy rzeką a Messeplatz. „Konkretnie, wydarzenie miało na celu wysłanie apelu przeciwko nienawiści skierowanej w tej chwili w stronę reprezentantki Izraela, Yuval Raphael” – podaje Blick. „Po dokładnym dochodzeniu policja kantonu Bazylea-Miasto doszła do wniosku, iż planowana demonstracja może stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego” – informują władze dodając, iż nie ma możliwości wzmocnienia obsady policyjnej na tego typu wydarzenia dodatkowe, chociaż są one związane z Eurowizją i jednocześnie ją upolityczniają. Organizatorzy otrzymali informację, iż demonstracja nie może się odbyć z powodu lokalizacji (w samym środku „strefy eurowizyjnej”), jednak gdy zapytano ich, czy chcą przeprowadzić wydarzenie w innym miejscu, nie udzielili odpowiedzi.

Osoby z Izraela nie czują się bezpiecznie

Blick zapytał osoby izraelskiego pochodzenia jak się czują w Bazylei. Jedna z nich przyznała, iż czuje strach. „Myślę, iż Szwajcaria jeszcze nie do końca zrozumiała, co nadchodzi” – dodaje 50-letnia kobieta. Według niej Szwajcarzy nie postrzegają organizacji propalestyńskich jako szczególnie brutalnych, ale istnieją obawy, iż dodatkowe, bardziej radykalne siły mogą dotrzeć z Francji i Niemiec. „Nemo domaga się włączeń, ale jednocześnie chce wykluczyć izraelską piosenkarkę” – żali się. Inna osoba przyznała, iż w trakcie Eurowizji nie będzie mówiła na ulicy po hebrajsku. Trzecia osoba chciała pojawić się w Eurovision Village z flagą Izraela, ale teraz nie wie, czy to zrobi. „Z jednej strony martwimy się o nasze osobiste bezpieczeństwo, ale z drugiej strony nie chcemy być wypychani z przestrzeni publicznej” – dodaje.

Izraelska delegacja od środy w arenie

Reprezentantka Izraela, Yuval Raphael wystąpi w drugim półfinale Eurowizji 2025. Delegacja izraelska będzie przebywać w St. Jakobshalle od środy, w związku z próbami i zobaczymy wtedy jak ich obecność wpłynie na przebieg konkursu i atmosferę za kulisami. Nieoficjalnie mówi się, iż to z uwagi na wydarzenia w Malmo zrezygnowano z organizacji konferencji prasowych po półfinałach – Izrael jest pewniakiem do awansu i wtedy Yuval Raphael musiałaby wziąć udział w spotkaniu i odpowiadać na pytania dziennikarzy. Europejska Unia Nadawców stara się zminimalizować ryzyko niewygodnych pytań od prasy znajdującej się w Centrum Prasowym na żywo. Organizowane codziennie briefingi medialne mają się skupiać na szwajcarskiej organizacji konkursu, a pytania będzie można zadawać najpewniej tylko poprzez Online Media Center co pozwoli prowadzącym na wybór odpowiednich pytań.

Dziś Justyna Steczkowska wraca na eurowizyjną scenę

Dziś dwie pierwsze próby generalne pierwszego półfinału, którego transmisja odbędzie się we wtorek o 21:00, m.in. na TVP1 z komentarzem Artura Orzecha. Polska delegacja spędzi na terenie areny niemal cały dzień. Pierwsza próba prasowa zaplanowana jest o 15:30 – obowiązuje w jej trakcie zakaz robienia zdjęć i nagrywania. Możliwe są jedynie pisemne i ustne relacje. Druga próba rusza o 21:00 i jest to event biletowany. Publiczność pierwszy raz zobaczy show na żywo – z pewnością po wydarzeniu w sieci zaroi się od nagrań występów z perspektywy areny, więc przed spojlerami ciężej będzie uciec. Sama Justyna Steczkowska publikuje już fragmenty swojej prezentacji scenicznej zdradzając sporo z choreografii czy wizualizacji. Warto jednak pamiętać, iż w telewizji i tak wszystko będzie wyglądać inaczej, a niespodzianek na pewno nie zabraknie. Dziś odbyła się premiera klipu do utworu „Gaja” – warto zwrócić na niego uwagę, bo wykorzystane tam wizualizacje nawiązują do tego, co zobaczymy na eurowizyjnych LED-ach.

Źródło: Blick.ch, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2025

Idź do oryginalnego materiału