Artykuł sponsorowany
Choć nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy przyjaźń z byłym partnerem to dobry pomysł, w wielu przypadkach jest ona możliwa – pod pewnymi warunkami. To, czy taka relacja będzie zdrowa i trwała, zależy od wielu czynników, takich jak wzajemny szacunek, szczere intencje oraz gotowość do zaakceptowania nowej rzeczywistości.
Kiedy przyjaźń między byłymi jest możliwa?
Przy próbie ustalenia tego, czy przyjacielska relacja między byłymi ma szansę bytu, warto wziąć pod uwagę parę kluczowych kwestii:
- Czy obie strony zaakceptowały rozpad związku – ważne, by żaden z byłych partnerów nie żywił nadziei na powrót do relacji romantycznej;
- Jak przebiegało rozstanie – jeżeli obydwie strony podjęły zgodną decyzję o zerwaniu w sposób spokojny i dojrzały, łatwiej będzie im utrzymać przyjazne stosunki;
- Ile czasu minęło od zakończenia relacji – bezpośrednio po rozstaniu warto zrobić przerwę w kontakcie, aby nabrać dystansu do całej sytuacji i móc przeżyć emocje z nią związane;
- Czy w trakcie relacji między partnerami istniała więź przyjacielska – jeżeli fundamentem związku była przyjaźń, istnieje większa szansa na jej kontynuację po rozstaniu;
- Jak nowi partnerzy podchodzą do przyjaźni z ex – ważne, by akceptowali oni ten stan rzeczy – pomoże to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.
Jak zadbać o siebie po rozstaniu?
Zakończenie związku to trudny moment, który wymaga odpowiedniej troski o swoje zdrowie emocjonalne i psychiczne – zwłaszcza, jeżeli w przyszłości myślisz o utrzymaniu przyjaznych stosunków z byłym partnerem.
W przejściu nad rozstaniem pomóc może przede wszystkim pozwolenie sobie na przeżywanie trudnych emocji. Złość, lęk, smutek to naturalne odczucia w takiej sytuacji i nie powinno się ich w sobie tłumić. Przydatne może sią okazać przy tym prowadzenie dziennika emocji czy techniki mindfulness.
Warto także na jakiś czas zdystansować się od byłego partnera – nie utrzymywać z nim kontaktu, nie spotykać się, nie obserwować na social mediach. Dzięki temu pomoże to uniknąć niepotrzebnych spięć oraz przyspieszyć proces zdrowienia. Pozwoli to również na to, by bardziej skupić się na sobie – swoich pasjach i zainteresowaniach, które w trakcie związku mogły zostać zaniedbane.
Należy też pamiętać, by nie podejmować impulsywnych decyzji. Po zerwaniu często łatwo jest podejmować działania pod wpływem negatywnych emocji i np. szukać pocieszenia w nowych znajomościach czy używkach. Dobrze dać sobie czas na przeżycie i zaakceptowanie tej zmiany w zdrowy sposób.
Metody na zdrową przyjaźń między byłymi partnerami
Jeśli obie strony są gotowe na utrzymywanie przyjacielskiej relacji, warto przestrzegać zasad, które pomogą uniknąć nieporozumień:
- Ustalenie granic – jak podkreślają psychoterapeuci Pleso, by przyjaźń między byłymi się udała, najważniejsze jest, aby ustalić, które zachowania będą akceptowalne, a które nie czy jak w ogólności ma wyglądać ich relacja.
- Odpuszczenie przeszłości – rozdrapywanie starych ran czy wypominanie dawnych krzywd może utrudnić budowanie przyjaźni, a także wywołać niepotrzebne konflikty jeżeli byli partnerzy czują, iż nie są w stanie zapomnieć o tym, co się wydarzyło w trakcie związku, lepiej zrezygnować z dalszej znajomości.
- Otwarta komunikacja – obie strony powinny czuć się komfortowo, mogąc otwarcie mówić o swoich potrzebach i ewentualnych trudnościach. Ważne jest, aby unikać niedopowiedzeń czy tłumienia negatywnych emocji, które mogą prowadzić do napięć lub niezrozumienia intencji drugiej osoby.
- Szczerość z samym sobą – nie każdy związek kończy się w sposób umożliwiający przyjaźń z ex. Dlatego też warto zastanowić się, jakie intencje kryją się za chęcią utrzymania kontaktu z byłym partnerem i postępować w zgodzie ze sobą w trosce o swoje emocjonalne dobro.
Artykuł sponsorowany
Post Czy przyjaźń między byłymi jest możliwa? pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.