Dokonał odkrycia na miarę Nagrody Nobla! Wielki uczony Jerzy Maria Pniewski

radiopogoda.pl 2 dni temu

W czasie studiów tylko z daleka mogłem podziwiać wielkiego uczonego. Potem, jako dziennikarz radiowy, odwiedzałem profesora. Pamiętam, życzliwego i miłego popularyzatora nauki, który mówił o fizyce w sposób zrozumiały. Parę razy Jerzy Maria Pniewski zechciał wskazać mi młodych fizyków, ciekawie opowiadających o swoich osiągnięciach.

Jerzy Maria Pniewski urodził się w 1913 roku w Płocku. Jego ojciec był nauczycielem matematyki. Po ukończeniu gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Płocku rozpoczął studia matematyczne, a potem także fizyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Został asystentem innego wielkiego fizyka i organizatora, prof. Stefana Pieńkowskiego.

Posłuchaj całego podcastu „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Jerzy Maria Pniewski i odkrycie na miarę Nobla

Podczas okupacji niemieckiej Jerzy Maria Pniewski brał udział w tajnym nauczaniu, a także uczestniczył w tajnych seminariach fizycznych. Po drugiej wojnie światowej, w listopadzie 1948 roku wyjechał na staż na Uniwersytecie w Liverpoolu. Na podstawie tam przeprowadzonych badań obronił pracę doktorską. niedługo został profesorem.

Zajmował się fizyką atomową i fizyką cząstek elementarnych. W 1952 roku, wraz z innym wielkim uczonym, prof. Marianem Danyszem, odkrył tak zwane hiperjądro. To było odkrycie na miarę Nagrody Nobla. W historii nauki zdarzyło się tylko pięcioro fizyków, którzy mieli takie dokonania.

Poza Marią Skłodowską – Curie byli to Marian Smoluchowski, Karol Olszewski, Marian Danysz i właśnie Jerzy Maria Pniewski. Profesor pełnił szereg ważnych funkcji naukowych i organizacyjnych, a także był promotorem wielu młodych fizyków, którzy dziś są już sędziwymi profesorami.

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Idź do oryginalnego materiału