Chyłka: kolejność | Książki Mróz: wszystkie tomy po kolei [2022]

najlepsze-ksiazki.pl 2 lat temu

Od czego zacząć czytanie książek Remigiusza Mroza? W jakiej kolejności czytać kolejne powieści tego popularnego pisarza? Jak czytać? Odpowiadamy!

Od czego zacząć czytać książki Mroza?

Remigiusz Mróz napisał już kilkadziesiąt książek, więc nic dziwnego, iż można się w tym wszystkim pogubić. Od czego zacząć czytać książki Mroza? Najbardziej popularna jest seria o Chyłce – w dużej mierze za sprawą serialu TVN. Warto więc spróbować od tej serii, ale też nie ma co się ograniczać – Remigiusz Mróz pisze na tyle uniwersalnie, iż jego książki są w stanie zaspokoić naprawdę szerokie gusta czytelnicze.

Remigusz Mróz – kolejność czytania książek

Wiele osób nie wie, w jakiej kolejności czytać książki Remigiusza Mroza. I tutaj musimy wiedzieć, iż autor napisał kilka cyklów i tutaj rzecz jasna należy dane powieści czytać w kolejności wg wydawania, gdyż są ze sobą powiązane w chronologiczny sposób. Poniżej znajdziecie wszystkie książki Mroza z podziałem na cykle plus usegregowane po kolei wraz z krótkimi opisami fabularnymi.

Remigiusz Mróz – wszystkie książki

Chyłka i kolejność czytania książek

  • Kasacja – tom 1 (rok wydania – 2015)
  • Zaginięcie – tom 2 (rok wydania – 2015)
  • Rewizja – tom 3 (rok wydania – 2016)
  • Immunitet – tom 4 (rok wydania – 2016)
  • Inwigilacja – tom 5 (rok wydania – 2017)
  • Oskarżenie – tom 6 (rok wydania – 2017)
  • Testament – tom 7 (rok wydania – 2018)
  • Kontratyp – tom 8 (rok wydania – 2018)
  • Umorzenie – tom 9 (rok wydania – 2019)
  • Wyrok – tom 10 (rok wydania – 2019)
  • Ekstradycja – tom 11 (rok wydania – 2020)
  • Precedens – tom 12 (rok wydania – 2020)
  • Afekt – tom 13 (rok wydania – 2021)
  • Egzekucja – tom 14 (rok wydania – 2021)
  • Skazanie – tom 15 (rok wydania – 2022)
  • Werdykt – tom 16 (rok wydania – 2022)

Jeśli lubicie thrillery prawnicze, to koniecznie zacznijcie czytać serię z Chyłką. Do tej pory wyszło już 13 tomów i wiele osób zadaje sobie pytanie „Chyłka – od czego zacząć czytać książki?”. A gdy już wiecie, który tom jest pierwszy, to nie koniecznie wiadomo, po który części następnie sięgnąć. Poniżej znajdziecie wszystkie książki o Joannie Chyłce ustawione po kolei wraz z krótkim opisem fabularnym. Kolejność jest tutaj niezwykle ważna, gdyż wszystkie książki z Chyłką w roli głównej są ze sobą powiązane i bez znajomości chociazby jednej z części, nie będziecie mieć pełnego obrazu. Kolejność Chyłki jest więc tutaj niezwykle istotna.

Kasacja

Główną bohaterką kryminalnego cyklu napisanego przez Remigiusza Mroza jest mecenas Joanna Chyłka – bezkompromisowa pani adwokat, która za nic ma normy społeczne, za to świetnie czuje się w paragrafach prawnych. Pracuje w kancelarii „Żelazny&McVay”, gdzie ma już ugruntowaną pozycję. Znana jest z tego, iż zawsze dostaje to, czego chce. Jej nowym aplikantem, który nieśmiało wkracza w życie korporacji, zostaje Kordian Oryński, zwany przez Chyłkę Zordonem. Czy wspólnie podołają wyzwaniu obrony oskarżonego o morderstwo ze szczególnym okrucieństwem Piotra Langera Juniora?

