„The Code” najlepszą piosenką tegorocznej Eurowizji 2024
Szwajcaria po raz trzeci wygrywa plebiscyt „Nasz Faworyt 2024”! Piosenka „The Code” zdobyła w finale głosowania 278 punktów, zwyciężając zarówno w głosowaniu jurorów jak i internautów. W głosowaniu komisji otrzymała pięć najwyższych not (po 20 punktów), dwa drugie miejsca (po 17 punktów) i trzy trzecie (po 14 punktów), a także najlepszy wynik w głosowaniu organizowanym na Google Forms, ScoreWiz oraz na Instagramie. Na miejscu drugim Włochy z „La Noia” – 233 punkty, w tym dwie maksymalne noty jurorskie. Pozycję trzecią otrzymała litewska piosenka „Luktelk” , która łącznie uzbierała 222 punkty, w tym dwie najwyższe noty jurorskie. Top3 jury i internautów było takie samo, różnica pojawiła się jednak przy czwartym miejscu – w głosowaniu komisji zaraz za podium znalazła się Belgia , a w głosowaniu internautów Chorwacja . Zgodność nastąpiła co do wyniku Niemiec – utwór „Always on the run” zakończyła głosowanie na ostatnim miejscu w obu głosowaniach – łącznie zero na koncie. Wcześniej Szwajcaria wygrywała plebiscyt „Nasz Faworyt” w 2020 roku (w ramach alternatywy pt. „Eurowizja w Internecie”) i w 2021 – za każdym razem zwyciężał Gjon’s Tears, który jednak Eurowizji nie wygrał. Rok temu naszym faworytem została Loreen z „Tattoo” i udało nam się przewidzieć faktycznego zwycięzcę Eurowizji. Jak będzie w tym roku? Nemo póki co jest liderem notowań bukmacherskich, ale czy utrzyma tę pozycję także podczas sezonu prób? Przekonamy się niebawem! Wyniki głosowania obejrzeć możecie poniżej:
Litwa i Szwajcaria wygrały półfinały
W półfinałach naszego plebiscytu o wynikach decydowali tylko internauci, którzy swoje głosy mogli oddawać poprzez formularze ScoreWiz i Google Forms czy na Instagramie. W pierwszej rundzie zwyciężyła Litwa , zdobywając 12,95% poparcia. Na miejscu drugim znalazła się Ukraina z 11,57%, a na trzecim Chorwacja – 11,4%. W top5 także Serbia (10,32%) i Słowenia (8,57%) – tym samym wszystkie trzy startujące kraje b. Jugosławii zajęły czołowe pozycje. Z pozycji szóstej do finału awansował Luksemburg (7,16%), a z siódmej otwierający stawkę Cypr (6,66%). Irlandia, której awans mógł być zaskoczeniem, wywalczyła ósmą pozycję (6,14%), Portugalia była dziewiąta (5,82%). Z ostatniej możliwej pozycji do finału wszedł Azerbejdżan, który uzbierał 4,89% głosów. Należy jednak przypomnieć, że w I półfinale startuje też Polska i liczymy, iż to ona zajmie jedno z miejsc w top10. Pierwszym krajem „pod kreską” była Australia (4,72%), a ostatnie miejsce zajęła Islandia (2,97%). W drugiej grupie triumfowała Szwajcaria , która zgarnęła 11,15% poparcia. Na pozycji drugiej znalazła się Belgia (10,18%), a na trzeciej Norwegia (8,11%). Top5 dopełniły Austria (8,09%) oraz Grecja (7,58%). Gruzja, która na awans czeka już bardzo długo, w naszym głosowaniu półfinałowym zajęła szóste miejsce (7,5%), a dopiero z siódmej pozycji awansowała Holandia (6,92%). Dania otrzymała 5,64% głosów co dało pozycję ósmą, Armenia była dziewiąta (5,49%), a w ostatniej chwili do finału załapała się też Łotwa, która uzyskała 5,45% i pokonała Estonię (5,15%). Z wynikiem 1,8% głosów ostatnie miejsce w półfinale zajęło San Marino.
Ruszają próby techniczne!
