Etnograf, prof. Bogumiła Szura otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

radiokielce.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: Etnograf, prof. Bogumiła Szura otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”


– Jestem zaszczycona otrzymaniem czegoś tak wielkiego – mówiła prof. Bogumiła Szura. Polska badaczka budownictwa ludowego, przez wiele lat prowadząca pracę naukową m.in. we współpracy z Muzeum Wsi Kieleckiej, w poniedziałek, 22 kwietnia otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Prof. Bogumiła Szura dziękowała za wyróżnienie.

– Jestem wzruszona, tak zwyczajnie, bo rzadko spotykamy się z tym, iż ktoś znajdzie kogoś, kto pracuje, kto bardzo lubi tę pracę. Ktoś go pochwali za tę pracę, co pozostało rzadsze. A mnie się to przydarzyło. Tyle osób dostrzegło tę pracę. Ale moja praca to jest moja pasja. Niestety to jest praca, która pochłania dużo czasu i moja rodzina coś mogłaby o tym powiedzieć, bo nie zawsze była zadowolona, kiedy wracałam późno z pracy czy z wyjazdu w teren. Ale taka jestem. Chciałam podziękować tym wszystkim którzy docenili to, z czego ja sobie zupełnie nie zdawałam sprawy. A ja pracuję, bo lubię, piszę, bo lubię, może choćby trochę umiem – żartowała.

22.04.2024. Kielce. Dworek Laszczyków. Uroczystość uhonorowania prof. Bogumiły Szury srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski – marszałek województwa, Andrzej Szura – mąż prof. Bogumiły Szury, prof. Bogumiła Szura, Michał Skotnicki – wicewojewoda świętokrzyski, Katarzyna Korus – p.o. dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej, Jarosław Karyś – zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Badaczka budownictwa ludowego

Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Dworku Laszczyków. Katarzyna Korus p.o. dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej podkreśliła, iż nie ma lepszego miejsca na tę uroczystość.

– Tak szczególną uroczystość, poświęconą prof. Bogumile Szurze, która przyczyniła się do powstania Parku Etnograficznego w Tokarni. Poprzez jej wieloletnia pracę badawczą, w skansenie zostało usytuowanych wiele obiektów. Dzięki jej zaangażowaniu, dzięki jej badaniom wszystkie te obiekty mogły być przeniesione w sposób autentyczny i posadowione w naszym skansenie – tłumaczyła.

Katarzyna Korus wygłosiła laudację dotyczącą osiągnięć prof. Bogumiły Szury.

Prof. Bogumiła Szura pochodzi z Żywiecczyzny. W 1968 roku ukończyła Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w specjalności etnografia. W 1967 roku rozpoczęła pracę w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, w Pracowni Badania Sztuki Ludowej kierowanej przez prof. dr. Romana Reinfussa. W tym okresie głównym przedmiotem jej badań było budownictwo ludowe na obszarze całego kraju.

Od 1970 roku prof. Bogumiła Szura była zawodowo i rodzinnie związana z Kielcami, rozpoczęła pracę w przedsiębiorstwie Pracowni Konserwacji Zabytków, później w Pracowni Dokumentacji Etnograficznej. Prowadziła badania nad budownictwem ludowym w Kieleckiem, nad osadnictwem i ruralistyką wsi, gospodarczym budownictwem dworskim, młynarstwem, garncarstwem, a także sprawowała nadzór etnograficzno-konserwatorski nad demontażem obiektów w terenie oraz ich montażem w Parku Etnograficznym w Tokarni.

22.04.2024. Kielce. Dworek Laszczyków. Uroczystość uhonorowania prof. Bogumiły Szury srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na zdjęciu: prof. Bogumiła Szura, Michał Skotnicki – wicewojewoda świętokrzyski / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Efekty pracy widać w skansenie

Pod jej opieką wznosiły się w skansenie: dwór, chałupa z Bronkowic, z Sukowa czy zagroda z Radkowic. W latach 1993-1998 pracowała w urzędzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach, współpracując przez cały czas z Muzeum Wsi Kieleckiej. Od 1999 roku pełniła funkcję konsultanta merytorycznego Muzeum Wsi Kieleckiej.

