Eurovision Internet Song Contest 2025: Głosuj w pierwszym półfinale! Kto walczy o finał? Poznaj piosenki wybrane przez czytelników

dziennik-eurowizyjny.pl 5 godzin temu

Głosuj w półfinale Eurovision Internet Song Contest

Nasz konkurs Eurovision Internet Song Contest 2025 wchodzi w etap półfinałowy! Spośród ponad 300 zgłoszonych utworów do ćwierćfinałów zakwalifikowano 79, a po pierwszym etapie czytelnicy i jurorzy wybrali 40 najlepszych, które teraz zmierzą się w walce o 20 miejsc w finale. Ponownie decydować będziecie mogli o tym Wy – głosowanie dostępne będzie dziś po 20:00 na

– każdy utwór będziecie mogli ocenić i przydzielić jedną z not – 12 punktów, 8 punktów, 4 punkty lub zero punktów. Głosowanie trwa dokładnie dobę i stanowi 50% rezultatu rundy – druga połowa to głosy jurorów. Pierwszy półfinał będzie można również obejrzeć i poznać utwory w całości – stawka zaprezentowana będzie dziś o 20:00 w ramach wspólnego oglądania dostępnego TUTAJ.

Od Watykanu po Norwegię

Z uwagi na regulamin w konkursie nie uczestniczą osoby, które pojawiły się już na Eurowizji gdyż stawiamy na nazwiska, które warto poznać i może w przyszłości będą miały szansę stanąć na eurowizyjnej scenie. Wielokrotnie mieliśmy już takie sytuacje, m.in. z Ronelą Hajati z Albanii czy Stefanem z Estonii i Adonxsem ze Słowacji. Kim są uczestnicy pierwszego półfinału? Stawkę otworzy Watykan , który w Konkursie Piosenki Eurowizji nie uczestniczy, ale w EiSC ma prawo udziału z utworami z całego świata – ważne, by miały wydźwięk religijny. Tak jest z utworem „Prayer and the bible” 24-letniej Megan Woods z Massachusetts. Wokalistka ma na koncie utwór „The Truth„, który na listach przebojów chrześcijańskiego popu w USA radził sobie bardzo dobrze. Jako druga wystartuje w EiSC francuska wokalistka Mathilda , która w tym roku rozpoczęła nowy projekt muzyczny i podpisała kontrakt z Sony Music. Zapowiedzią jest właśnie konkursowe „sauve-moi”.

Z numerem trzy mamy Słowację , za którą mocno tęsknimy z powodu jej nieobecności w Eurowizji. Naszych sąsiadów w EiSC reprezentuje Sima czyli Simona Hégerová, 29-letnia piosenkarka z Trnawy. W wieku 16 lat wzięła udział w czeskosłowackim „The Voice”. Po niej w półfinale EiSC wystartuje Dueja, która reprezentuje niemiecki land Nadrenię Północną Westfalię. Z uwagi na popularność niemieckich piosenek wśród zgłoszeń, w stawce naszego konkursu znalazło się jedno dodatkowe miejsce dla utworu naszych sąsiadów i trafiło ono właśnie do tej 22-latki prezentującej hipnotyczny, mroczny pop łączony z cukierkowo-słodkimi melodiami. Norwegię , która wygrała konkurs dwa lata temu reprezentuje tym razem Ary czyli Ariadne Loinsworth Jenssen. Dorastała w Trondheim, ale ma trynidadyczne korzenie. Nie występowała jeszcze w Melodi Grand Prix, ale ma już na koncie sporo wyróżnień i sukcesów.

Od Holandii po Anglię

Z numerem szóstym mamy duet – Merel „MEROL” Balde i Elmer reprezentować będą Holandię z „Prinses Pil”. Merel Baldé ma 34 lata i tworzy pop w miksturze z mnóstwem campu i, jak sama stwierdza, z humorystycznym pokazaniem języka holenderskiego. W 2023 była blisko reprezentowania swojego kraju na Eurowizji – miała zająć drugie miejsce w wewnętrznych preselekcjach. Dwa lata później była jedną z jurorek belgijskich selekcji Eurosong. Śpiewająca na EiSC dla Rumunii Aura Sova pochodzi z Bukaresztu i swoją karierę zbudowała na udziale w lokalnym „The Voice”. W konkursie wykonuje utwór „Du-ma” oparty o brzmienia folkowe. Czy kiedyś, gdy Rumunia wróci na Eurowizję, pojawi się u nich w preselekcjach? Bardzo chętnie na Eurowizję pojedzie z kolei reprezentant Turcji – popularny wokalista Edis Görgülü urodzony w Londynie. Autor wielu hitów wyraził chęć reprezentowania Azerbejdżanu w Bazylei. Miał zgłosić się z wokalistką Alizade jednak nie wiemy, czy do tego faktycznie doszło.

