Debiuty Muzyczne #386

moskaldamian.wordpress.com 9 miesięcy temu

Czas na kolejną dawkę debiutów.

Iwona Skv — posiadaczka niesamowitego głosu, piosenko-pisarskiego zmysłu, dla której autorskie teksty i produkcja muzyczna są fundamentalnymi elementami bycia artystką.
Iwona muzyką zajmuje się od zawsze, mieszka i komponuje w Poznaniu. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec. w tej chwili jej ulubionymi instrumentami są syntezatory analogowe. Jest absolwentką kulturoznawstwa na UAM, okazjonalnie DJ-ką, tworzy także muzykę do spektakli teatralnych. Zagrała w różnych projektach prawie 500 koncertów w Polsce i poza jej granicami, m.in. na najważniejszych festiwalach muzycznych w Europie. W 2019 roku utworem Pocałunek Rebeki po raz pierwszy otwarcie zaangażowała się w sprawy społeczności LGBT+, dokonując przy tym coming outu. 2024 rok to czas solowego debiutu artystki pod pseudonimem Iwona Skv. Zaplanowany na wiosnę album o tytule 1986 będzie absolutnie autorską odsłoną twórczości artystki. Główną rolę odegra na tej płycie wielowymiarowa autentyczność sięgająca od procesu tworzenia, za którego każdą odsłonę w 100% odpowiada Iwona, po szczere, osobiste historie zamknięte w tekstach piosenek. Pierwszą zapowiedź nadchodzącego materiału Iwony Skv stanowi Haiku, jeden z pierwszych kawałków, jakie powstały po zakończeniu działalności projektu Rebeka. Energetyczny numer, w którym artystka eksperymentuje z przeróżnymi odsłonami współczesnej elektroniki łączy w sobie taneczny, porywający bit, okraszony delikatnym mrokiem, wprowadzającym do narracji piosenki nieco niepokoju. Czasem w życiu dzieje się tak, iż coś dwa razy się jednak zdarza, w kółko toczy się ta sama historia i co chwila wchodzimy do tej samej rzeki, która na dodatek niezbyt dobrze pachnie. W “Haiku” śpiewam o potrzebie przerwania błędnego koła, o wybraniu nowej, niewydeptanej ścieżki. To może być historia prywatna, opowieść o miłości, o przyjaźni, ale interpretacja tekstu może też przybrać globalny wymiar, traktując o ludzkości i jej wiecznych powrotach do tych samych destrukcyjnych zachowań. Powtarzając za metaforyczną Miss Universe: marzę o pokoju na świecie — komentuje Iwona Skv.

DANTI to polski autor tekstów, kompozytor i piosenkarz wykonujący muzykę z pogranicza Popu, Dance popu, Rocka. Jego przygoda z muzyką zaczęła się od grywania w zespole rodzinnym, gdzie zdobywał pierwsze muzyczne doświadczenia. Ciągłe poszukiwania stylu muzycznego doprowadziły go do zespołu rockowego o nazwie ,,Niewiem”, z którym zagrał wiele koncertów. Studia muzyczne, które rozpoczął w 2019 na Uniwersytecie Zielonogórskim były przełomowym momentem na muzycznej drodze artysty, ponieważ pozwoliły mu zdobyć warsztat i wyrobić własny styl tworzenia muzyki. Laureat wielu konkursów wokalnych w Polsce jak i w Europie. W 2022 roku dał się poznać szerszej publiczności za sprawą występu w programie ,,Szansa na sukces” gdzie wykonał utwór ,,Jesteś lekiem na całe zło”. Muzyczne szlaki zaprowadziły go także do teatru ,,Buffo” gdzie współpracował z dyrektorem teatru przy spektaklu ,,Mistrz i Małgorzata”. Uczestnik preselekcji Eurowizja 2024 z utworem ,,Queen of the night”. w tej chwili pracuje nad EP, która ma się ukazać jeszcze w tym roku. DANTI zaprezentował singiel “Queen of the night”. Utwór mówi o tym, iż receptą na szczęście jest wsłuchanie się w swój wewnętrzny głos. „Dogadanie” się ze sobą potrafi całkowicie zmienić nasze podejście a także uodpornić na różne zawirowania życiowe, miłosne czy mentalne.

TOMEK LIPIŃSKI – polski muzyk rockowy (wokalista i gitarzysta, kompozytor, autor piosenek). Urodził się w 1955 roku w Warszawie jako syn Eryka Lipińskiego, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu i założyciela Muzeum Karykatury. Po maturze krótko studiował na warszawskiej ASP. Lider i współzałożyciel zespołów TILT i Brygada Kryzys, współtworzył też zespól Fotoness. Współpracował m.in. z Izraelem, nagrywał również pod swoim imieniem i nazwiskiem (album „Nie pytaj mnie” z 1994 i „To, czego pragniesz” 2016). Wokalista, gitarzysta, jest autorem lub współautorem m.in. takich przebojów jak „Centrala”, „Mówię ci, że”, „To co czujesz, to co wiesz”, „Nie wierzę politykom”,„Runął już ostatni mur”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Nie pytaj mnie co jest dobre, a co złe” i wielu innych. Wziął udział w filmie ”Beats of Freedom” („Zew wolności”), w którym opowiada brytyjskiemu dziennikarzowi i autorowi książek Chrisowi Salewiczowi o historii i roli muzyki rockowej w polskich przemianach lat 70. i 80. Był jednym z inicjatorów założenia Związku Zawodowego Muzyków RP i Związku Producentów Audio Video. W 2011 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. w tej chwili nagrywa i występuje z zespołem (w składzie: Karol Ludew – perkusja, Piotr Leniewicz – gitara basowa, Grzegorz Stasiuk – kbd., Anna Patynek – instr. perkusyjne)
jako TOMEK LIPIŃSKI.

Idź do oryginalnego materiału