Zaginięcie

Charyzmatyczna bohaterka ponownie, ramię w ramię z aplikantem, Kordianem Oryńskim, staje do sądowej batalii w obronie niewinnego człowieka. Czy tom 2. serii – „Zaginięcie” – tak samo trzyma w napięciu jak pierwsza książka o Joannie Chyłce? Przekonaj się sam!

Rewizja

W drugim tomie kryminalnej serii autorstwa Remigiusza Mroza Joanna Chyłka została wyrzucona z kancelarii Żelazny & McVay, co odbiło się negatywnie na jej kondycji psychicznej. W trzeciej części serii, zatytułowanej „Rewizja”, spotkasz ją ponownie. Główna bohaterka wpadła w nałóg, ale też udziela rad prawniczych w galerii handlowej. Tak zarabia na kolejne butelki ukochanej tequili. W końcu trafia jej się sprawa, która może ją przywrócić na szczyt palestry. Brutalnie zgwałcone i zamordowane zostają żona i córka pewnego Roma, który zgłasza się do Chyłki z prośbą o pomoc. Jest bowiem oskarżony o zabicie najukochańszych osób.

Immunitet

Chroniony tytułowym immunitetem sędzia Trybunału Konstytucyjnego zostaje oskarżony o to, iż zabił człowieka, który mieszka w innym mieście. Podejrzany twierdzi, iż nigdy nie miał z nim żadnego osobistego kontaktu. Mimo to prokuratura zaczyna zabiegać o uchylenie immunitetu sędziemu i postawienie go przed sądem. Joanna Chyłka zostaje poproszona przez oskarżonego, który prywatnie jest jej znajomym ze studiów, o obronę. Kobieta jest w słabej kondycji psychicznej i fizycznej, nie potrafi uwolnić się od nałogu, który rządzi jej życiem. Mimo to Chyłka podejmuje się nowej sprawy.

Inwigilacja

Remigiusz Mróz dostarcza kolejnych emocji związanych z Joanną Chyłką i Kordianem Oryńskim „Zordonem” w piątym z kolei tomie serii o prawniczce. Tym razem książka nosi tytuł „Inwigilacja” i opowiada historię chłopaka, który oskarżony jest przez polskie władze o planowanie ataku terrorystycznego. W tej opowieści nic jednak nie jest takie, jak może Ci się z pozoru wydawać.

Oskarżenie

Szósty tom serii o Joannie Chyłce dotyczy sprawy dawnego działacza Solidarności, który przed laty został skazany jako winny brutalnej serii morderstw. choćby prawniczka wydaje się być przekonana o tym, iż policja rzeczywiście ujęła sprawcę. Będzie musiała jednak zrewidować swoje poglądy po nowych dowodach. Co z całą sprawą ma wspólnego Kordian Oryński?

Testament

Znany warszawski ginekolog niespodziewanie otrzymuje ogromny spadek od jednej ze swoich pacjentek, choć przyjął ją w gabinecie tylko raz. W skład masy spadkowej wchodzi zapuszczona nieruchomość, która lata temu po reprywatyzacji stała się własnością kobiety. Kiedy lekarz jedzie na miejsce, czeka go kolejne zaskoczenie – odnajduje zwłoki w stanie zaawansowanego rozkładu, a niedługo potem ginekologiem interesuje się policja, gotowa aresztować go za przestępstwo.

Kontratyp

Ósmy z kolei tom serii o prawniczce z kancelarii Żelazny & McVay – Joannie Chyłce, pod tytułem „Kontratyp”, to połączenie powieści kryminalnej i przygodowej. Nieustraszona prawniczka podejmuje się karkołomnej wyprawy i wyrusza na Annapurnę w poszukiwaniu prawdy i dowodów, które mogłaby wykorzystać na sali sądowej podczas obrony swojej nowej klientki. Sprawa jest tajemnicza i jak się okazuje, ma drugie dno.

Umorzenie

Mecenas Joanna Chyłka ponownie podejmuje się trudnego wyzwania – tym razem broni oskarżonego o zbrodnię Skalskiego. Będzie to tym bardziej karkołomne zadanie, iż oskarżony przyzna się do zbrodni. Co takiego stało się w czterech ścianach z pozoru normalnego domu? Czy kochający mąż i ojciec nagle zmienił się w bestię?

