Co oglądamy w kinie, a co w domu?

dziennikzwiazkowy.com 3 miesięcy temu

FURIOSA: A MAD MAX SAGA
Spektakularny prequel postapokaliptyczngo „Mad Max: Fury Road” trafia do kin świeżo po premierze na festiwalu w Cannes. Reżeseruje znów George Miller, ale w tytułowej roli występuje tym razem nie pamiętna Charlize Theron, ale Anya Taylor-Joy. Młoda bohaterka zostaje porwana z rodzinnego domu i uprowadzona przez gang motocyklistów w pustynne bezdroża. Nic dziwnego, iż płonie w niej żądza zemsty – i ta zemsta oczywiście następuje, w dodatku bez żadnych skrupułów czy też moralnych zahamowań. Oglądamy więc kolejny film o złych mężczyznach i kobiecie, która musi być jeszcze bardziej okrutna od swoich oprawców, żeby móc ich unicestwić. Od strony produkcyjnej do filmu nie można mieć żadnych zarzutów, natomiast kwestia ideologii jest o wiele bardziej sporna.
Premiera kinowa. Reżyseria: George Miller. W rolach głównych: Anya Taylor-Joy, Chris Hemsworth, Tom Burke.

KINGDOM OF THE PLANET OF THE APES
Zgodnie z oczekiwaniami, ten wysokobudżetowy film łączy w sobie elementy dynamicznej rozrywki i egzystencjalnej przypowieści. Akcja rozgrywa się w około 300 lat po zakończeniu fabuły „War for the Planet of the Apes”, czyli poprzedniej opowieści w tym cyklu. Teraz światem rządzą małpy, a ludzie zostali zredukowani do podrzędnej roli. Ale czy ta sytuacja ma już na zawsze pozostać niezmienna? Pewnego dnia młody szympans i pełna nadziei kobieta wyruszają w podróż, której celem jest stworzenie nowego modelu funkcjonowania relacji pomiędzy homo sapiens i człekokształtnymi małpami. Sam temat jest wciągający, ale na jego pełne zgłębienie będziemy musieli jeszcze długo poczekać. „Kingdom of the Planet of the Apes” jest bowiem tylko pierwszą częścią planowanej trylogii.
Premiera kinowa. Reżyseria: Wes Ball. W rolach głównych: Owen Teague, Freya Allan.

THE AMERICAN
Historia amerykańskiej baletnicy studiującej w akademii moskiewskiego Teatru Bolszoj jest pełna dramatycznych epizodów. Liczne różnice kulturowe, a zwłaszcza poczucie wyższości ze strony Rosjan, dają się młodej tancerce mocno we znaki. Scenariusz filmu zawiera wiele intrygujących momentów, ale prawdopodobnie nie rozpisywałbym się na jego temat aż tak znacząco, gdyby nie fakt, iż ta międzynarodowa koprodukcja została nakręcona w Polsce. Widzowie mogą łatwo rozpoznać na ekranie warszawskie ulice i budynki, które udają moskiewskie plenery. Mało tego, w kilka znaczących postaci rosyjskich oficjeli wcielają się znani polscy aktorzy. Warto im kibicować.
Premiera kinowa. Reżyseria: James Napier Robertson. W rolach głównych: Talia Ryder, Diane Kruger, Borys Szyc, Tomasz Kot, Karolina Gruszka.

THE FALL GUY
Szalona komedia akcji o kaskaderze, który pracuje jako dubler wielkiej gwiazdy, ale ulega nieszczęśliwemu wypadkowi na planie i porzuca branżę filmową. W kilka lat później niespodziewanie otrzymuje telefon z prośbą o przyjazd do Australii, gdzie jego była dziewczyna realizuje swój debiut reżyserski – w dodatku z tym samym gwiazdorem w obsadzie. Zaproszenie jest jednak pułapką i główny bohater gwałtownie zostaje wciągnięty w śmiertelną intrygę, w której ma być kozłem ofiarnym. Na ekranie oglądamy wiele bijatyk, ucieczek i pościgów, ale takie podejście ma głębszy sens, skoro centralnymi postaciami filmu są kaskaderzy. Reżyser, David Leitch, również kiedyś pracował w tym zawodzie i teraz na duży ekran przełożył całe lata swoich wcześniejszych doświadczeń.
Premiera kinowa. Reżyseria: David Leitch. W rolach głównych: Ryan Gosling, Emily Blunt.

THE IDEA OF YOU
Ciepła, choć momentami refleksyjna komedia romantyczna oparta na popularnej przed kilkoma laty powieści o tym samym tytule. Samotna matka w średnim wieku przyjeżdża wraz z córką na festiwal muzyczny i tam przypadkowo spotyka lidera uwielbianego przez nastolatki boys bandu. Wzajemne zauroczenie pomiędzy nimi jest szybkie i autentyczne, a stąd tylko mały krok prowadzi do płomiennego romansu. I wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby nie to, iż żyjemy w tej chwili w czasach, kiedy mocno daje o sobie znać ostracyzm społeczny wobec par o widocznej różnicy wieku. Pręgierz krytyki rozpowszechnianej przez media społecznościowe potrafi być bezlitosny. Normalne uczucia dwojga ludzi zostają więc wystawione na poważną próbę. Przypominam jednak, iż konwencja filmu jest z założenia komediowa.
Amazon Prime (streaming). Reżyseria: Michael Showalter. W rolach głównych: Anne Hathaway, Nicholas Galitzine.

Zbigniew Banaś jest krytykiem filmowym oraz polonijnym dziennikarzem radiowym i prasowym współpracującym między innymi z „Dziennikiem Związkowym”.

Idź do oryginalnego materiału