Czas monodramów, recitali oraz spektakli improwizowanych

angora24.pl 5 miesięcy temu

Do tego kulturalno-artystycznego miejsca nieopodal Rewala w województwie zachodniopomorskim, określanego czasem mianem nadmorskiej stolicy muzyki i sztuki, w czasie wakacji regularnie od siedmiu lat ściągają wszelkiego rodzaju twórcy, czyli m.in. aktorzy, improwizatorzy, muzycy, stand-uperzy, kabareciarze, rękodzielnicy, dziennikarze oraz pisarze. Okoliczni mieszkańcy i turyści mogą być uczestnikami koncertów, spektakli, recitali, monodramów, występów improwizatorów, kabareciarzy i stand-uperów, a także spotkań, warsztatów, wystaw oraz innych atrakcji artystyczno-filmowych dla całych rodzin.

Pierwsze wydarzenie bieżącego tygodnia to recital Zbigniewa Zamachowskiego. 12 sierpnia o godz. 17 widzowie usłyszą autorskie utwory artysty oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców, np. Osieckiej, Nohavicy, Bukartyka, Stinga, Przybory, Wasowskiego i wielu innych. Nie zabraknie przeboju „Kobiety jak te kwiaty”, pochodzącego z przedstawienia „Zamach na MoCarta”. Artyście towarzyszyć będzie kompozytor i pianista Roman Hudaszek.

Muzyka będzie też gościć w Janowie we wtorek 13 sierpnia. Patrycja Zywert – -Szypka o godz. 20.15 zaprezentuje monodram muzyczny o Kalinie Jędrusik. Będzie to próba przybliżenia widzom tej sławnej postaci – jaka była ze swoimi marzeniami, wyobrażeniami o sobie samej, o świecie, o ludziach, ze swoją największą miłością Stanisławem Dygatem, wreszcie z jej ogromnym talentem aktorskim i wokalnym. Będzie można zobaczyć Kalinę znaną i nieznaną, bliską i daleką, zmysłową i purytańską. Wielką, niemalże diwę i prostą babkę z Gnaszyna.

Fot. Angora

Muzycznie będzie również w środę 14 sierpnia o godz. 20.15, kiedy to na deski Janowa trzeci rok z rzędu wróci Olga Bończyk z energetycznym i niezwykle subtelnie ułożonym koncertem z „Piosenkami z klasą”, czyli utworami, które wokalistka chciała zaśpiewać od dziecka. – Spełniam w ten sposób marzenia, gdy ze skakanką w ręku śpiewałam przed lustrem piosenki Ireny Santor, Marii Koterbskiej i Reny Rolskiej. Wyobrażałam sobie, iż jestem wielką artystką i śpiewam dla wielotysięcznej widowni – wspomina artystka. Widzowie usłyszą piosenki filmowe, takie jak: „Cabaret”, „New York” i „Paroles, paroles”, a także niezapomniane przeboje polskiej piosenki: „Gdy mi ciebie zabraknie”, „Remedium”, „Jego portret” oraz „Kasztany”.

W czwartkowy wieczór 15 sierpnia o godz. 20.15 janowska publiczność po raz kolejny będzie mogła zobaczyć i usłyszeć Patrycję Zywert-Szypkę, tym razem wcielającą się w postać Edith Piaf. – Spektakl przepełniony będzie przebojami niezapomnianego „Wróbelka”, jest opowieścią o jej życiu, wspomnieniem o mężczyznach, tęsknotach, wzlotach, upadkach i odwiecznej pogoni za miłością, która była dla niej sensem istnienia, a której miała tak mało – wyjaśnia Patrycja Zywert- -Szypka. I zapowiada, iż zaśpiewa takie przeboje, jak „Życie na różowo”, „Padam, padam” oraz „Nie żałuję”.

Od piątku 16 sierpnia w Janowie ponownie królować będą improwizatorzy, tym razem z Teatru Komedii Impro. Codziennie, z wyłączeniem 22 sierpnia, proponować będą wieczorne przedstawienia dla dorosłych (godz. 20.15), a we wtorki, środy i czwartki popołudniowe (godz. 17) – dla dzieci. Publiczność decydować będzie o tym, co dziać się będzie w czasie spektaklu, nadając aktorom imiona, wybierając zawody i role, a potem określając, co konkretnie ma się wydarzyć w przedstawieniu, np. w „Kryminale improwizowanym” – kto i w jaki sposób powinien zostać zamordowany.

Przerwa w działaniach improwizatorów spowodowana jest… kolejnym powrotem. Tym razem chodzi o Rafała Olbrychskiego, który postanowił wrócić do Janowa 22 sierpnia o godz. 20.15, aby po niespełna dwóch miesiącach od wystąpienia w inaugurującym cały sezon „Apetycie na czereśnie” zaprezentować w Janowie prapremierę koncertu „Losu dwoistość”, ukazującego dwie strony artystycznej działalności aktorsko-muzycznej – tę bardziej literacką i nastrojową i tę bardziej dziką i rockową.

Niezależnie od postaci zmieniających się na głównej scenie Janowa, przez cały czas we wtorki, środy i czwartki o godz. 18.30 na scenie w Galerii realizowane są cieszące się dużym uznaniem widzów recitale wybitnej pianistki Leny Ledoff. Artystka w niespotykany sposób łączy utwory Fryderyka Chopina ze standardami muzyki jazzowej i popularnej. Słynne „Preludium deszczowe” pianistka łączy z „Deszczem” Władysława Szpilmana i amerykańską „Deszczową piosenką”, walc „Pożegnalny” As-dur pod palcami Leny Ledoff zaczyna pulsować w rytm popularnej piosenki Steviego Wondera, zaś Preludium c-moll w niespotykany sposób łączy z piosenką „Kasztany”.

W tym roku Wioska Artystyczna Janowo będzie funkcjonowała do 28 sierpnia. Ostatnim spektaklem będzie horror improwizowany „Wilkołaki” Teatru Komedii Impro. Wszystkie wydarzenia realizowane są w klimacie zrewitalizowanych XVIII-wiecznych domów oraz dawnych budynków gospodarczych zamienionych na bar oraz kawiarnię i galerię.

Idź do oryginalnego materiału