Wyrok

Jeśli uwielbiasz rozwiązywać zagadki, czujesz niedosyt i chcesz dowiedzieć się, co stanie się z chorą prawniczką i jej wiernym Zordonem, zobacz, co przygotował dla Ciebie Remigiusz Mróz. Czy Kordian Oryński będzie robił karierę jako świeżo upieczony mecenas? Sięgnij po 10. z kolei tom kryminalnej serii, a znów wejdziesz do pełnego nagłych zwrotów akcji świata, w którym prawo nie zawsze jest na pierwszym miejscu.

Ekstradycja

Minęło kilka miesięcy, od kiedy Joanna Chyłka uciekła z kraju. Ślad po niej zaginął i mimo iż wystawiono za nią Europejski Nakaz Aresztowania, służby nie potrafią odnaleźć żadnego tropu. Przez cały ten czas nie skontaktowała się z nikim w Polsce i choćby Kordian nie wierzy już w to, iż Chyłka kiedykolwiek znajdzie sposób, by nawiązać z nim kontakt.

Precedens

Do Joanny Chyłki z nietypową sprawą zgłasza się jedna z najpopularniejszych polskich aktorek. Twierdzi, iż za moment popełni przestępstwo, i chce, by to właśnie prawniczka z Żelaznego & McVaya ją broniła. Zanim Chyłka ma okazję zastanowić się, jak zapobiec tragedii, jest już za późno. Kobieta brutalnie morduje swoją ofiarę, a wszystko to transmituje w mediach społecznościowych.

Afekt

W nowej kancelarii prawnej Joannie Chyłce zostaje przydzielona sprawa będąca jej zawodowym koszmarem: ma bronić pedofila. Sytuację komplikuje fakt, iż oskarżonym jest brat jednego z najważniejszych polityków w Polsce – kandydata na prezydenta, który przed wyborami przoduje w sondażach. Sprawa skupia na sobie uwagę wszystkich mediów, gdyż jej finał przesądzi nie tylko o losie oskarżonego, ale najprawdopodobniej także o wyniku wyborów. Życie zawodowe Chyłki komplikuje się coraz bardziej, ale to nie koniec problemów. Prawdziwe zaczną się, kiedy w życiu Kordiana pojawi się pewna dziewczyna z jego przeszłości…

Egzekucja

Po odzyskaniu prawa do wykonywania zawodu Joanna Chyłka liczy na podjęcie głośnej obrony, która wprowadzi jej karierę z powrotem na odpowiednie tory. Otrzymuje jednak sprawę, którą nikt inny nie chciał się zająć – w dodatku po raz pierwszy to ona ma wystąpić w charakterze oskarżyciela subsydiarnego. Zgłasza się do niej matka dziewczyny, której śmierć została zakwalifikowana jako samobójstwo. Twierdzi, iż ma dowody, iż jej córka nie odebrała sobie życia, a mimo to kolejni prokuratorzy wciąż umarzają postępowanie. Prawniczka gwałtownie dostrzega, iż doszło nie tylko do uchybień proceduralnych, ale także manipulacji. Jednocześnie Chyłka musi nawigować po nieznanych wodach życia osobistego – realizowane są przygotowania do ślubu, a ona po latach decyduje się nawiązać kontakt z matką.

Skazanie

Po odzyskaniu prawa do wykonywania zawodu Joanna Chyłka liczy na podjęcie głośnej obrony, która wprowadzi jej karierę z powrotem na odpowiednie tory. Otrzymuje jednak sprawę, którą nikt inny nie chciał się zająć – w dodatku po raz pierwszy to ona ma wystąpić w charakterze oskarżyciela subsydiarnego. Zgłasza się do niej matka dziewczyny, której śmierć została zakwalifikowana jako samobójstwo. Twierdzi, iż ma dowody, iż jej córka nie odebrała sobie życia, a mimo to kolejni prokuratorzy wciąż umarzają postępowanie. Prawniczka gwałtownie dostrzega, iż doszło nie tylko do uchybień proceduralnych, ale także manipulacji. Jednocześnie Chyłka musi nawigować po nieznanych wodach życia osobistego – realizowane są przygotowania do ślubu, a ona po latach decyduje się nawiązać kontakt z matką.

