Czas poznać kolejnych utalentowanych debiutantów!
EVA czyli Ewa Warta- Śmietana to barwna postać polskiej sceny operowej i operetkowej. Oprócz działalności artystycznej pełni funkcje: prezesa Fundacji Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, dyrektora Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej. Eva jest artystką o wielu twarzach. Owiana nutą tajemniczości podróżniczka i absolwentka wyższych studiów muzycznych. Ze szczególną wrażliwością dba o wartościowy przekaz muzyczny. Artystkę charakteryzuje przede wszystkim rytmiczny, popowy repertuar, ciepłe, pełne dystansu teksty oraz barwne stylizacje sceniczne, z licznymi elementami etnicznymi. Inspiracji poszukuje m.in.: w kulturze żydowskiej czy zwyczajach i folklorze Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu. Eva swoje utwory wykonuje w kilkunastu językach. Dzięki licznym podróżom, mogła czerpać inspiracje i koncertować w wielu krajach świata. Na swoim koncie ma już cover francuskiego utworu do filmu “Maria Skłodowska – Curie” – “Szafirowy Blask”, napisany przez Michała Wojnarowskiego, który był na szczytach polskich list przebojów, m.in. radiowej Jedynce. Współpracowała też z Marcinem Nierubcem oraz Michałem Zabłockim przy utworze „Będzie po co żyć”. Tym razem poznajemy artystkę w nieco lżejszej popowej odsłonie. Utwór opowiada o wielu twarzach każdej kobiety: radosnej, uwodzicielskiej, tajemniczej i niedostępnej… Wokalistka, która napisała tekst do utworu, przyznaje z przymrużeniem oka, iż ta piosenka to jej muzyczna wizytówka, ale oczywiście każda kobieta z pewnością znajdzie w niej coś prawdziwego także dla siebie. Muzykę do utworu „To ja jestem EVA” napisał Waldemar Król. Na YouTube utwór pojawił się w wersji koncertowej z towarzyszeniem znakomiytcyh muzyków. Artystkę wspierałą orkiestra pod dyrekcją Jerzego Sobeńki, chór Con Fuoco AGH pod dyrekcją Diany Mrugały-Gromek, oraz instrumentaliści, których również można usłyszeń na płycie: Jacek Królik – gitara, Sławek Berny – perkusja oraz Mariusz Pędziałek – obój.
„dlaczego w tym mieście NIKT nie umarł z miłości?” to kompozycja z nurtu quality-pop, za której brzmienie oprócz Hasselhoffa odpowiadają Mateusz Hulbój (Meek, Oh Why?, Zakopower, Jann) i Foux (Hania, Tymek, Quebonafide, Qra). Utwór w pamiętnikarski sposób dotyka kwestii inkluzywności czy kulejącego na szkolnych podwórkach i przy rodzinnych stołach problemu braku akceptacji. Singlowi towarzyszy nostalgiczny teledysk, na który złożyły się zebrane i zmontowane przez artystę w jedną całość, prywatne nagrania, zgromadzone w ciągu ostatnich 10 lat. Kim jest Kamil Hasselhoff? Oryginalnie pochodzi z całkiem urokliwej wsi na Podkarpaciu, gdzie ukończył liczne szkoły z promocjami do następnych klas, w tym m.in. Gimnazjum i Liceum o profilu matematyczno – fizycznym. Kompozycje Kamila zdążyły być już zauważone w radiostacjach czy na konkursach songwriterskich. Przed laty Kamila docenił również ZAiKS w ramach stypendium Funduszu Popierania Twórczości. Pytany o inspiracje przy tworzeniu debiutanckiego materiału Kamil wymienia m.in. Grace Jones, Lanę Del Rey, Davida Bowiego, Oliwię Bartosiewicz i Zenona Martyniuka. Jego pierwszy singiel ukazuje się w dystrybucji Warner Music Poland i wydany jest nakładem współpracy kolektywu JANG z gdyńskim S7 Records.
The Great White Lights — wrocławski zespół rockowy, tworzony przez: Jakuba Serafina (wokal, gitara), Aleksandra Sobeckiego (gitara, synth, wokal), Bartosza Nowackiego (perkusja) oraz Adama Rajczybę (gitara basowa, synth). Zadebiutowali w 2019 roku albumem o tytule The Great White Lights, za którego produkcję odpowiada były członek zespołu Acid Drinkers — Przemysław „Perla” Wejmann. Na płycie znalazły się zarówno niebanalne, eksperymentalne kompozycje czy stonerowe hymny, jak i progresywne headbangery z odrobiną elektronicznych romansów. Zespół ma na swoim koncie występy u boku takich zespołów, jak New Model Army, Muchy, Hurt czy Sidney Polak, zaś singiel Come Again zasilił tracklistę składanki Programu IV Polskiego Radia — Będzie Głośno vol. 2. Aktualnie The Great White Lights przygotowują się do premiery drugiego albumu, którego tematyka krąży wokół ucieczki od problemów codzienności i otaczającej nas rzeczywistości w nierealny świat wyobrażeń. Płyta ujrzy światło dzienne jesienią 2023. Historia, którą niesie Force of Habitat podobnie jak w przypadku Cruisin’ odnosi się do refleksji nad przemianami, jakie zapoczątkowały w nas pierwsze okresy pandemii i związany z nimi czas lockdownów. Najnowszy singiel The Great White Lights zainspirowały liczne historie o masowo rozpadających się małżeństwach, których przedstawiciele zostali skazani na spędzanie ze sobą całego możliwego czasu. Utwór bierze pod lupę kwestie relacji, odwołując ją także do refleksji na tym, czy nasze życie toczy się we adekwatnym kierunku? Utworowi towarzyszy wyjątkowy teledysk, w którym brawurową rolę odegrała wrocławska aktorka Teatru Układ Formalny, Wiktoria Czubaszek. Z kolei za wymowną okładkę, podobnie jak w poprzednim numerze, odpowiada Aleksander Bryk. Force of Habitat jest kolejną zapowiedzią drugiego albumu The Great White Lights, który ujrzy światło dzienne tej jesieni.