Czy mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus? Burzymy mit z lat 90. [rozmowa]

krytykapolityczna.pl 1 miesiąc temu

„Mężczyźni potrzebują, by im ufano, a kobiety – by się o nie troszczono. Spodziewać się po mężczyźnie, iż doceni wagę słuchania, to spodziewać się po nim, iż nie jest mężczyzną” – to tezy słynnej książki Johna Graya Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus. Czy są prawdziwe?

W rozmowie z Magdaleną Więch, koordynatorką ds. wsparcia ruchu LGBT+ w KPH Zuzanna i Julia burzą mit, który zawładnął zbiorową wyobraźnią w latach 90. i w najlepsze króluje do dziś.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SPREAKER

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

Wychowanie płci żeńskiej

Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80. po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia?

Wygląda na to, iż nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych.

**

Zuzanna Dąbrowska – dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80. uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. w tej chwili zastępczyni redaktora naczelnego PAP.

Julia Ikonowicz – była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

Idź do oryginalnego materiału