Werdykt

Warszawą wstrząsa informacja o odnalezieniu martwego niemowlaka na jednym z publicznych placów zabaw. Policja nie jest w stanie odnaleźć rodziców, nic nie pozwala też zidentyfikować tożsamości dziecka. To media jako pierwsze trafiają na trop – udaje im się odnaleźć matkę, która przed kamerami twierdzi, iż nie pamięta, co się wydarzyło, i nie wie, gdzie jest jej syn. Dziennikarze przyklejają kobiecie łatkę dzieciobójczyni, zapowiada się jeden z najgłośniejszych procesów ostatnich lat – a Chyłka i Oryński zrobią wszystko, by poprowadzić tę obronę. Nowy partner zarządzający kancelarią nie ma jednak zamiaru pozwalać, by dwójka prawników dłużej dzieliła się sprawami.

Komisarz Forst

Jeśli lubicie kryminały toczące się w naszych swojskich Tatrach, to z pewnością polubicie serię, których głównym bohaterem jest komisarz Forst. To postać, której nie da się nie lubić! Nic więc dziwnego, iż to druga seria po Chyłce, która doczekała się kilku tomów. Książki klasycznie należy czytać po kolei – tak jak są ustawione poniżej.

Ekspozycja

Termin „ekspozycja” ma przynajmniej pięć znaczeń. Podobnie wieloznaczny jest każdy krok mordercy. Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok – na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, iż zabójca nie zostawił żadnych śladów. Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst. Zanim tamtego ranka stanął na Giewoncie, wydawało mu się, iż widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic… Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione.

Przewieszenie

Podhalem wstrząsa seria wypadków w górach. Początkowo czarna passa wydaje się jedynie ciągiem pechowych zdarzeń, jednak śledczy ostatecznie odkrywają związek między ofiarami. Każe on sądzić, iż ktoś morduje turystów na szlakach. Dochodzenie prowadzi komisarz Forst. gwałtownie zdaje sobie sprawę z tego, iż zabójstwa powiązane są ze sprawą, nad którą pracował z Olgą Szrebską. Zaczyna tropić mordercę, zbierając okruchy informacji, które ten zdaje się z premedytacją zostawiać. Kiedy zbliża się do rozwiązania sprawy, doganiają go upiory z przeszłości. Wiktor Forst będzie musiał stawić czoła nie tylko człowiekowi, którego ściga, ale także ludziom gotowym zrobić wszystko, by go pogrążyć.

Trawers

Grupa uchodźców miała zostać w Kościelisku tylko przez trzy dni. Wójt zakwaterował ich w sali gimnastycznej, czekając, aż rząd znajdzie dla nich stałe miejsce pobytu. Wszystko zmieniło się, gdy przypadkowy turysta został odnaleziony martwy na szlaku prowadzącym na Czerwone Wierchy. Odcięto mu opuszki palców, wybito wszystkie zęby, a w ustach umieszczono syryjską monetę. Czy Bestia z Giewontu powróciła? A może to któryś z uchodźców jest winny? Rozpoczyna się nagonka medialna, a wraz z nią śledztwo prowadzone przez Dominikę Wadryś-Hansen. Tymczasem Wiktor Forst wsiąka coraz bardziej w więzienny świat, zupełnie nieświadomy tego, iż na wolności jest ktoś, kto liczy na jego ratunek…

Deniwelacja

Gdzie jest Wiktor Forst? To pytanie zadają sobie zakopiańscy śledczy, gdy topniejący w Tatrach śnieg odsłania makabryczny widok na zboczach Giewontu. Odnalezione zostają zwłoki grupy kobiet, których za życia nic ze sobą nie łączyło. Żadna wycieczka nie zaginęła zimą na szlakach, a wszystkie ofiary wypadków w górach zostały odnalezione. W dodatku na ciałach nie ma żadnych śladów świadczących o tym, by doszło do zabójstw. Kiedy w Zakopanem znikają jednak kolejne kobiety, nie ma wątpliwości, iż na Podhalu pojawił się seryjny zabójca. Policja odkrywa ślad prowadzący do Wiktora Forsta. Problem polega na tym, iż nikt nie wie, gdzie od roku przebywa były komisarz…

