Częstochowskie Dni Literatury. Kosińska i Franaszek o Miłoszu

gazetatrybunalska.info 9 godzin temu

Wielką przyjemność sprawiły miłośnikom literatury miejskie placówki kultury i edukacji organizując w dniach 14-16 listopada 2024 r. Częstochowskie Dni Literatury. Pierwsza edycja poświęcona była twórczości Czesława Miłosza.

14 sierpnia minęła 20. rocznica śmierci poety, pisarza, eseisty i tłumacza. Senat RP chcąc uhonorować tę wielką postać już we wrześniu 2023 r. podjął uchwałę o ustanowieniu bieżącego roku Rokiem Miłosza. Do obchodów wydarzenia przyłączyła się Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie wraz z partnerami: Ośrodkiem Promocji Kultury Gaude Mater, OKF Iluzja, Miejską Galerią Sztuki, Muzeum Częstochowskim oraz Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie.

Organizatorzy zadbali o zróżnicowany program: była więc projekcja filmu “Dolina Issy” zrealizowanego przez Tadeusza Konwickiego w 1982 r. na podstawie powieści Miłosza o tym samym tytule, wydanej w 1955 r. w Paryżu, koncert grupy muzycznej Zespół Cieśni Nadgarstka oraz spotkania literackie.

W sobotę, 16 list. w Ratuszu miejskim odbyły się dwa wieczory poświęcone życiu i twórczości polskiego noblisty.

Agnieszka Kosińska, sekretarka poety

Agnieszka Kosińska w Częstochowie. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Kosińska miała 29 lat, gdy w 1996 r. została sekretarką, asystentką i agentem literackim Czesława Miłosza, który trzy lata wcześniej powrócił z USA do Polski i wraz żoną Carol zamieszkał w Krakowie. Wytrwała przy poecie do jego śmierci w 2004 r., a następnie sprawowała pieczę nad mieszkaniem pp. Miłoszów organizując wykłady i seminaria poświęcone autorowi “Zniewolonego umysłu”. Równoległe zajmowała się bardzo obszerną spuścizną twórcy, opracowując m. in. jego bibliografię i przygotowując kalendarium życia i twórczości. Jest autorką wyjątkowej książki, którą stworzyła na podstawie własnego dziennika pt. „Miłosz w Krakowie” (2015).

Zapiski Kosińskiej stały się osią spotkania, które prowadziła Aleksandra Mieczyńska. Przez niemal dwie godziny publiczność miała przyjemność chłonąć wiedzę o Czesławie Miłoszu z ust osoby, którą śmiało można określić ekspertem nie tylko od ostatnich lat życia noblisty. A jeżeli do tego dodać wyrafinowany humor i błyskotliwość Kosińskiej oraz dystans do twórcy, to czas spędzony w Ratuszu określić można mianem niezapomnianego.

13 lat temu Wydawnictwo Literackie wyprodukowało film dokumentalny poświęcony krakowskiemu okresowi życia Miłosza. Występuje w nim także Kosińska. Zapraszamy do obejrzenia.


Andrzej Franaszek, biograf

Agnieszka Czajkowska i Andrzej Franaszek podczas spotkania. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Wkrótce po zakończeniu pierwszego spotkania, przy okrągłym stoliku pod herbem Częstochowy zasiadł Andrzej Franaszek (ur. 1971 r.) – pisarz, literaturoznawca, publicysta, wykładowca akademicki. Odpowiadał na pytania zadawane przez Agnieszkę Czajkowską – dziekana Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Humanistycznego-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Franaszek jest autorem dwóch bardzo obszernych biografii Miłosza i Herberta zatem w sposób naturalny część tematów dotyczyła twórczości obu poetów, różnic w opisywaniu świata i emocji. Gość podjął także próbę odkłamania niektórych faktów z życia autora “Pana Cogito”. Pod koniec wieczoru opowiedział także o relacjach czworga wielkich osobowości literackich, które żyły i tworzyły na przełomie stulecia: Miłosza, Różewicza, Herberta, Szymborskiej.

Razem o Miłoszu

7.05.2015 r. Polskie Radio wyemitowało audycję pt. “Dwukropek”. W programie wystąpili: Agnieszka Kosiński i Andrzej Franaszek. Rozmowa dotyczyła Czesława Miłosza:


Organizatorom Częstochowskich Dni Literatury należą się wyrazy uznania za pomysł i organizację tak wartościowego wydarzenia, które winno wpisać się na stałe w miejski krajobraz kulturalno-artystyczny.

→ (mb)

18.11.2024

• zdjęcie tytułowe: A. Kosińska i A. Franaszek, foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więc o poezji: > tutaj

© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone; dalsze rozpowszechnianie treści tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”

Idź do oryginalnego materiału