Dziś w Malmo Arena rozpoczyna się seria prób technicznych! Na początek półfinaliści z pierwszej grupy, startując z Cyprem o 10:30, a kończąc z Chorwacją od 15:30 do 16:00. Dla polskich fanów najważniejsza jest dziś próba Luny, którą zapowiedziano na 14:50. Ćwiczenia potrwają 30 minut. Więcej o tym, jak wyglądać będzie dzień Luny przeczytacie TUTAJ. W tym roku oficjalny live blog z prób technicznych przenosi się ze strony Eurovision.tv na Reddit r/eurovision, gdzie podawane będą najświeższe informacje o tym, co dzieje się aktualnie na scene i w jej okolicach, a także za kulisami. Oficjalne galerie zdjęć mają być publikowane, tak jak rok temu, na Eurovision.tv, ale dodatkowe materiały zostaną umieszczone już tylko na Reddit więc warto tam zaglądać, by zobaczyć więcej. Podobnie jak w 2023 roku na eurowizyjnym TikToku pojawi się krótki klip pokazujący uczestników za kulisami i na scenie podczas pierwszej próby. Ma nam to dać bardzo niewielkie (ale jednak!) rozeznanie w tym jak występ ma wyglądać i jak dany reprezentant brzmi na żywo. Dziennik Eurowizyjny przedstawi podsumowanie dzisiejszych prób w nowym artykule opublikowanym wieczorem, natomiast wcześniej pojawi się też osobny wpis dotyczący polskiej próby do utworu „The Tower”. O 20:00 przenalizujemy materiały z prób na live stream grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku. Dołącz do grupy już teraz i dziel się wrażeniami!
Terminarz prób dostępny jest TUTAJ
Kiedy próby generalne? Znamy harmonogram
Znamy już oficjalne terminy prób generalnych, które wypełnią nam ten adekwatny, eurowizyjny tydzień od 6 maja. Po tym, jak 5 maja odbędzie się Ceremonia otwarcia Eurowizji w Malmo Live, na poniedziałek zapowiedziano dwie próby generalne I półfinału. Pierwsza (tzw. „prasowa”) od 15:45 do 18:30 – dziennikarze akredytowani będą mogli ją obejrzeć na żywo w arenie, na ekranach w Centrum Prasowym czy poprzez Online Press Center (które rusza 4 maja). Będzie to ich pierwsza styczność z całymi występami. Wyjątkowo mało czasu organizatorzy zostawili sobie pomiędzy pierwszą a drugą próbą tego dnia. To jedynie 1,5 godziny by o 21:00 ruszyć z drugą, biletowaną próbą. Czy się wyrobią? Pewnie tak, ale na wszelki wypadek – trzymajmy kciuki. Druga próba generalna ma się zakończyć ok. 23:45. 7 maja (wtorek) ostatnia próba generalna (także biletowana) ma trwać od 15:00 do 17:15. adekwatne show na żywo rusza o 21:00 i zakończy się około 23:15, a na 23:35 zaplanowano godzinną konferencję prasową nowych finalistów. Taki sam schemat i harmonogram zastosowany będzie wobec drugiego półfinału, przy czym 8 maja (środa) o 13:30 przygotowana zostanie 30-minutowa konferencja prowadzących Eurowizji 2024.
Jovan Radomir powraca na Eurowizję
W piątek (10 maja) trochę inaczej, bo finałowe show jest dłuższe. Pierwsza próba generalna (prasowa) rozpocznie się o 13:30 i potrwa do 18:00. Następnie na 18:30 zaplanowano 30-minutową konferencję państw Big 5 i Szwecji, a o 19:30 odbędzie się jeszcze jedno spotkanie, ale jeszcze nie podano z kim – możliwe, iż jest to gwiazda specjalna, której nazwiska organizatorzy nie chcą jeszcze zdradzać. Próba jurorska rusza o 21:00 i skończy się ok. 1:30 w nocy. W sobotę 11 maja ostatnia próba generalna rozpocznie się o 13:30 i potrwa do 17:30, a adekwatne show na żywo rusza o 21:00. Planowane zakończenie około 1:00 w nocy, a następnie od 1:20 konferencja prasowa zwycięzcy. Moderatorem konferencji prasowych będzie Jovan Radomir, który w świecie Eurowizji i Melodifestivalen obecny jest już od 2002 roku. W 2004 i 2005 roku podawał szwedzkie punkty, w 2008 i 2009 prowadził serię „Eurovision Countdown”, w 2016 roku był gospodarzem konferencji prasowych Eurowizji w Sztokholmie, a w 2020 i 2022 roku współprowadził preselekcje PzE w Serbii.
Źródło: Nasz Faworyt, Eurovision.tv, Media Center, Reddit, inf. własne, fot.: SRF / Ella Mettler