W 1997 roku na Wydziale Historii UJ obroniła pracę doktorską pod tytułem: „Przemiany osadnictwa wiejskiego na Kielecczyźnie w dobie przeduwłaszczeniowej”. W 2004 roku w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, na podstawie pracy „Zmiany układu przestrzennego wsi kieleckiej od XIII do połowy XIX” uzyskała stopień doktora habilitowanego n. humanistycznych w zakresie etnologii. W marcu 2005 roku została zatrudniona w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (Zakład Etnologii) w Warszawie, gdzie pracowała do końca 2009, czyli do emerytury. Do 2014 roku działała w Radzie Naukowej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

W 2015 roku opublikowała monografię „Młynarstwo między Wisłą a Pilicą od połowy XVIII do XX wieku”, która ukazała się nakładem Muzeum Wsi Kieleckiej. W 2023 roku została wydana kolejna publikacja „Wieś miechowska w połowie XIX wieku i w Parku Etnograficznym w Tokarni”.

Pracując dla Muzeum Wsi Kieleckiej, profesor Bogumiła Szura opublikowała m.in. monografię karczm na Kielecczyźnie w XVIII i w XIX w., monografię architektoniczno-etnograficzną Daleszyc, dokumentacje historyczno-etnograficzne zagród w miejscowościach: Bodzentyn, Kalina Mała, Radkowice, Sierżawy, Ślęzany; chałupy z: Bronkowic, Chrobrza, Daleszyc, Kakonina, Kalinkowa, Sukowa, Szydłowca, Wąchocka; spichlerzy z: Chęcin, Kielc, Rogowa, Staszowa, Złotej oraz dworu z Suchedniowa i plebanii z Goźlic.

Od 1985 roku działa w Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach. Za wykonane prace została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Za Opiekę nad Zabytkami, Zasłużonego Działacza Kultury.

22.04.2024. Kielce. Dworek Laszczyków. Uroczystość uhonorowania prof. Bogumiły Szury srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski – marszałek województwa, prof. Bogumiła Szura, Michał Skotnicki – wicewojewoda świętokrzyski / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Podwaliny pod budowę i rozwój Parku Etnograficznego w Tokarni

Medal został przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek marszałka województwa świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego. Podczas poniedziałkowej uroczystości podkreślił wkład prof. Bogumiły Szury w popularyzację wiedzy na temat świętokrzyskiego budownictwa.

– Imponująco przedstawiają się osiągnięcia pani profesor na temat badań nad osadnictwem wiejskim, liczba wydanych artykułów i wydawnictw, udział w konferencjach i wygłoszonych referatów. Położyła pani podwaliny pod budowę i rozwój Parku Etnograficznego w Tokarni, a także była pani prekursorem w badaniach nad budową, typem oraz charakterystyką budownictwa wiejskiego w rejonie Gór Świętokrzyskich. Systematyzacja mieszkalnictwa wiejskiego, jakiego dokonała pani profesor, przyczyniła się do rozpowszechnienia wiedzy i świadomości o unikatowym wyglądzie wiejskich chałup na Ziemi Świętokrzyskiej. Bezwzględnie należy podkreślić, iż bez badań pani profesor ani Park Etnograficzny w Tokarni, ani wiedza etnograficzna naszego regionu nie prezentowałaby się tak okazale – stwierdził.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w działalności kulturalnej, ochronie kultury i dziedzictwa narodowego wraz z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim przekazał także Michał Skotnicki, wicewojewoda świętokrzyski. Odczytał też list, który odznaczonej etnograf skierował wojewoda świętokrzyski, Józef Bryk.

– Dziękuję za lata pracy i badań naukowych, poświęconych dziejom regionu kieleckiego, etnografii i kultury ludowej. Jestem niezmiennie wdzięczny za troskę o to, by nie zanikła wiedza o pięknej, regionalnej tradycji. Z pani ogromnego dorobku, jakże ważnego dla naszego dziedzictwa kulturowego, korzystać będzie jeszcze wiele pokoleń naukowców i pasjonatów nauki. Jest pani niekwestionowanym autorytetem w środowisku akademickim – napisał wojewoda Józef Bryk.



Idź do oryginalnego materiału