Dźwięki, które dotykają duszy. Koncert kolęd prawosławnych zachwycił publiczność [ZDJĘCIA]

radiokielce.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: Dźwięki, które dotykają duszy. Koncert kolęd prawosławnych zachwycił publiczność [ZDJĘCIA]


X Koncert Kolęd i Hymnów Prawosławnych odbył się w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Na scenie zaprezentowały się trzy chóry: dziecięco-młodzieżowy parafii prawosławnej Wszystkich Świętych w Białymstoku, Politechniki Białostockiej „Polifonia” oraz Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma” z Warszawy.


Wydarzenie wpisuje się w Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Biskup diecezji sandomierskiej, Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, iż śpiew stanowi wyraz wyznania wiary, który można manifestować na różne sposoby, zarówno poprzez śpiew, jak i poprzez tworzenie ikon.

– W trakcie słuchania kolęd, możemy wzbogacić się duchowo i odkryć coś nowego, co wykracza poza nasze łacińskie zwyczaje, jednak równocześnie jest istotne i wartościowe – zaznaczył biskup Nitkiewicz.

Ksiądz Marcin Chyl, proboszcz parafii prawosławnej w Sandomierzu, który był głównym organizatorem koncertu kolęd i hymnów prawosławnych podkreślił, iż celem tych wydarzeń jest ukazywanie piękna Kościoła prawosławnego dzięki śpiewu liturgicznego.

– Żyjemy na pograniczu kultur, to jest wspólnota, która powinna się uzupełniać i robić wszystko, aby dalej iść razem – stwierdził duchowny.

21.01.2024. Sandomierz. 10. Koncert Kolęd i Hymnów Prawosławnych. Na zdjęciu: chór dziecięco-młodzieżowy parafii prawosławnej Wszystkich Świętych w Białymstoku / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Burmistrz Sandomierza, Marcin Marzec również podkreślił potrzebę zbliżania kultur i religii. Jego zdaniem, wysoka frekwencja na koncertach świadczy o tym, iż inicjatywa ta cieszy się popularnością i odpowiada na rzeczywistą potrzebę społeczności. Dodał, iż każdy taki koncert przypomina mu wydarzenia z 1570 roku, kiedy to zawarto tzw. Zgodę Sandomierską – porozumienie pomiędzy wyznawcami ewangelickimi. – Sandomierz był wtedy miastem wielu religii i kultur, miastem tolerancyjnym – dodał.

Publiczność zgromadzona w Zamku Królewskim po brzegi wypełniła Salę Rycerską i była pod dużym wrażeniem wykonawców. W rozmowie z naszą reporterką padły entuzjastyczne opinie na temat muzyki cerkiewnej, wskazujące na wyjątkowe brzmienie i dopracowany śpiew na głosy, który nie tylko jest melodyjny, ale także daje uczucie lekkości duszy.

– To jest otwarcie się na piękną muzykę, dlatego te koncerty to jest bardzo dobry pomysł. Ja odnajduję Boga w muzyce – powiedziała Małgorzata Grabda z Gorzyc.

Koncert transmitowaliśmy online na naszej stronie internetowej. Retransmisja będzie 28 stycznia o godzinie 21.05.

Idź do oryginalnego materiału