Ala Savashevich właśnie otrzymała nominację do Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne. W swojej sztuce łączy w sposób oryginalny osobiste doświadczenia wyniesione z życia na Białorusi z szerszymi refleksjami odnoszącymi się do funkcjonowania opresyjnych systemów – czytamy w uzasadnieniu. W Mińsku i Wrocławiu studiowała rzeźbę (jej wielkoskalowy obiekt Nieznany możemy oglądać teraz w warszawskiej Zachęcie na wystawie Historie potencjalne), ale jednym z jej ulubionych mediów jest performance. Bada tematy pamięci zbiorowej, traumy i formowania tożsamości w społeczeństwach z doświadczeniem autorytaryzmu i patriarchatu.
Rok Ala Savashevich zaczęła wystawą Broń i chroń podejmującą kwestie oczekiwań społecznych wobec kobiet. Teraz w BWA Wrocław podsumuje swój projekt artystyczno-badawczy Galeria Przystanek, w którym na warsztat wzięła wykluczenie komunikacyjne i dostępność kultury i sztuki. Na przystankach autobusowych w podwrocławskich miejscowościach zaaranżowała mini-wystawy z pracami Jakuba Jakubowicza, Liliany Zeic i Jagody Dobeckiej. Sama była na nich obecna i rozmawiała z ludźmi czekającymi na autobus. Powstały fotografie, materiały audio i wideo, które znajdą się na wystawie w BWA.
Czernica, Łany, Kamieniec Wrocławski, Ratowice, Krzyków – nie jest łatwo tam dojechać publiczną komunikacją. Ale mieszkańcy i mieszkanki tych miejscowości potwierdzają, iż sztukę odbierać może każdy, o ile tylko ma taką możliwość.
6.12.2024–26.01.2025
Ala Savashevich, Galeria Przystanek
BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105, 1 piętro
www.bwa.wroc.pl
Ala Savashevich, Galeria Przystanek
Ala Savashevich, Galeria Przystanek
Ala Savashevich w Galerii Przystanek