Emeryckie wczasy w Rewalu

powiatjanowski.pl 15 godzin temu

Dnia 22 kwietnia 2025 r. o godzinie 6:00 rano z Janowa Lubelskiego wyruszyła w podróż autokarem 50-osobowa grupa emerytów – członków Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Janowie Lubelskim. Celem podróży była mała miejscowość nadmorska o charakterze wypoczynkowym – Rewal, położona w powiecie gryfickim, na Wybrzeżu Trzebiatowskim. Dawna wioska rolniczo-rybacka oferuje wygodny wypoczynek w oparciu o bazę nowoczesnych pensjonatów prywatnych. Jednym z takowych jest pensjonat „Soleil” (z francuskiego: „Słońce”), który po 12-godzinnej podróży przyjął nas na 10-dniowy pobyt. To „Słońce”, które objęliśmy w posiadanie to budynek dwupiętrowy z poddaszem. Kilkadziesiąt pokoi jest wyposażone w podstawowy sprzęt, poza tym w budynku jest stołówka oraz basen.

Po zagospodarowaniu się w wyznaczonych pokojach przyszedł czas na pierwszy posiłek – kolację, którą zaserwowano nam w postaci „szwedzkiego stołu”. Ten model funkcjonował przez czas naszego pobytu i był stosowany również podczas śniadań. Trzeba przyznać, iż właściciele pensjonatu starali się nam „dogodzić”, gdyż zestaw potraw serwowany był w bardzo bogatym wymiarze. Po kolacji (godzina 18:00) było trochę czasu, ażeby zapoznać się z najbliższym otoczeniem ośrodka. Okazało się, iż od naszego pensjonatu jest niedaleko do morza, gdyż około 150-200 metrów, z tym, iż zejście z klifu po schodkach wydawało się bardzo karkołomne, ale nieco dalej zejście do plaży i morza było o wiele łatwiejsze. A propos klifów, to są one wykorzystywane przez lotniarzy. Udając się do centrum miejscowości można natrafić na potężne rzeźby, przedstawiające szkielety wielorybów, a nieco dalej należy odwiedzić zbudowany w latach 1976-78 na planie serca nowoczesny kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, mogący pomieścić do 1500 osób. Polecane są również spacery wzdłuż krawędzi klifu do Trzęsacza, ze zwiedzaniem osławionych ruin kościółka i multimedialnego Muzeum na 15. Południku, a także szlakiem historyczno-edukacyjnym, wiodącym wzdłuż torowiska ciuchci przez Śliwin i Niechorze do Pogorzelicy.

Należy podkreślić, iż w trakcie naszego pobytu w Rewalu pogoda nam bardzo sprzyjała, było słonecznie i ciepło a występująca bryza wiała nocą od lądu w stronę wody, natomiast w ciągu dnia od wody w stronę lądu.

Społeczność emerycka nie spoczęła tylko na spacerach po miejscowości czy wygrzewaniu się na plaży, ale postanowiła sobie wcześniej, iż zechce skorzystać z wycieczek fakultatywnych, mając na celu zobaczenia czegoś więcej. Tym bardziej, iż byliśmy niedaleko miejsc historycznych. Już w czwartek 24 kwietnia po wcześniejszym śniadaniu wyruszyliśmy autokarem wraz z przewodniczką do Szczecina – stolicy województwa zachodniopomorskiego. Pierwszym celem naszej wycieczki była Bazylika Archikatedralna Św. Jakuba Apostoła, a szczególnie pomost widokowy, na który wjeżdżaliśmy dwiema windami w grupach 8-osobowych. Z pomostu można było obejrzeć panoramę miasta. Z nieco innej wysokości mogliśmy obejrzeć panoramę z pokładu statku „Odra Queen”, płynąc po Zalewie Szczecińskim. W czasie objazdu miasta wstąpiliśmy do holu budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, przypominającego wierzchołek góry lodowej, posiadającego cztery kondygnacje naziemne. Na terenie Szczecina występują duże skupiska zieleni miejskiej w postaci miejskich lasów, parków, cmentarzy, zieleńców, skwerów i zieleni ulicznej, tym samym porównywany jest do Paryża. Najważniejszym zabytkiem miasta jest Zamek Książąt Pomorskich, posiadający trzy wieże: Zegarową, Więzienną i Dzwonów. Reprezentacyjną część miasta stanowią Wały Chrobrego, tworzące nad Odrą tarasy widokowe, z którymi sąsiadują budynki użyteczności publicznej o monumentalnej architekturze, takimi jak Gmach Główny Muzeum Narodowego, Gmach Urzędu Wojewódzkiego i Akademii Morskiej. W Parku Kasprowicza znajduje się Pomnik Czynu Polaków, zwany również Pomnikiem Trzech Orłów.

