Dress code w Cannes: czego nie wolno założyć na czerwony dywan?

filmweb.pl 2 dni temu
Zdjęcie: plakat


Gwiazdy muszą uważać, w jakim stroju zamierzają pokazać się w Cannes. Rozpoczynający się dziś festiwal właśnie zaostrzył kryteria wejścia na czerwony dywan. Obowiązuje zakaz nagości i "przesadnie rozłożystych" strojów.

Festiwal w Cannes zaostrza dress code



Getty Images © Andreas Rentz


W 2022 roku na canneńskim czerwonym dywanie pojawiła się demonstrantka, która wystąpiła topless. Z kolei w tym roku na gali nagród Grammy Bianca Censori pojawiła się w przezroczystej sukience. Władze Festiwalu w Cannes postanowiły zareagować na to przesuwanie granic i wprowadziły obostrzenia dotyczące tzw. dress code'u.

W tym roku Festiwal w Cannes wyraża wprost szereg regulaminowych zasad, które obowiązywały od dawna. Nie chodzi o to, żeby kontrolować sposób ubierania się, ale żeby zakazać pełnej nagości na czerwonym dywanie zgodnie z instytucjonalnymi wytycznymi i francuskim prawem, czytamy w wystosowanej przez festiwal instrukcji.

Dodatkowo festiwal rezerwuje sobie prawo do zakazania wstępu osobom, których strój może utrudniać poruszanie się innych gości albo komplikować rozsadzanie widzów na salach kinowych.

W ostatnich latach canneńska polityka "dywanowa" była kilkakrotnie przedmiotem kontrowersji. Z krytyką spotkał się m.in. przykaz ubierania "eleganckiego" obuwia na pokazy wieczorne. Komentatorzy wskazywali, iż taki przykaz jest niesprawiedliwy dla kobiet, wymaga bowiem noszenia szpilek. w tej chwili buty na niskim obcasie są akceptowane, ale wciąż zdarzają się wpadki. W 2022 roku rdzenny kanadyjski producent został cofnięty przez ochronę, ponieważ pojawił się na czerwonym dywanie w garniturze i tradycyjnych mokasynach.

TUTAJ przeczytacie o największych canneńskich skandalach.

"Fenicki układ" – zwiastun






Cannes 2025: czyje filmy zobaczymy na festiwalu?



O Złotą Palmę powalczą w tym roku m.in. między innymi nowe filmy Wesa Andersona, Richarda Linklatera oraz Ariego Astera. Poza nazwiskami ważnych amerykańskich reżyserów, festiwal jak co roku staje się też sceną dla europejskich autorów kina. Wśród nich są między innymi twórca "Najgorszego człowieka na świecie" Joachim Trier, zdobywczyni Złotej Palmy za "Titane" Julia Ducournau, legendarni bywalcy festiwalu bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne oraz – po raz pierwszy w canneńskim konkursie – nagrodzona Złotym Niedźwiedziem Carla Simon. Warto też zwrócić uwagę na obecność w konkursie głównym mistrzyni amerykańskiego kina niezależnego Kelly Reichardt oraz powrót niepokornego Jafara Panahiego.

W tym roku wzrok przyciąga także selekcja Un Certain Regard. W canneńskiej sekcji znalazły się bowiem debiuty reżyserskie dwóch gwiazd amerykańskiego aktorstwa. Ze swoimi reżyserskimi projektami na Lazurowym Wybrzeżu pojawią się Scarlett Johansson ("Eleonor the Great") oraz Harris Dickinson ("Urchin").
Idź do oryginalnego materiału