Dziś ostatnie próby techniczne półfinalistów
Po bardzo długim czwartku przychodzi spokojniejszy piątek i przedostatni dzień prób technicznych. Dziś na scenie po raz drugi pojawią się uczestnicy z II półfinału – od San Marino (od 10:30) po Holandię (próba zakończy się o 14:25). Każdy będzie mieć 20 minut na doszlifowanie występu. O tym, co się zmieniło dowiemy się z social mediów Eurowizji, a zdjęcia oficjalne trafią do galerii na stronie Eurovision.tv. Następnie każdy nadawca czy choćby sam wykonawca będzie mógł opublikować 30-sekundowe nagranie z prób w ujęciu telewizyjnym. Najlepiej szukać ich na oficjalnych profilach instagramowych startujących telewizji. Kto tego nie zrobi, to na kanale YouTube Eurovision nagranie opublikowane będzie jako recap wszystkich prób. Nie wiemy jednak o której godzinie się tego spodziewać, ale możliwe, iż wcześniej niż wczoraj, bo próby zakończą się do godziny 15:00. Podsumowanie prób znajdziecie późnym popołudniem na stronie Dziennika Eurowizyjnego i rozpocznie się wtedy głosowanie dla członków grupy Facebook – oceniać będą wszystkie występy z II półfinału. O 20:00 siódmy odcinek live streamu na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego.
Wielka Brytania zachwyciła na próbie
Wielka Brytania rozgromiła konkurencję w kolejnym głosowaniu członków grupy. Olly Alexander za swój kreatywny występ dostał aż 36% głosów. Na niższych stopniach podium zremisowały Francja z Włochami – po 16% głosów. Czwarta jest Szwecja (14,2%), a przedostatnie miejsce zajęły Niemcy (10,4%). Najmniej punktów dostała Hiszpania – 7,4%. Spośród państw finałowych najbliżej czołówki zestawienia bukmacherów są Włochy, które zajmują 4. miejsce z 12% szans na wygraną. Dalej mamy Francję (6. miejsce) i Wielką Brytanię (10. miejsce). Najsłabiej wypadają Niemcy (25%). Według typowań Włochy mają 39% szans na top3, 58% szans na top5 i aż 77% szans na pierwszą dziesiątkę, a do top10 załapać się mają też Francja (64%) i Szwecja (43%). Do wygranej w głosowaniu jurorów typowana jest Szwajcaria , z kolei w televotingu ma wygrać Chorwacja . Niemcy mają aż 20% szans na zajęcie ostatniego miejsca w finale. o ile tak się stanie, nasi sąsiedzi zakończą rywalizację na samym dnie trzeci rok z rzędu.
Ukraiński dzień w Malmo z udziałem Luny
Dziś w Malmo inicjatywa „United by a Dream”, wydarzenie organizowane przez NGO United for You z Kijowa. Koncert eurowizyjnych gwiazd odbędzie się w Moriska Paviljonen w sercu Folkets Park, gdzie realizowane są przygotowania do otwarcia Eurovillage. Celem wydarzenia jest pokazanie, jak Eurowizja potrafi przekraczać granice i jak duży ma wpływ na społeczeństwo oraz kulturę. Wystąpią ukraińskie i europejskie gwiazdy Eurowizji, nawiązując jednocześnie współpracę z ukraińskimi stylistami, dizajnerami i artystami. Wydarzenie ma też wymiar charytatywny, odbędzie się aukcja, a dochód przekazany będzie przez Jerry Heil i Alyonę Alyonę jednej z ukraińskich szkół, która została zniszona w czasie wojny. Reprezentantki Ukrainy będą gospodyniami wydarzenia, a na scenie koncertowej zaśpiewają też m.in. Melovin (ESC 2018), Natalia Barbu (Mołdawia), Silvester Belt (Litwa), Dons (Łotwa), Windows95man (Finlandia), Sarah Bonnici (Malta), Nemo (Szwajcaria), Raiven (Słowenia), Iolanda (Portugalia) oraz reprezentantka Polski – Luna. Koncert rozpocznie się o 20:00.
Zwiększone środki bezpieczeństwa w mieście
W niedzielę o 17:00 Ceremonia otwarcia Eurowizji 2024 i spacer uczestników po turkusowym dywanie. W tym roku o evencie nie mówi się zbyt wiele, scenariusz owiany jest tajemnicą. Wiemy, iż dywan rozłożony będzie przed Malmo Live, centrum kongresowym, które jest częścią hotelu gdzie nocuje polska delegacja i wiele innych ekip. realizowane są przygotowania, a po raz pierwszy stawiane są też zapory, które mają chronić uczestników i widzów. Organizatorzy spodziewają się licznych demonstracji propalestyńskich , stąd wydarzenie odbywać się będzie pod ścisłą kontrolą służb bezpieczeństwa. Policja w Malmo już teraz informuje, że system kamer miejskich będzie pełnił istotną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa, a zwiększona została obsada specjalistów, którzy będą dokładnie śledzić obraz z kamer, zwłaszcza na terenie Eurovillage, ale nie tylko. Szwedzi spodziewają się, iż do Malmo przyjedzie ok. 100 tys. turystów w eurowizyjnym tygodniu, odbędzie się też kilka demonstracji przeciwko udziałowi Izraela w konkursie. Na czas konkursu w mieście pojawią się dodatkowe kamery monitoringu, które będą też nagrywać materiał na wypadek późniejszych działań śledczych. Materiał przechowywany będzie przez 2 miesiące.
Ochrona, infolinia, psycholog
Bezpieczeństwo to priorytet i wiedzą już o tym wszyscy. Marcus i Martinus w rozmowie z Aftonbladet zdradzili, iż nie będą się nigdzie ruszać bez ochroniarzy. Otrzymali już specjalne instrukcje. Wiemy też, iż każda delegacja ma dodatkową ochronę, natomiast nikomu nie zalecano, by w ogóle nie wychodził z hotelu. „Będziemy głównie w okolicach hotelu i areny” – mówią reprezentanci Szwecji. W wywiadzie dla SVT Raiven ze Słowenii przyznaje, iż w tym roku trudno jest być uczestnikiem Eurowizji, a wszystkiemu winna polityka. Artyści są w tym roku bardzo powściągliwi w temacie konfliktu na Bliskim Wschodzie, ale część z nich już jakiś czas temu wystosowało oświadczenie w tej sprawie. Podpisuje się pod nim Bambie z Irlandii , które jako jedyne na ten moment zdołało przemycić na scenę swój „statement” poprzez zapisane pismem ogamicznym słowo „zawieszenie broni”. Aftonbladet podaje, iż wszystkie delegacje mają dostęp do specjalnej infolinii całodobowej na wypadek sytuacji zagrażającej ich bezpieczeństwu. W Arenie mają też dostęp do psychologa. Konsultacje dostępne są w kilku językach. Wiemy też, iż silne restrykcje dotykają wolontariuszy, którzy pracują przy Eurowizji. Z powodu niespełnienia wymagań organizatora część z nich nie zostało dopuszczonych do pracy, na czym cierpią niektóre delegacje, np. czeska. Ekipa telewizji CT miała być pozbawiona jednego z dwóch hostów delegacji, czyli osób, które są z teamem praktycznie od rana do wieczora.
źródło: Eurovision.tv, E. Naumenko, Aftonbladet, SVT, inf. własne, pomoc w przygotowaniu materiału: Emilian Małek, zdj. M. Baładżanow 2024