Z Niemiec na EiSC mamy formację Provinz feat. $OHO BANI z utworem „Draußen ist Krieg” co jest hymnem przeciwko nienawiści, ignorancji i obojętności. „To sygnał ostrzegawczy dla przytłoczonego pokolenia, które próbuje przymknąć oczy na codzienny strumień wiadomości o wojnach, konfliktach gospodarczych i politycznych sytuacjach kryzysowych” – podaje radio WDR. Dwukrotnego zwycięzcę EiSC – Anglię – reprezentuje w tym roku 28-letnia Rose Gray, która miała okazję supportować Sugababes czy Keshę podczas ich tournee. W Eurovision Internet Song Contest śpiewa „Angel of Satisfaction”.

Od Finlandii po Katalonię

20-letnia Mirella Linéa Olivia Roininen występuje w konkursie jako reprezentantka Finlandii . Karierę rozpoczęła po wygraniu konkursu dziecięcego telewizji YLE Fem. Podobnie jak formacja KAJ należy do szwedzkojęzycznej mniejszości Finlandii, ma też korzenie romskie. Mimo, iż jej językiem jest szwedzki, w EiSC śpiewa balladę „Painava Sydan” po fińsku. Monako , które jako pierwsze wygrało EiSC prawie 10 lat temu, ma prawo korzystać z wykonawców francuskich i tak jest w tym roku. Kraj reprezentuje MDNS, artysta z nowofalowego, postpunkowego uniwersum.MDNS to skrót od „szaleństwa”. Ludzie zawsze mnie tak nazywali” – mówił w jednym z wywiadów. Dla Słowenii śpiewa na EiSC Kikiwritings , wokalistka, która startowała w tegorocznym selekcjach swojego kraju do Eurowizji i zajęła tam czwarte miejsce. Teraz razem z Jovonanovo prezentuje nam „Hodi, Hodi”.

W tym roku Izrael został wykluczony ze startu w EiSC, ale w stawce mamy reprezentantkę Palestyny – wokalistkę Lanę Lubany , palestyńsko-amerykańską piosenkarkę, która pojawiła się przed laty w naszym konkursie z utworem „The Snake”. Teraz śpiewa „Nazareth”. Do rywalizacji wraca również Belén Aguilera jako przedstawicielka Katalonii. Zasłynęła z programów „The Voice” i „Operacion Triunfo”, a w głosowaniu na wymarzonego uczestnika Benidorm Fest 2026 na RTVE zajęła 2. miejsce.

Od Libanu po Algierię

Eurovision Internet Song Contest wykracza nieco poza utarte granice Eurowizji stąd obecność w półfinale np. Libanu . Kraj reprezentuje Vernis Rouge która raczy nas ultrawspółczesnym rockiem i romantyzmem typowym dla największych wykonawców francuskiej piosenki. W EiSC ta libańska piosenkarka z francuskiego The Voice śpiewa z Zaoui utwór „Comme des loups”. Niektóre kraje w EiSC doświadczają rozczłonkowania by jeszcze więcej muzyki stamtąd poznać. W taki sposób do gry trafiła Galicja, a reprezentantami są DULZARO & Mondra. Ten pierwszy już w 2023 roku nie wykluczał pojawienia się w Benidorm Fest czy na Eurowizji. Mówi, iż sam fakt, iż ludzie go tam widzą jest dla niego ekscytujący.

Na Eurowizję chciała pojechać też estońska wokalistka Emily J , która w 2019 roku startowała w Eesti Laul z xtrabasic. Zgłosiła się też w 2022. Na EiSC śpiewa „Tempo”. Hiszpanię na EiSC reprezentuje w tym roku 22-letni Pablo Suárez Delgado czyli Paul Thin . Znany z „Operacion Triunfo”, nie brał jeszcze udziału w selekcjach swojego kraju do Eurowizji, ale ma na swoim koncie utwór o tytule „esc„. Stawkę pierwszego półfinału zamyka francuska wokalistka i aktorka algierskiego pochodzenia – Camelia Jordana . Chociaż my skupiamy się na jej muzyce, warto dodać, iż otrzymała nagrodę Cesara za rolę w filmie „Z pasją” z 2017 roku. Z utworem „Win Rak” reprezentuje u nas Algierię.

Idź do oryginalnego materiału