Działdowska Kuźnia Słowa. Grupa dla miłośników literatury

angora24.pl 6 miesięcy temu

Grupa cyklicznie, na comiesięcznych spotkaniach twórczych, albo okazjonalnie, podczas wspólnego celebrowania świąt państwowych, religijnych czy lokalnych, promuje nowo wydane książki, prezentuje scenki teatralne związane z życiem polskich poetów i pisarzy. Dzięki takim działaniom kreuje interesujące zdarzenia kulturalne i wprowadza do środowiska zdrowy, twórczy powiew bardziej wysublimowanej kultury.

Miejsce dla wszystkich

Powody, dla których powstała ta duchowa wspólnota, były rozmaite. Niektórzy znaleźli tu sposób na ujawnienie talentu, bo sami nigdy nie wyciągnęliby swoich opowiadań czy wierszy z szuflady. Inni, uciekając przed masową kulturą telewizora, znaleźli wytchnienie w bardziej wyszukanym słowie, własnym lub cudzym. W Kuźni pojawił się różnorodny wachlarz ludzi: przedsiębiorczy i nieśmiali, pewni siebie i ci zagubieni. Stało się tak dlatego, iż sednem istnienia tej grupy nie jest ocenianie innych, ale skupienie uwagi na kwestiach mniej codziennych, a jednak bardzo istotnych.

Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa, wychodząc ze swoimi utworami do mieszkańców, organizując wieczory poetyckie, minispektakle teatralne, spotkania promujące najnowsze wydania własnych książek oraz poświęcone wielkim poetom czy pisarzom polskim i zagranicznym, zmusiło i zmusza przez cały czas potencjalnego odbiorcę do spoglądania w mniej okrzyczanym kierunku. Prowadząc wykłady i rozmowy na temat literatury w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, zachęca dzieci i młodzież do czynnego obcowania z mową wiązaną.

Rozwój literackiej aktywności

Stowarzyszenie powstało w 2011 roku z inicjatywy kilku osób, które dostrzegły konieczność istnienia i rozwoju literackiej aktywności. Ukazały się m.in. Działdowskie Almanachy Poetyckie, liczne antologie, publikacje upamiętniające tych, którzy zmarli, płyty z liryką, Działdowskie Zeszyty Literackie, zbiory oraz antologie poezji i prozy dziecięcej. Ważnym aspektem działania Stowarzyszenia są utrzymane w charakterze pikniku cykliczne spotkania poetów i pisarzy w Drzazgach. Ogromnym atutem jest trwający już dziesięć lat projekt pod nazwą Powiatowe Wieczory z Poezją. Oprócz poetów i pisarzy z Działdowa i innych miast biorą w nim udział znani w Polsce zawodowi aktorzy.

Wielkie znaczenie ma kooperacja Działdowskiej Kuźni Słowa z jednostkami samorządowymi, które w dużej mierze finansują grupę twórczą. SDKS współpracuje również z lokalnymi instytucjami, gminnymi bibliotekami oraz miejskimi i gminnymi domami kultury. Ludzie w swoich działaniach zaczynają dostrzegać siebie i swoje indywidualne marzenia, jakiekolwiek by one były.

Działanie Stowarzyszenia odbiło się w kraju szerokim echem, przyznano mu m.in. nagrodę w kategorii Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi.

Idź do oryginalnego materiału