Następnego dnia, 25 kwietnia, zaplanowano wycieczkę do trzech miejscowości: Kamienia Pomorskiego, Świnoujścia i Międzyzdrojów.

Kamień Pomorski to miasto powiatowe, druga siedziba archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, leżący na Wybrzeżu Trzebiatowskim 6 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego, mające do niego dostęp poprzez cieśninę Dziwną. Najcenniejszym zabytkiem jest katedra pw. Świętego Jana Chrzciciela, fundacji księcia Kazimierza I z 1176 r. w której znajdują się organy charakteryzujące się przepięknym brzmieniem dźwięków, liczące 47 głosów i 3300 piszczałek. Mieliśmy możność wysłuchać zamówionego wcześniej koncertu, m.in. takich utworów jak Hallelujah L. Cohena czy Adagio a-moll J. S. Bacha. Należy podkreślić, iż w Kamieniu od 1964 r. odbywa się cyklicznie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, jako najstarsza tego typu impreza na Pomorzu Zachodnim.

Świnoujście – miasto, położone nad Bałtykiem, u ujścia Świny do Zatoki Pomorskiej, na wyspach Uznam i Wolin. Ekscytujący był dla nas przejazd tunelem drogowym pod Świną o długości 1780 m, otwartym 30 czerwca 2023 r. Trzeba w tym miejscu przyznać, iż wstępne prace przygotowawcze budowy tunelu zaistniały już w sierpniu 1939 r., ale wybuch wojny te prace przerwał. Świnoujście jest miastem granicznym z Niemcami (powiat Vorpommern-Greiswald).

Międzyzdroje – miasto w powiecie kamieńskim, położone nad Bałtykiem na wyspie Wolin. Zostało rozsławione przez coroczny odbywający się w lipcu Festiwal Gwiazd, w ramach którego realizowane są liczne spektakle teatralne, pokazy filmów, spotkania z gwiazdami sceny i ekranu. Wizytówką festiwali jest Promenada Gwiazd – chodnik przy hotelu Amber Baltic, w który wmurowane są płyty z odciskami dłoni gwiazd, m.in. Krystyny Jandy, Anny Dymnej, Beaty Tyszkiewicz, Janusza Gajosa, Jana Englerta, Gustawa Holoubka, i wiele innych. Międzyzdroje zachęcają również do odwiedzenia amfiteatru, planetarium, Muzeum Figur Woskowych czy Bałtyckiego Parku Miniatur.

Po kilkudniowej przerwie, w poniedziałek, 28 kwietnia, zorganizowana została ostatnia wycieczka w tym turnusie, a mianowicie do Kołobrzegu, miasta o bogatej historii, położonego nad Bałtykiem, u ujścia rzeki Parsęty. Kołobrzeg to również największe w Polsce uzdrowisko i kąpielisko nadmorskie, największy na Wybrzeżu Słowińskim port morski i żeglarski oraz baza rybacka. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która jako konkatedra diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odzyskała dawną świetność. Zwiedzających zachwyciły unikalne gotyckie zabytki ruchome, jak siedmioramienny świecznik, chrzcielnica czy stalle rajców. Innym, godnym odwiedzenia był port oraz latarnia morska o wysokości 26 m. Obok latarni znajduje się nabrzeże pasażerskie, z którego wypływają statki spacerowe, m.in. obsługujące całodzienne wycieczki na duńską wyspę Bornholm. Nieco dalej polecany jest spacer nadmorską promenadą w kierunku betonowego mola, wybiegającego w morze na odległość 220 m. W Muzeum Bursztynu można było odkryć piękne i niezwykłe dzieła, zrobione ze skarbu Bałtyku.

Poza wycieczkami, społeczność emerycka skorzystała z zabawy tanecznej, która miała miejsce na stołówce oraz z ogniska, które zafundowali nam właściciele pensjonatu.

W piątek, 2 maja po śniadaniu wyruszyliśmy w podróż powrotną, by po kilkunastu godzinach dotrzeć szczęśliwie do Janowa Lubelskiego.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż emeryckie wczasy były imprezą udaną, wartą kontynuowania w przyszłości.

Kazimierz Komacki – uczestnik; foto: nadesłano

Idź do oryginalnego materiału