Przetwory z sezonowych owoców lubi chyba każdy. Do najpopularniejszych należą: dżemy, konfitury, marmolady oraz powidła. Dzięki nim możemy cieszyć się smakiem lata również w chłodnych miesiącach. Zamknięte w słoiczku skarby różnią się między sobą nie tylko konsystencją.
REKLAMA
Zobacz wideo W Gogglebox Sylwia Bomba dzieliła kanapę z Lili Antoniak. "Nie mamy kontaktu"[materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Jaka jest różnica między powidłami a dżemem? Ta opcja zawiera najmniej cukru
Przygotowywanie przetworów to dla wielu Polaków tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mogą zawierać sporo składników odżywczych, ale także cukru, którego niektórzy chcą unikać jak ognia.
Dżemy są najpopularniejszym wyborem. Zawierają umiarkowaną ilość cukru. Mają średnio zwartą konsystencję. Do dżemów dodaje się zwykle ok. 250 g cukru na kilogram owoców.
Powidła mają mało cukru (100-150 g cukru na kg owoców), są wyraźnie gęste. Gotuje się zdecydowanie dłużej od pozostałych, co pozwala na większą karmelizację naturalnych cukrów, nadając im słodki smak.
Marmolady są gęste i galaretowate. Zawierają dużo cukru, bo jest to choćby do 50 proc. składu słoiczka. Mają jednolitą konsystencję, bez kawałków owoców, co czyni je idealnymi do wypieków.
Konfitury mają najwięcej cukru, na 1 kg owoców przypada choćby 750 g. Owoce są w nich często całe, zanurzone w gęstym syropie, co nadaje konfiturze bardzo słodki smak.
Powidła, fot. Natalia Kokhanova / iStock Powidła, fot. Natalia Kokhanova / iStock
Czy przetwory w słoikach są zdrowe? Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości
Jak podaje dr Justyna Bylinowska z portalu dietetycy.org.pl, badania wskazują, iż przetwory owocowe mogą skutecznie zachować swoje adekwatności antyoksydacyjne choćby po dłuższym przechowywaniu. Badanie z 2011 roku opublikowane w czasopiśmie "Journal of the Science of Food and Agriculture" wykazało, iż dżemy z owoców takich jak truskawki czy wiśnie przechowywane przez pięć miesięcy w temperaturze pokojowej przez cały czas zachowują wysoki poziom antyoksydantów. Co więcej, przetwory z truskawek szczególnie dobrze zachowały swoje fenole i antocyjany (związki o silnym działaniu prozdrowotnym). Inne badania, m.in. na malinach, pokazały, iż produkcja dżemu pozwala zachować choćby do 90 proc. fenoli i antyoksydantów oraz większość adekwatności zdrowotnych.
Może zainteresować cię też: Od jakiej kwoty bank weryfikuje przelew? Taka suma zaciekawi też skarbówkę. Czeka cię kontrola