Dzieje i walory regionu pokazana na kartach książek

radiokielce.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Dzieje i walory regionu pokazana na kartach książek


Napisane przez naukowców, ale także przez pasjonatów. Odkrywają piękno, jak również tajemnice naszego regionu. Od poniedziałku (7 kwietnia) w Kielcach realizowane są IV Dni Książki Historycznej.

Marzena Nosek z Towarzystwa Przyjaciół Kielc przypomina, iż to czwarta edycja wydarzenia.

– Dni Książki Historycznej są po to, by pokazać ogromny i piękny dorobek ludzi z pasją, którzy śledzą wydarzenia z dawnych lat, wyszukują źródła, fotografie, a potem zbierają i przedstawiają. Po tych kilku dniach, które za nami jestem mile zaskoczona, bo okazało się, iż na nasz apel odpowiedziało wiele instytucji i osób prywatnych. W efekcie zgromadziliśmy ponad 130 książek, które prezentujemy na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza – zaznacza.

Wystawa to jednak tylko część imprezy.

– Mamy też spotkania z autorami, którzy mogą się podzielić swoją pasją, opowiedzieć o tym, co im się udało ustalić, odkryć. A poszukiwane informacji, dokopywanie się do źródeł to często jest praca prawie detektywistyczna, dlatego, jeżeli uda się coś interesującego znaleźć, euforia jest ogromna – przyznaje.

W czwartek (10 kwietnia) o swoich poszukiwaniach i ich efektach opowiadali kojeni autorzy. Prof. Małgorzata Doroz-Turek z Politechniki Świętokrzyskiej, z katedry konserwacji zabytków architektury i urbanistyki podążając tropem historycznych detali w kieleckiej katedrze, dotarła do średniowiecza.

– Rzuca nam się w oczy kamienna część wschodnia, z ciosów kamiennych, i od razu myślimy, iż to jest średniowiecze. Prawdopodobnie, bo nie jest to opisane, ta część powstała wtórnie, z kamienia z rozebranego jeszcze wcześniejszego obiektu, o czym świadczą gmerki, czyli takie znaki kamieniarskie oraz dołki pokutne. A o tym, iż ten materiał został wykorzystany wtórne, wnioskujemy z tego, iż te kamienie występują rozrzucone, w różnych częściach obiektu – tłumaczy.

Więcej ciekawostek można znaleźć w książce „Bazylika katedralna p.w. Wniebowzięcia NMP w Kielcach”.

10.04.2025. Kielce. Dni Książki Historycznej. / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W pewien sposób kieleckiej katedry dotyka również kolejna publikacja – „Teksty źródłowe do dziejów diecezji kieleckiej. Kolegiaty, parafie i klasztory w księgach uposażeń Jana Długosza i Jana Łaskiego”. Ks. dr Adam Wilczyński wyjaśnia, iż w tym wydawnictwie znalazły się tłumaczenia dwóch ksiąg średniowiecznych, a dokładnie fragmenty, które dotyczą diecezji kieleckiej.

– To są dokumenty z XVI i XVI wieku. Możemy się dowiedzieć, jakie uposażenia miały poszczególne parafie ówczesnej diecezji krakowskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej, ponieważ wtedy diecezja kielecka znajdowała się wtedy w dużej części w diecezji krakowskiej, a część w archidiecezji gnieźnieńskiej. To spis uposażeń, czyli które wioski i dobra, jakie należały do poszczególnych parafii, zakonów, kolegiat – wymienia.

Marzena Nosek zaprezentowała wydawnictwo „Omnia pro Christo rege. 85 lat Parafii pw. Chrystusa w Kielcach”.

Natomiast o „Dziejach kulturowych Bodzentyna” mówiła prof. Urszula Oettingen, która jest związana z Kielcami, ale także z Siekiernem w gm. Bodzentyn.

– Od kilkunastu lat jestem zaangażowana w problemy, sprawy, dotyczące gminy Bodzentyn, mojej miejscowości, ale też Bodzentyna – miasta bardzo ważnego na historycznej mapie naszego regionu, Polski. Byłam włączona w szereg działań, które miały na celu promocję i ochronę dziedzictwa kulturowego Bodzentyna. Wynikiem tego jest ta publikacja. To pokłosie konferencji naukowej, która została zorganizowana pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe Bodzentyna” – wskazuje.

Czwartkowe spotkanie w ramach IV Dni Książki Historycznej odbyło się w budynku dawnej księgarni przy ulicy Małej 12 w Kielcach. Tu także organizatorzy zapraszają w piątek, 11 kwietnia. Tym razem mowa będzie o książce edukacyjnej. Natomiast w sobotę, 12 kwietnia, w ostatni dzień wydarzenia, warto zajrzeć do Instytutu Dizajnu, gdzie będzie o świętokrzyskim komiksie.

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

IV Świętokrzyskie Dni Książki Historycznej – program

11 kwietnia (piątek), godzina 17.00 – dawna księgarnia przy ul. Małej 12

Dzień książki edukacyjnej

Spotkanie z autorami:

– dr Adam Duszyk, „Radomski program edukacji historycznej”;

– dr Marta Guzowska, „Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy”;

– dr Magdalena Klamka „Muzea sienkiewiczowskie jako miejsca pamięci”.

12 kwietnia (sobota), godzina 15.00 – Czytelnia Instytutu Dizajnu, ul. Zamkowa 3

Dzień Komiksu

Spotkanie z autorem:

Paweł Chmielewski, „Od Pana Paska do Yorgiego. Dzieje świętokrzyskiego komiksu”.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.


Idź do oryginalnego materiału