Eurowizja 2024: Luna nie będzie sama na scenie! Znamy skład polskiej reprezentacji! • Wielkie pożegnanie na lotnisku – zobacz naszą relację

dziennik-eurowizyjny.pl 7 miesięcy temu

Luna odprawiona do Malmo

Luna i ekipa są już w Skandynawii, a jutro w Malmo wokalistka będzie miała swoją pierwszą próbę występu do „The Tower”. Dziś na lotnisku Chopina w Warszawie przygotowano dla niej niespodziankę – terminal wylotów odwiedził chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego, w którym wokalistka kiedyś śpiewała. Dzieci i dorośli przygotowali transparenty, okrzyki, a dla „Pytania na Śniadanie” zaśpiewali eurowizyjne „The Tower” i wiwatami powitali reprezentantkę Polski, która zupełnie nie spodziewała się takiego przyjęcia. Na lotnisku obecne były też liczne media, które przeprowadziły z wokalistką ostatnie przed Eurowizją wywiady z Polski. Byli też przedstawiciele mediów eurowizyjnych czy czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego, którzy mieli okazję zrobić sobie z Luną zdjęcie, otrzymać autograf, czy – jak w przypadku naszej redaktorki Emilii – podarować reprezentantce flagę naszego kraju. Polska delegacja jest w wyśmienitych humorach, obiecali, że dadzą z siebie wszystko i prosili o mocne trzymanie kciuków oraz wspieranie. „Zobaczycie występ, to będzie super” – krzyknęła fanom Luna przed pożegnaniem.

Zobacz naszą galerię zdjęć z lotniska!

Maciek Starnawski i Marta Dywicka chórzystami Luny na Eurowizji

Wokalistka na scenie nie będzie sama! Już w sobotę na zdjęciach zobaczymy ją w Malmo Arena, a towarzyszyć jej będą tancerze oraz chórzyści. Chociaż chórek nie będzie widoczny w trakcie występu, będzie mocno wspierał Lunę wokalnie za sceną. Dziennik Eurowizyjny dowiedział się, że w tej roli pojawią się Maciek Starnawski oraz Marta Dywicka. Maciej ma 40 lat, pochodzi z Radomia, a starsi fani z pewnością pamiętają jego debiut podczas konkursu talentów w ramach programu Michała Wiśniewskiego (ESC 2003, 2006) „Jestem jaki jestem”. W finale konkursu rywalizował z Ivanem Komarenko (ESC 2005) oraz Paullą (preselekcje 2017) i wygrał, co dało mu możliwość nagrania debiutanckiego albumu. Po pięciu latach powrócił na scenę w ramach projektu Starnawski & Urban Noiz, a ich piosenka „It’s not a game” dostała się do finału polskich preselekcji 2008. Utwór wywołał ówcześnie kontrowersje z powodu użycia sampli – wtedy nikt nie wiedział, czy na Eurowizji jest to dozwolone. Ostatecznie utwór zdobył 5 punktów od jurorów co dało 10. miejsce. Po 2022 wydał kilka nowych singli, w tym m.in. „Spokój” czy „Pierdolety„, a ostatnio częściej możemy go widywać na ekranach TVP w roli chórzysty na różnego rodzaju koncertach, w tym m.in. podczas ubiegłorocznego festiwalu w Opolu. Poza śpiewaniem zajmuje się też pisaniem utworów, grą na gitarze, a jego pasją jest sport.

Chórki na żywo czy z taśmy?

Marta Dywicka pochodzi z Franciszkowa, studiowała wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, a parę dni temu z dumą uzyskała certyfikat trenera wokalnego MVT. Od lat zajmuje się pracą trenerską oraz sama śpiewa i nagrywa. Na koncie ma kilka coverów i autorskich utworów, w tym m.in. „Przeżyję to, co przeżyć mi dasz” w duecie z Mateuszem Banasiukiem czy „Bez Ciebie nie ma mnie„. Współpracowała z zespołami Singing Warsaw oraz Teen Singing Warsaw. Prowadzi swój zespół wokalny Tylko Ty, z którym wydała autorski album “Pokochaj jeszcze raz”. Zarówno Marta jak i Maciej będą wspierać Lunę śpiewając niektóre partie na żywo, ale za sceną. Dodatkowo w pokładzie scenicznym „The Tower” osadzono nagrane chórki, co jest możliwe od 2021 roku, czyli wtedy, gdy trwała pandemia, a Europejska Unia Nadawców uznała, iż w ramach zmniejszania delegacji chórzystów można zastąpić nagraniem. Telewizja Polska nie zawsze korzysta z tego kontrowersyjnego udogodnienia. W 2021 Rafała Brzozowskiego wspierał na scenie Paweł Skiba.

Z „You Can Dance” na Eurowizję

Na scenie Lunie towarzyszyć będą tancerze, których będzie tym razem mniej niż w przypadku Blanki, Krystiana czy Rafała. Polski akcent taneczny stanowić będzie Julia Żytko, tancerka i choreografka na stałe mieszkająca w Londynie. Widzowie mogą ją kojarzyć jako finalistkę IV edycji „You Can Dance – po prostu tańcz” – w 2009 roku zajęła czwarte miejsce w tym programie, realizowanym jeszcze wtedy przez TVN. „Występowała na największych scenach w kraju takich jak Krajowy Festiwal Piosenki w Opolu, ESKA MUSIC AWARDS, Sopot Hit Festiwal występując m. in z Edytą Górniak, Dodą, Margaret, Marylą Rodowicz, Kayah, Radzimirem Dębskim, Justyną Steczkowską, Patrycją Kazadi, Matt Pokora Mel C, Oceana. Międzynarodowy tour z niemieckim raperem Eno” – czytamy na stronie Urban Dance. Jako tancerka występowała też w wielu programach takich jak „Idol”, „X Factor”, „Taniec z Gwiazdami”, „Jaka to melodia” czy „Mam Talent”, a szkoliła się w Los Angeles i Londynie.

Angus i Jordan na scenie z Luną

Będziemy mieć też na scenie dwóch brytyjskich tancerzy. Pierwszym z nich jest Angus Simpson ze szkoły NSB. Profesjonalnie zajmuje się nie tylko tańcem, ale też choreografią. Miał okazję występować m.in. podczas The Brit Awards towarzysząc na scenie Kylie Minogue. Podczas ubiegłorocznego koncertu „Eurovision Welcome” w Liverpoolu zatańczył podczas występu Zary Larsson. Drugi brytyjski tancerz to Jordan Garcia, także z Base Dance Studios. Panowie przylecieli do Malmo prosto z Londynu, wcześniej odbywali już próby z Luną podczas jej pobytu w Wielkiej Brytanii. Co wspólnie przygotowali i jak będzie wyglądać choreografia do „The Tower”? Czy i jakie rekwizyty Luna będzie mieć na scenie oraz jaki strój dla niej przygotowano? O tym wszystkim dowiemy się już jutro obserwując próbę wokalistki. Relacje z prób dostępne będą na Eurovision.tv, Reddit oraz na TikToku. A już dziś o 21:00 wyniki plebiscytu Dziennika Eurowizyjnego – „Nasz Faworyt 2024”!

Źródło: Friends Management, Wikipedia, YouTube, Instagram, Facebook, Mass-Talent.com, UrbanDance.pl, VoiceProgress.com, inf. własne,

Zdjęcia z lotniska: Maciej Błażewicz, Emilia Chrabąszcz, zdjęcie do artykułu: @jordanngarciaa, @03angus, @juliazytko, @martadywicka, @maciekstarnawski

Idź do oryginalnego materiału