Zerwa

Zbocza gór znów spłynęły krwią. W środku sezonu turystycznego na Rysach odnalezione zostają zwłoki starszego mężczyzny, a sposób działania sprawcy prowadzi wyłącznie do jednego wniosku: wrócił ten, którego wszyscy się obawiali. Oprócz monety w ustach, na nagim torsie ofiary znajduje się wycięty w skórze, krwawy napis: „Revertar ad Ierusalem in misericordiis”. Sytuacje komplikuje fakt, iż ofiarę umieszczono na samym środku słupka granicznego, przez co śledztwo zamierzają prowadzić zarówno Polacy, jak i Słowacy. W mieście i na szlakach wybucha panika, tymczasem Wiktor Forst budzi się w zakopiańskim szpitalu. Nie pamięta, co działo się z nim, od kiedy opuścił Polskę, by sprawdzić, co znajduje się w pewnej skrytce pocztowej…

Halny

Wiktor Forst przypłacił zdrowiem pogoń za seryjnym mordercą, którym był Iwo Eliasz. Podhale odetchnęło z ulgą, kiedy Bestia z Giewontu została unieszkodliwiona. Przez trzy lata panował względny spokój. Jednak nie trwał on długo, bo przy kaplicy na Wiktorówkach zostały znalezione zmasakrowane zwłoki. Czy koszmar powrócił? Sprawy może podjąć się tylko jeden człowiek. Nie wiadomo jednak, gdzie jest Wiktor Forst?

Przepaść

W Tatrach Zachodnich dochodzi do zaginięcia młodej kobiety z Warszawy. Ostatnim razem widziana była przez turystów w okolicy Trzydniowiańskiego Wierchu, a potem przepadła bez wieści. Był to jej pierwszy wyjazd w góry, miała zamiar spędzić w nich tylko weekend, a w Zakopanem pojawiła się sama – mimo to wedle ustaleń policji szła czerwonym szlakiem w towarzystwie czterech mężczyzn. Sprawę prowadzi Wiktor Forst, który odtwarza trasę dziewczyny z nadzieją, iż odnajdzie ją żywą. Nie trafia na żadne poszlaki, odkrywa jednak w Tatrach coś, co rzuci nowe światło na zbrodnię sprzed lat…

W kręgach władzy

Fani political fiction z pewnością docenią serię W kręgach władzy. Spokojnie można całość nazwać polskim House of Cards, więc jeżeli gustujecie w takich klimatach, to warto sięgnąć pod tę serię książek Remigiusza Mroza. Czytać należy wedle kolejności poniżej.

Wotum nieufności

Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, iż stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać. Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy. Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa…

Większość bezwzględna

W kręgach władzy trwa kryzys. Po skandalu z udziałem premiera, parlament nie zdołał uchwalić wotum nieufności, a polityk, który miał przejąć władzę, znalazł się w szpitalu. Prognozy zarówno dla niego, jak i dla kraju, nie są dobre. Sytuację pogarsza fakt, iż niedługo przed mającym odbyć się w Polsce międzynarodowym szczytem, do służb specjalnych dociera informacja o możliwym zamachu. Prezydent Daria Seyda traktuje ostrzeżenia wywiadu jako realną groźbę, ale ma pewne wątpliwości – doniesienia bowiem pochodzą nie od sojusznika, a przeciwnika na arenie międzynarodowej. W dodatku ktoś z otoczenia głowy państwa zaczyna sabotować prezydenturę Seydy…

Władza absolutna

Po zamachu pod sejmem Polska znalazła się na skraju anarchii. Konstytucja nie przewiduje, kto powinien przejąć władzę, a do walki o nią gotowe są stanąć wszystkie siły polityczne. W sytuacji poważnego kryzysu rozpoczyna się najbardziej bezkompromisowa kampania wyborcza w historii. Tymczasem zaczynają pojawiać się dowody na to, iż zamach był jedynie elementem większego spisku. Ten, kto odkryje prawdę, zdobędzie władzę absolutną…

Parabellum

Jeśli jesteście fanami II wojny światowej, to seria Parabellum jest skierowana do Was. Misternie usnuta intryga, ciekawi bohaterowie oraz przede wszystkim miejsce i czas akcji powodują, iż od serii Parabellum trudno się oderwać – nie tylko miłośnikom historii. Całość składa się na trylogię, którą należy czytać zgodnie z kolejnością przedstawioną poniżej.

