Dzień Matki w kraju i na świecie

bialyorzel24.com 17 godzin temu

Dzień Matki obchodzony jest w ponad 140 krajach. Świętuje się go jednak w różnych terminach. Święto jest okazją do wyrażenia szacunku i wdzięczności dla wszystkich mam. Tego dnia składa się życzenia i obdarowuje kwiatami, laurkami lub drobnymi upominkami.

W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja, czyli w tym roku – 11 maja, w Polsce święto to zawsze przypada 26 maja. Fot. Archiwum WEM

Początki Dnia Matki sięgają czasów starożytnych. Dla Greków i Rzymian matka była symbolem płodności i urodzaju. Jednak zwyczaj obdarowywania się prezentami sięga XVII wieku. W tamtym czasie w Anglii, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, odprawiane były msze święte znane pod nazwą „Niedziela u Matki”, podczas których dzieci obdarowywały swoje mamy kwiatami lub słodkościami. Oficjalnie święto zostało ustanowione jednak kilkaset lat później, w XX wieku. W wielu krajach zaczęto celebrować ten dzień dopiero po 1939 roku i zakończeniu II wojny światowej.

Spośród wszystkich krajów Dzień Matki najhuczniej obchodzony jest w Tajlandii. Święto jest celebrowane od 1976 roku, a jego data przypada na 12 sierpnia. Tego dnia realizowane są także urodziny Królowej Sirikit, czyli wdowy po Królu Bhumibolu Adulyadeju. W Tajlandii uważana jest za matkę całego kraju, dlatego też święto jest celebrowane w wyjątkowy sposób. Na cześć królowej przyozdabiane są domy, odbywa się także procesja i specjalny pokaz fajerwerków. 

W USA Dzień Matki obchodzony jest zawsze w drugą niedzielę maja. Amerykanie celebrują to święto dłużej niż w Polsce, bo od 1858 roku. Od 1914 r., zgodnie z decyzją ówczesnego prezydenta Woodrowa Wilsona, Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych jest świętem państwowym. W drugą niedzielę maja święto matek jest obchodzone również w RPA. Tego dnia dzieci obdarowują swoje mamy goździkami. W Republice Południowej Afryki, podobnie jak w Kanadzie czy Australii, istnieje zwyczaj zakładania przez dzieci tego dnia ubrań w kolorze czerwieni i różu. Najmłodsi, którzy stracili swoje mamy, ubierają się z kolei na biało. W Polsce Dzień Matki obchodzony jest 26 maja, życzenia dla mam składamy już od 1914 roku. Co ciekawe, pierwszym polskim miastem, które zaczęło to robić, był Kraków. 

Dzień matki to wyjątkowe święto. Oprócz życzeń dzieci wręczają swoim mamom także upominki, które mają przypominać o szacunku i miłości do swoich mam. Wybór odpowiedniego prezentu na Dzień Matki może czasem sprawiać problem, dlatego chciałam w dzisiejszym wydaniu polecić kilka książek o mamie i z mamą w roli głównej, które mogą okazać się wspaniałym prezentem na tę okazję.

„Miłość” napisana przez Astrid Desbordes to niesamowita książka o tym, iż miłość mamy jest bezwarunkowa. Kiedy Archibald zapytał mamę, czy zawsze będzie go kochać, ona udzieliła mu pięknej i mądrej odpowiedzi. Powiedziała, iż nieważne, co zrobi, jak się zachowa, jak wygląda, czy jest blisko czy daleko, czy pamięta o niej, czy zapomina – zawsze go kocha. Książka ta uświadamia dzieciom, iż miłość rodziców nie ma granic, iż kochają je zawsze i wszędzie, nieważne, gdzie są i jak się zachowują. Moim zdaniem to jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci i rodziców, znajdziemy w niej też jedno z najpiękniejszych zdań:

„Kocham Cię każdego dnia. I tak już zostanie” – cudowna książka, zachwycająca i wzruszająca, do tego pięknie zilustrowana przez Pauline Martin.

Natomiast „Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie” to interesująca i niebanalna pozycja autorstwa Raquel Diaz Reguera. Zawiera opisy 30 różnych typów matek. Mamy Mamę Optymistkę, której sposobem na wszystko jest optymizm i zaraźliwa radość; Mamę Na Czasie, która zna wszystkie nowinki dotyczące wychowania dzieci jeszcze przed ich narodzinami. Mama Jasnowidzka wie i widzi wszystko, okłamać jest ją bardzo trudno, ma rozwinięty zmysł węchu i zawsze wie, gdzie są jej dzieci. Mamę Nie Usiedzi w Domu, dla której każdy pretekst jest dobry, by wyjść z domu, i wiele innych Matek. Opisy są zabawne i z przymrużeniem oka, a każda mama to mieszanina tych wszystkich typów, którymi często jesteśmy my same. Jest to bardzo zabawna i interesująca pozycja.

W książce pt. „Mama” autorstwa Helene Delforge z ilustracjami Quentin Greban, mamy opisane różne mamy. Każda z nich wypowiada kilka słów dla swojego dziecka, o tym co czują, o swoich troskach i radościach. Kobiety różnią się od siebie wszystkim, miejscem zamieszkania, klasą społeczną, choćby epoką, w której żyją. Łączy je jednak więź, którą mają ze swoimi dziećmi, i miłość, którą je obdarzyły. Mamy tu wiele charakterystyk mam, każda jest inna, a jednak są podobne, ponieważ każda matka może się z nimi utożsamić. Każdy portret jest piękny i wzruszający. Opisane są tu uczucia, które zna każdy rodzic: miłość, troska, tęsknota, obawa, wiara, zmęczenie, strach. Każda matka, nieważne gdzie jest, kocha swoje dziecko i ciągle o nim myśli.

Narratorem książki pt. „Super M” Dawida Ryskiego jest chłopiec, który opowiada o swojej mamie – superbohaterce. O tym jak zawsze mu pomaga, podnosi na duchu, wymyśla najlepsze zabawy, uczy magicznych sztuczek i o wielu innych rzeczach, które codziennie wykonuje. I udowadnia, iż te wszystkie umiejętności to tak naprawdę supermoce, które mają absolutnie wszystkie mamy.

Sylwia Wadach-Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

Bibliografia:
https://maliczytelnicy.pl/9-wspanialych-ksiazek-na-dzien-matki/
https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/26-maja-dzien-matki-historia-swieta-pomysly-na-prezent-dla-mamy

Idź do oryginalnego materiału