Każdy mól książkowy zna ten problem: przychodzi ten czas, kiedy trzeba odłożyć książkę i jakoś zaznaczyć, w którym miejscu skończyło się czytać. Ale w jaki sposób? Zakładki w sklepach są niepotrzebnie drogie, paragon czy bilet autobusowy są prymitywne i nieeleganckie, a zaginanie rogów niszczy książkę. Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam projekty DYI, dlatego dziś, chcę wam pokazać, jak samemu zrobić śliczną zakładkę do książki w kształcie serca z origami!
Co to jest origami? Historia sztuki składania papieru.
Jak prawdopodobnie większość z was wie, według większości historycznych źródeł, origami pochodzi z Japonii. Jedną z najwcześniejszych referencji, jakie posiadamy, jest wiersz Ihara Saikaku, w którym autor opisuje motyle wykonane poprzez składanie papieru techniką origami, które były istotną częścią ślubnej ceremonii, reprezentując państwa młodych. Z wielu źródeł wiemy, iż samurajowie często wymieniali między sobą prezenty ozdobione tak zwanym noshi, szczęśliwym talizmanem wykonanym ze składanych pasków papieru. Opisy origami w tak istotnych sytuacjach sugerują, iż sztuka składania papieru była mocno zakorzeniona w japońskiej kulturze, już w VIII wieku.
Od początku, origami było wiązane z dziećmi i wczesnoszkolną edukacją. Sztuka składania papieru miała w Japonii wiele nazw i jedną z sugestii, dla których w tej chwili nazywa się ją origami, jest to, iż znaki, którymi zapisywano tę nazwę, były najprostsze do odtworzenia przez dzieci. Pojawienie się origami w Europie, również zawdzięczamy systemowi szkolnictwa. Popularyzowanie origami w Europie, przypisywane jest Friedrichowi Fröbelowi, niemieckiemu pedagogowi znanemu jako twórcy przedszkoli. Friedrich widział w origami niezwykłą wartość rozwijającą wyobraźnię przestrzenną i motorykę dzieci. Wykorzystywał origami do nauki geometrii i matematyki. Biorąc pod uwagę, iż w XIX wieku papier stanowił już dobro powszechne, takie pomoce naukowe były nie tylko przyjemne i ciekawe, ale też tanie!
W dzisiejszych czasach origami stanowi nie tylko popołudniową rozrywkę dla dzieci i dorosłych. Składanie papieru w fantazyjne i misterne kształty stało się prawdziwą sztuką, gdzie wiele figur sprzedawanych jest za miliony. Ponadto, origami wykorzystywane jest między innymi w procesie eksploracji kosmosu, budowaniu rakiet, łazików i teleskopów. Z pomocą origami naukowcy mogą składać skomplikowane lustra, refleksyjne i izolacyjne folie, w który sposób ich nie zniszczy, sprawi, iż rozłożą się równo i prawidłowo, a do tego zajmą jak najmniej miejsca, które jak prawdopodobnie wszyscy wiecie, jest niezwykle drogocenne w pojazdach kosmicznych.
Jak zrobić zakładkę do książki z origami?
Zakładkę do książki w kształcie serca można zrobić w prosty i szybki sposób. Obiecuję wam, iż niezależnie od tego ile macie lat czy kontaktu z origami, ten projekt wykonacie bez żadnego problemu!
Do zrobienia zakładki jedyne czego potrzebujemy, to kwadratowy kawałek papieru o wymiarach od 10x10cm do 15x15cm. Poniżej, znajdziecie zdjęcia procesu, które dokładnie przedstawiają jak zrobić zakładkę z origami, i dokładne instrukcje.
-
1. Złóż kwadratowy kawałek papieru na pół.
-
2. Powstały prostokąt również złóż na pół.
-
3. Rozłóż prostokąt. Powinny na nim widnieć dwie prostopadłe linie idące przez środek kwadratu.
-
4. Złóż dolną część kwadratu równolegle ze środkową linią.
-
5. Odwróć papier na lewą stronę i złóż dwa trójkąty po skosie.
-
6. Ponownie odwróć papier wierzchem do góry.
-
7. Złóż czubek trójkąta do góry.
-
8. Odwróć papier.
-
9. Przy pomocy palca, delikatnie rozłóż papier, tak by powstały dwa trójkąty.
-
10. Zawiń boki powstałych trójkątów, tak by powstał zaokrąglony szczyt serca.
-
11. Odwróć papier i złóż pozostałe boki do tyłu.
-
12. Zakładka gotowa!
Mam nadzieję, iż uda wam się zrobić swoją własną zakładkę i iż przyda wam się przy czytaniu jednej z moich polecanych książek! Co powiecie na najlepsze książki piłkarskie? Albo jedną ze świetnych książek dla dzieci, które lubią gry komputerowe? Nie zapomnijcie też o genialnych kryminałach Maxa Czornyja i w jakiej kolejności należy je czytać!