Debiutancka płyta i singiel Henryka Ślotały

strefamusicart.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Henryk-Ślotała_płyta


Początki kariery artystycznej Henryka Ślotały sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku. Już w latach młodzieńczych inspirowała go gra na gitarze. Widząc to duże zainteresowanie, rodzice sprawili mu miłą niespodziankę kupując gitarę elektryczną. Tak zaczęła się jego przygoda z muzyką. Będąc uczniem Technikum Budowlanego założył szkolny zespół gitarowy Szafiry. Po maturze wraz z bratem założył zespół muzyczny Tele Echo przy Rejonowym Urzędzie Telekomunikacyjnym w Lesznie. Następny zespół, w którym grał – Mepoza – istniał przy Poznańskich Zakładach Mechanicznych, stąd jego nazwa. Reprezentowali Zakłady na Targach Poznańskich oraz grali koncerty w ośrodku wypoczynkowym dla pracowników w Juracie. Współpracował wraz z zespołem z Leszczyńskim Domem Kultury i Leszczyńskim Teatrem Satyryków. Zespół Mepoza przez wiele lat był reprezentacyjnym zespołem miasta Leszna. Występował na wszystkich ważnych imprezach publicznych w Lesznie, a także za granicą, w byłej NRD i Czechosłowacji.

Ważną formą sprawdzianu muzycznego było uczestnictwo w Gitariadach. W kategorii solista, instrumentalista (gitara elektryczna) Henryk Ślotała zajął 2. miejsce na III Wielkopolskim Festiwalu Kulturalnym w Lesznie w 1966 roku oraz 1. miejsce w tej samej kategorii w 1968 roku. Niezależnie, pełniąc funkcję kierownika muzycznego w zespołach, udzielał się jako instruktor muzyczny i opiekun, prowadząc młodzieżowe zespoły muzyczne. Wraz z zespołem akompaniował uczestnikom konkursu piosenki radzieckiej oraz wokalistom biorącym udział w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

W 1987r. przy Wojewódzkim Domu Kultury w Lesznie powstał big band Jazz Day Orchestra, w którym grał na gitarze. Repertuar obejmował w większości standardy jazzowe. Następnie przeszedł do zespołu YETI, działającego przy Metalplaście w Lesznie. W latach 1976-1979 występował z zespołem na koncertach, przeglądach, konkursach, np. na Muzykoramie zdobywając czterokrotnie Złotą Basztę. Na przełomie lat 80tych i 90tych występowali także jako support przed zespołami: Trubadurzy, Czerwone Gitary, Gang Marcela, Pod Budą, a także solistami: Eleni, Wojciechem Kordą, Krzysztofem Krawczykiem, i innymi artystami polskiej sceny.

Podsumowaniem kariery muzycznej Henryka Ślotały jest nagranie płyty z przebojami muzyki pop, country, gypsy jazz, swing. Debiutancka płyta zatytułowana „Guitar Greatest Hits” ukazała się właśnie nakładem Flower Records.

Henryk Ślotała o singlu „Sweet Georgia Brown”:

„Utwór „Sweet Georgia Brown” to znany standard jazzowy skomponowany przez Bena Berniego i Maceo Pinkarda w 1925 roku, wykorzystany wielokrotnie w produkcjach telewizyjnych, serialach animowanych, również w bajkach.

Utwór zyskał popularność w latach 20tych i 30tych dzięki znanym wykonawcom jazzowym, jak: gitarzysta Django Reinhardt, wokalistka Ella Fitzgerald, czy trębacz i wokalista Louis Armstrong.

„Sweet Georgia Brown” to materiał wyjściowy do własnych improwizacji. Pozwala realizować się podczas tzw. jam sessions. Nagrana przeze mnie wersja instrumentalna to różnorodność stylu i brzmienia złożona w jedną całość. Wybrałem ten nieco zapomniany utwór do promocji, aby przywrócić mu nowe życie, nową jakość.”

Płytę nagrano w składzie:

Henryk Ślotała – gitary, ukulele

Tomasz Boguś – perkusja, cajon i inne instrumenty perkusyjne, głos

Lucjan Adamiak – gitara basowa, saksofon tenorowy, klarnet

Piotr Piotrowski – instrumenty klawiszowe

gościnnie:

Bartosz Szumnarski – conga, bongosy

Realizacja nagrań: Rafał Woźniak

Mastering: Piotr Piotrowski

Edycja dźwięku, DDP: Przemysław Ślużyński w MM Studio Przemysław Ślużyński w Poznaniu

Projekt graficzny, zdjęcia: Kacper Ślotała

Skład: Robert Grześkowiak

Idź do oryginalnego materiału