European Energy otrzymało grant w wysokości 55 milionów euro na budowę zakładu produkcji zielonego metanolu

slaskaopinia.pl 1 miesiąc temu


European Energy otrzymało grant od Komisji Europejskiej w ramach Funduszu Innowacji UE na budowę zakładu produkcji zielonego metanolu w Danii. Grant w wysokości 55 mln EUR pomoże sfinansować budowę projektu trzykrotnie większego niż obecna fabryka e-metanolu Kassø. Podpisanie umowy nastąpi na początku 2025 roku. Przyznane dofinansowanie pokazuje zaangażowanie i kierunek, w jakim zmierza Unia Europejska w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych. Potwierdza także, iż najnowocześniejsze technologie i strategiczne partnerstwa są kluczem do osiągnięcia neutralności klimatycznej dla Europy.

Jesteśmy zaszczyceni, iż Komisja Europejska zdecydowała się wesprzeć nasz projekt w ramach kolejnej fali zielonej transformacji w całej Europie. Dzięki niemu przeniesiemy rozwój wielkoskalowych instalacji do produkcji zielonego metanolu na kolejny etap. Naszym zdecydowanym celem jest zwiększenie rozmiaru i zmniejszenie kosztów przy jednoczesnej poprawie wydajności, ponieważ jest to wymagane do obniżenia kosztów zielonej transformacji. Dziękujemy Funduszowi Innowacji UE za wsparcie nas w tym wyzwaniu i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie budowy i eksploatacji projektu. – powiedział Emil Vikjær-Andresen, EVP i szef Power-to-X w European Energy.

Przewiduje się, iż zakład będzie produkował ponad 100 000 ton zielonego metanolu rocznie i zmniejszy emisję CO2 o 150 000 ton rocznie. Budowa ma rozpocząć się już w 2026 r., a zakład zacznie działać od 2028/29 r.

Polska to w naszej ocenie bardzo perspektywiczny rynek dla zielonych paliw syntetycznych. Wdrażanie tych rozwiązań w naszym kraju jest kolejnym, niezbędnym krokiem do utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych. Przykład duńskich projektów zielonego wodoru i e-metanolu pokazuje, iż Unia Europejska docenia ich znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. – podkreśla Olga Sypuła, Country Manager European Energy Polska.

Na początku tego roku European Energy i dwie polskie gminy, Barwice i Grzmiąca, podpisały porozumienie w sprawie zbadania możliwości produkcji zielonego paliwa w Polsce, które umożliwiłoby produkcję zielonego e-metanolu i ciepła z odnawialnych źródeł energii. Wydarzenie to obserwował Jego Wysokość Król Danii Fryderyk X, który przebywał w Warszawie z oficjalną wizytą służbową.

Dochody podatkowe, tworzenie nowych miejsc pracy, zwiększona konkurencyjność lokalnych firm, wkład w łagodzenie zmian klimatycznych i niezależność energetyczna – to tylko kilka korzyści, jakie inwestycje w produkcję zielonych paliw mogą przynieść samorządom i lokalnej społeczności. Potencjał przyszłego projektu będzie wymagał szczegółowej analizy, a wstępne badania skupią się na ocenie środowiskowej i dialogu z lokalnymi mieszkańcami, sąsiadami i interesariuszami.

Power-to-X i produkcja e-metanolu to najważniejsze kroki w zielonej transformacji. Pozwalają nam zelektryfikować trudne do dekarbonizacji sektory, takie jak transport ciężki, żegluga, lotnictwo i produkcja chemiczna. Ta kooperacja stanowi doskonałą okazję do podzielenia się naszą wiedzą i doświadczeniami na polskim rynku, który przechodzi transformację energetyczną i przechodzi na zieloną gospodarkę. – dodaje Olga Sypuła.

Idź do oryginalnego materiału