Dziś druga próba Luny w Malmo Arena
W piątym dniu prób nieco zmienia się ich formuła. Rozpoczynamy bowiem drugą serię prób technicznych, a dziś na scenie jeszcze raz swoje występy przećwiczą wszyscy uczestnicy I półfinału. Każdy reprezentant będzie mieć na to 20 minut. Próby ruszają od 10:30, a zakończą się po 18:00. Luna na scenie pojawi się po 12:30. To właśnie z nagrań tych prób powstanie kompilacja fragmentów występów w realizacji telewizyjnej – recap zostanie opublikowany wieczorem na kanale YouTube Eurovision i będzie to spory spojler co do tego, co zobaczymy we wtorek 7 maja podczas transmisji. Ponieważ artykuł powstał we wtorek późnym wieczorem, nie było jeszcze pewne jak ma wyglądać V dzień prób pod kątem relacji. Pewne jest, iż nie będzie dziś live bloga na Reddit, a osoby piszące relacje przeniosą się do studia, gdzie będą spotykać się z artystami na sesję AMA – Ask me anything. Pytania można zadawać na Reddit i sesje podzielone są na dwie części – w pierwszej mamy uczestników (wg kolejności startowej) od Cypru po Islandię (w tym Lunę z Polski), a w drugiej pozostałych, czyli od Słowenii po Luksemburg. jeżeli tylko będzie to możliwe i dotrą do nas jakiekolwiek informacje dotyczące prób, pojawią się one w wieczornym artykule na Dzienniku Eurowizyjnym. Piąty już live stream na Facebooku grupy Dziennika Eurowizyjnego ruszy o godzinie 21:00. Poniżej obejrzeć możesz zapis wczorajszego live jubileuszowego z udziałem Eurowizja.org, OGAE Polska, Dobry Wieczór Europo, Let’s Talk About ESC oraz Dziennika Eurowizyjnego.
Gruzja rozgromiła konkurencję
Głosowanie w IV dniu prób zdecydowanie wygrała Gruzja , a patrząc po wynikach – nie miała konkurencji. Materiały z ćwiczeń do „Firefighter” zyskały aż 27,4% punktów i znacznie przegoniły Norwegię , która znalazła się na drugiej pozycji (18,4%). Trzecia była Belgia (15,2%), a zaraz za podium (chociaż ze sporą stratą) Holandia (8,4%). Drugą połowę rankingu otwiera Izrael z poparciem 8,2%, następnie jest San Marino (7,9%), a przedostatnie miejsce zajęła Łotwa (7,3%). Ostatnia była Estonia , której przyznano 7,2% punktów. Gdyby połączyć i wyrównać rankingi dotyczące II półfinału, to na pierwszym miejscu znalazłaby się Gruzja z 55 punktami, druga byłaby Austria (46), a trzecia Grecja ze Szwajcarią (po 43 ). Objęcie prowadzenia przez Gruzję wynika z faktu, iż w swoim dniu Nutsa nie miała zbyt silnych rywali. Co ciekawe, do top10 załapałoby się San Marino. Ostatnie miejsce zajęłaby Albania. Po próbach notowania bukmacherskie nie uległy wielkim zmianom. Holandia i Szwajcaria mają po 94% szans na awans, Grecja 89%, a Armenia 87%. Ostatnim krajem, który wszedłby do finału jest Gruzja, która na 10. miejscu ma 69% szans.
Sertab Erener powraca na Eurowizję – dziś oficjalne ogłoszenie
Dziś EBU i SVT planują ważne ogłoszenie – dotyczyć ma ono Interval Acts w którym udział wezmą zwycięzcy Eurowizji i wykonawcy, którzy zapisali się w historii konkursu. Wiemy, iż pojawić się ma m.in. Sertab Erener, która wygrała konkurs w 2003 roku dla Turcji. Było to jedno z najbardziej emocjonujących głosowań w najnowszej historii. Turcja pokonała Belgię jedynie różnicą dwóch punktów, a dodatkowo na trzecim miejscu znalazła się Rosja, której do objęcia prowadzenia brakowało czterech punktów. Sertab zebrała 167 punktów, w tym dwunastki od państw z silną diasporą turecką – Austria, Belgia i Holandia, a także od Bośni i Hercegowiny. Dodatkowo 10 punktów przydzieliły Niemcy, Francja, Norwegia, Rumunia oraz Szwecja. Polscy widzowie ocenili Sertab jedynie na dwa punkty, z Łotysze i Estończycy oraz jury z Rosji nie przyznało żadnych punktów piosence „Everyway that I can”. Był to pierwszy i jedyny triumf Turcji na Eurowizji. Konkurs trafił do Stambułu, gdzie po raz pierwszy zorganizowano też telewizyjny półfinał. Co ciekawe, Abdi İpekçi Arena, gdzie organizowano show już nie istnieje. Została zburzona pięć lat temu. Sama Sertab Erener ma teraz 59 lat, a od 37 lat jest obecna na rynku muzycznym.
Roksana Węgiel na Eurowizji 2026? Deklaracja czy ściema?
Na 10 maja, dzień przed finałem Eurowizji 2024 odbędzie się konferencja prasowa poświęcona organizacji Eurowizji Junior 2024 w Hiszpanii . Podczas spotkania w Centrum Prasowym udział wezmą przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców oraz telewizji hiszpańskiej RTVE. Konferencja ruszy o 19:00, tym samym wyjaśniło się przeznaczenie zarezerwowanego slotu w Media Handbooku. Najpewniej podczas spotkania Hiszpanie ogłoszą które miasto zostało gospodarzem imprezy. O ten tytuł walczyły Walencja, Malaga i Grenada. Należy się spodziewać, iż poznamy też wtedy slogan konkursu, a Martin Osterdahl po raz kolejny ogłosi, iż prowadzi obiecujące rozmowy z nadawcami skandynawskimi, z których jak zwykle nic nie wyjdzie. Przy okazji JESC warto wspomnieć, iż pierwsza polska zwyciężczyni konkursu – Roksana Węgiel – usilnie walczy o głosy widzów w finale „Tańca z Gwiazdami”. Żeby dodatkowo zachęcić do głosowania obiecała, iż jeśli zwycięży, zgłosi się do preselekcji eurowizyjnych 2026, a na scenie wystąpi z nią tancerz, który partneruje jej aktualnie w programie. Wokalistka twierdzi, iż myśli o ESC od dłuższego czasu, a publiczna deklaracja jest dla niej pełna emocji. Czy można jej w to wierzyć, a może jest to jedynie próba zyskania przewagi w głosowaniu podczas programu? Ciężko powiedzieć, zwłaszcza, iż deklaracja eurowizyjna dotyczy odległego terminu bo roku 2026. A jeszcze wiele może się do tego czasu zmienić w życiu zawodowym i prywatnym Roksany. Tak czy siak, aby sprawdzić jak słowna jest piosenkarka można na nią w niedzielę głosować za darmo poprzez aplikację Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami.
Źródło: Eurovision.tv, Reddit, YouTube, Eurovision World, Eurovoix, Eurovision Fun, Instagram, Wikipedia, fot.: Instagram