Katarzyna Boguckapod koniec2020 roku w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa prezentowała wystawę „Plakaty”, złożoną z kilkudziesięciu zabawnych, dowcipnych i barwnych plakatów o życiu, codziennych powinnościach, wypoczynku i relaksie, zachęcających do czytania książek. w tej chwili artystka zaprasza na wernisaż (w piątek, 17 stycznia 2025, godz. 18.00)) wystawy „Czarne myśli”, na której wystawia serię kolaży i obrazów z cyklu „Bezsenność”, powstałych w latach 2023-2024.
Kolaż (collage) jest techniką artystyczną polegającą na zestawianiu na podłożu wycinków różnych materiałów, tworzyw i obiektów w zamierzoną całość kompozycyjną. Wymyślili i zastosowali ją na przełomie XIX i XX wieku kubiści (m.in. Pablo Picasso, Georges Braque, Juan Gris), a rozwinęli i upowszechnili dadaiści, surrealiści i konstruktywiści, zwłaszcza Kurt Schwitters i Max Ernst.
Kolaże Katarzyny Boguckiej prowokują wieleegzystencjalnych pytań, ilustrują i interpretują „czarne myśli”współczesnego człowieka, ukazują niepokojące, rozedrgane strony ludzkiej psychiki, kłębiące się myśli podczas bezsennych nocy.Krytyczka sztuki Adriana Usarek w tekście o jej pracachz cyklu „Bezsenność” napisała: „Artystka nie boi się podejmować tematów związanych z emocjami, wewnętrznymi konfliktami i kondycją ludzką. Motyw ciemności, zarówno dosłownej, jak i metaforycznej, pojawia się w twórczości Boguckiej, by ukazać niełatwe stany emocjonalne, takie jak niepokój, lęk czy samotność. W jej ostatnich pracach dominują silne kontrasty, ciemna paleta kolorów oraz niepokojące formy, które mogą odzwierciedlać wewnętrzne „czarne myśli” – stan, który łączy refleksje o ludzkich lękach, przemijaniu, ale również o poszukiwaniach sensu i wyjściu z ciemności.Odbiorca może dostrzec różne odsłony, ponieważ nic nie jest jednoznaczne. To twórczość, która zmusza do refleksji nad tym, co znajduje się „poza” widocznością, w pokładach podświadomości i emocji, których nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni wyrazić słowami”.
Katarzyna Bogucka ukończyła studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom 2009). Zajmuje się malarstwem,projektowaniem książek i plakatów, ilustracją wydawniczą, wzornictwem. W 2013 została laureatką nagrody specjalnej Nami Island International IllustrationConcours for picturebookillustrations w Seulu oraz wzięła udział w wystawie ilustracji podczas Międzynarodowych Targów Książek dla Dzieci w Bolonii. W 2014 wzięła udział w festiwalu Illustrative w Berlinie. Dwa lata później z Szymonem Tomiło otrzymała wyróżnienie BolognaRagazziAward w kategorii Book&Seeds za publikację „Wytwórnik kulinarny”. W tym samym roku zdobyła Złoty Medal międzynarodowego konkursu „Satyrykon” w Legnicy. Laureatka wielu nagród i wyróżnień artystycznych, m.in. Polskiej Sekcji IBBY
Wystawie towarzyszą warsztaty dla dorosłych „Tworzymy z papieru” w sobotę, 18 stycznia 2025, godz. 12.00, podczas których przy użyciu papierów, nożyczek i kleju będzie można stworzyć abstrakcyjne formy odzwierciedlające nasze myśli, emocje i uczucia.
Wystawa czynna do 1 marca 2025.
materiał: Nadesłany
Na zdjęciach prace z serii „Bezsenność”, 2023-2024