Duxius łączy siły z Konradem Słoką w nowym singlu Don’t Look. To nostalgiczny i wrażliwy powrót do indie rockowych, przebojowych brzmień. Sprawdźcie!
Duxius podzieliła się osobistym doświadczeniem bolesnej krytyki, jaką otrzymała od bliskiej osoby. Zrozumiała, iż wypowiedziane słowa nie tyle były jej charakterystyką, ile wyrazem lęków i nierozwiązanych emocji tej drugiej osoby.
Tu wcale nie chodziło o mnie. To były ich lęki, ich emocje, z którymi nie potrafili sobie poradzić. Ale mimo to zostawiły we mnie ślad — tłumaczy Edyta Rogowska-Żak.
Z kolei Konrad zastanawiał się nad własnymi doświadczeniami związanymi z projektowaniem swoich obaw na innych. Znajdując się po przeciwnych stronach tego samego lustra, oboje odkryli, jak ich wzajemna wrażliwość stała się fundamentem piosenki.
Don’t Look to utwór, który ukazuje cichą, ale potężną moc sztuki – przekształca osobiste przeżycia w coś, co rezonuje uniwersalnie. Jego delikatne, migotliwe riffy przywodzą na myśl shoegaze, tworząc dźwięk, który jest jednocześnie intymny i chwytliwy.
Z Don’t Look Duxius kontynuuje rozwój swojego charakterystycznego brzmienia – Polish Future Retro, łącząc intymne i nostalgiczne elementy z nowoczesnym spojrzeniem na muzykę, w której emocjonalna prawda i jasna wizja artystyczna stanowią fundament jej dźwięku.

Konrad Słoka to szczeciński wokalista, multiinstrumentalista i autor tekstów, którego twórczość łączy liryczność folkowych ballad z surową energią rocka i punka. Swoją muzyczną drogę rozpoczął jako wiolonczelista, a następnie trębacz, kończąc Akademię Sztuki w Szczecinie. W młodości założył punkowy zespół, a później współtworzył formacje takie jak Road Trip’s Over, White Crosses czy Woodland. W 2012 roku powołał do życia solowy projekt Liars & Sinners, a w 2023 roku wydał debiutancki album Stare śmieci, będący osobistą opowieścią o powrocie do rodzinnego miasta i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie.
Duxius to projekt muzyczny Edyty Rogowskiej-Żak – mieszkającej w Berlinie artystki, która łączy songwritingową szczerość z odważnym podejściem do formy. Jej muzyka to Polish Future Retro – styl, w którym melancholia lat 70., 80. i 90. spotyka się z nowoczesną produkcją i emocjonalną prawdą. To dźwięki utkane z osobistych historii, tanecznej zadziorności i refleksji nad tym, co naprawdę rezonuje – w nas i między nami.
Na debiutanckim albumie Remanence (2022) znalazł się m.in. utwór Dziki Bez, który poruszył wiele słuchaczek i słuchaczy w Polsce – w tym samego Marka Niedźwieckiego. Płyta była osobistym spojrzeniem w przeszłość i próbą uchwycenia tego, co zostaje z nami na zawsze – wspomnień, głosów, emocji. Śpiewane w trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim – historie Duxius wymykają się prostym definicjom.