Debata o Warszawie – pytanie jak zainteresować historią miasta?

portal-informacyjny.com 8 miesięcy temu

Portal Informacyjny: O wyzwaniach, związanych z popularyzacją wiedzy, dotyczącej historii Warszawy, wśród jej mieszkańców dyskutowano podczas specjalnej debaty jaka odbyła się Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu. Inspiracją do rozmowy była nowo opublikowania książka „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są varsavianista Marcin Rosołowski i historyk Arkadiusz Bińczyk.

W debacie o Warszawie udział wzięli: dr hab. inż. Lech Królikowski – varsavianista i samorządowiec, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy; Marcin Rosołowski, współautor książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku” oraz Kamil Ciepieńko – samorządowiec i społecznik, autor książki „Praga II. Nasza historia”, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

Warszawa w ciągu 50 lat dwa razy radykalnie zmieniła tkankę społeczną

„Warszawa to specyficznie miasto, które w ciągu niespełna 50 lat dwukrotnie w radykalny sposób zmieniło swoją siatkę społeczną.” – Zauważył, w trakcie debaty o stolicy Marcin Rosołowski – współautor nowej książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”. – „Pierwszy raz w wyniku II wojny światowej, drugi raz w wyniku rozwoju po roku 1989. Oczywiście, pierwsza zmiana wynikała z tragedii, naznaczona była zniszczeniem i ludobójstwem, druga zaś – dynamiką nowoczesności. Tak, jak po 1945 roku stolica otrzymała potężny „zastrzyk” mieszkańców wcześniej z nią niezwiązanych, tak też w ostatnich 30 latach zyskała dziesiątki tysięcy nowych warszawiaków, którzy z nią związali swoje życie zawodowe i rodzinne.” – Marcin Rosołowski – współautor nowej książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”. Według jego opinii, tych „nowych warszawiaków” należy zainteresować historią miasta, którego obywatelami stali się z własnego wyboru.

Warszawa – fascynująca opowieść

Zdaniem Kamila Ciepieńko – samorządowca i społecznika, autora książki „Praga II. Nasza historia”, wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, historia miasta jest pełna fascynujących opowieści o życiu codziennym, zwyczajach i tradycjach mieszkańców. Przez wieki była areną ważnych wydarzeń politycznych, od negocjacji pokojowych po decydujące bitwy, to historia wielokulturowości, gdzie spotykają się różne wpływy artystyczne, naukowe i społeczne. Doskonale potwierdza to lektura książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są varsavianista Marcin Rosołowski i historyk Arkadiusz Bińczyk. Historia to nie tylko podróż w czasie, ale także szansa na lepsze zrozumienie współczesnego oblicza tego dynamicznego miasta.

Warszawa jako „mała ojczyzna

Rozmówcy podczas debaty o Warszawie, w Galerii Delfiny, na warszawskim Powiślu, poruszyli element budowy lokalnej tożsamości, utożsamiania się z „małą ojczyzną”, jaką jest Warszawa. Wskazali, iż dzieje miasta w zasadzie od początku jego istnienia to dzieje asymilacji przybyszów z różnych grup społecznych i etnicznych. Warszawa, zdaniem uczestników dyskusji, budowała swoją siłę dzięki różnorodności. W dobie próby, jaką były zabory, zwłaszcza rosyjska okupacja, ta różnorodność była jednym z czynników przetrwania polskości. Przykładem mogą być lata 1861-1863, kiedy to ramię w ramię na rzecz sprawy niepodległości Polski stawali warszawiacy pochodzenia polskiego, niemieckiego i żydowskiego.

Warszawa miejsce Jarmarku Generalnego Świętojańskiego

W 1461r. gdy regentką Mazowsza była księżna Barbara Aleksandrówna ustanowione zostały w Warszawie 4 jarmarki rocznie. W 1528 r. król Zygmunt Stary zmniejszył liczbę warszawskich jarmarków do trzech, ale jednocześnie wydłużył okres ich trwania do dwóch tygodni. W 1655 r. król Jan Kazimierz ustanowił trzy jarmarki rocznie w warszawskiej jurydyce Skaryszew. Idea jarmarku świętojańskiego odżyła i nabrała rumieńców w okresie stanisławowskim. W latach 80. XVIII w. ukształtowały się w Rzeczypospolitej Polskiej dwa ośrodki, w których spotykali się ówcześni biznesmeni, celem zawarcia kontraktów kupna i sprzedaży oraz dokonywania wszelkiego rodzaju transakcji.

„Takim wydarzeniem budowy lokalnej tożsamości jest Jarmark Generalny Świętojański, którego historia sięga wieków średnich.” – Przypomina dr hab. inż. Lech Królikowski – varsavianista i samorządowiec, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. – „ Warszawskie jarmarki funkcjonowały jako ważne wydarzenia gospodarcze aż do początków XX wieku. To idea, która może być z powodzeniem podjęta. Sądzę, iż może ona zostać bardzo życzliwie przyjęta zarówno przez mieszkańców jaki turystów. Będzie to powrót do tradycji oraz impuls do budzenia tożsamości Warszawiaków.” – Wyraził nadzieję dr hab. inż. Lech Królikowski – varsavianista i samorządowiec, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Warszawa na kartach książki „Siedem wieków Warszawy”

Dla pogłębienia wiedzy na temat książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są varsavianista Marcin Rosołowski i historyk Arkadiusz Bińczyk, powstała seria materiałów video poruszająca wybraną tematykę publikacji. Materiały można obejrzeć na kanale YouTube Fundacji XBW Ignacego Krasickiego.

Warszawa w nowych filmach

W filmie „Jarmark Generalny Świętojański” można zobaczyć historie jarmarków, organizowanych w Warszawie, o czym opowiedzą prof. Lech Królikowski, varsavianista oraz Kamil Ciepieńko, warszawski radny. W filmie o dawnych gazetach Marcin Rosołowski, jeden z autorów książki, przedstawi annały warszawskiej prasy codziennej, a Piotr Gursztyn opowie o dynamicznych rozwoju Warszawy w czasach Królestwa Kongresowego.

Warszawa w oczach Marcina Rosołowskiego i Arkadiusza Bińczyka

Nowa książka „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są varsavianista Marcin Rosołowski i historyk Arkadiusz Bińczyk, jest szczegółową chronologią dziejów miasta od pierwszych śladów osadnictwa na terenach dzisiejszej stolicy. Skrupulatnie zebrane ponad 3.500 faktów zabiera czytelników w niesamowitą historię przemian, będących jednocześnie dokumentacją życia i rozwoju Warszawy i jej społeczności. Jej publikację dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Programu Fundusz Patriotyczny – Edycja 2023 Wolność Po Polsku Priorytet I. Patronat medialny nad debatą o Warszawie objęli: Polska Agencja Prasowa, dziennikk „Super Biznes” i magazyn „Stolica”. Relację z debaty można obejrzeć na kanale YT.

Portal Informacyjny, /DEC/ 28.12.2023

Idź do oryginalnego materiału