Prędkość ucieczki

Jest sierpień 1939 roku, nad Polskę nieuchronnie zbliża się widmo wojny. Życie dwóch braci zmienia się z dnia na dzień, kiedy staje się jasne, iż świat, jaki dotychczas znali, chyli się ku upadkowi. Starszy sierżant Bronek Zaniewski będzie musiał zmierzyć się z wrogiem na linii frontu, podczas gdy Staszek, młodszy z braci, zrobi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo Żydówce, której oświadczył się tuż przed niemiecką inwazją… Seria Parabellum to nie tylko pełna napięcia opowieść o polskiej historii, ale także okazja do spojrzenia na konflikt oczami oficera Wehrmachtu,

Horyzont zdarzeń

Staszek i Maria poszukują bezpiecznej przystani na Zachodzie, podczas gdy Bronek stara się przebić na Kresy do ukochanej Anieli. Podróże braci przez tereny ogarnięte wojną wystawią na próbę ich odwagę i oddanie, a zakończą się w sposób, którego żaden z nich się nie spodziewa. Christian Leitner tymczasem rusza w pościg za dwójką zbiegów z Rawicza, chcąc za wszelką cenę ująć tych, którzy splamili jego honor…

Głębia osobliwości

Jest rok 1940. Braci Zaniewskich czeka daleka i niebezpieczna droga. Po odnalezieniu przyjaciela z armii Bronek postanawia przedostać się na Zachód, gdzie mają formować się polskie oddziały. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem, a decyzja podjęta pod wpływem chwili zupełnie odmieni los chłopaka. Tymczasem Staszek, rozdzielony z Marią, niechybnie zmierza prosto na spotkanie śmierci w obozie koncentracyjnym. Po drugiej stronie barykady pewien oficer SS będzie musiał zdecydować, czy ważniejsza jest dla niego lojalność wobec kraju, czy wobec ludzi…

Trylogia kryminalna z Wysp Owczych

Jeśli lubicie kryminały skandynawskie, to ta trylogia, którą Remigiusz Mróz napisał pod pseudonimem, z pewnością przypadnie Wam do gustu. Wyspy Owcze to niepozorne małe państewko, które kryje masę tajemnic. A Remigiusz Mróz potrafi w mistrzowski sposób zbudować atmosferę. Kolejność czytania wedle ustawienia książek poniżej.

Enklawa

Wyspy Owcze. Jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie: od lat 80. doszło tu tylko do jednego morderstwa. Farmerzy żyją spokojnie i martwią się głównie tym, by w okresie nie spadła liczba turystów. Pewnej nocy wszystko się zmienia. W niewyjaśnionych okolicznościach znika nastolatka. Społeczność Vestmanny natychmiast organizuje poszukiwania, ale okazują się bezskuteczne. Sprawę przejmuje duńska policja, a cała historia wzbudza zainteresowanie mediów. Na jaw zaczynają wychodzić mroczne sekrety zamkniętej społeczności. Czy Wyspy Owcze to na pewno bezpieczna enklawa?

Połów

Raz do roku wody wokół Wysp Owczych przybierają krwawy odcień. Mieszkańcy urządzają grindadráp, czyli tradycyjny połów grindwali. Jedno z upolowanych zwierząt budzi w Farerach grozę – podczas patroszenia rybacy odkrywają w żołądku ssaka makabryczne znalezisko… Na wyspę zostaje wezwana z Danii policjantka Katrine Ellegaard, która ma poprowadzić śledztwo w sprawie niepokojącego odkrycia. Tymczasem pojawiają się nowe fakty w sprawie, która wstrząsnęła Vestmanną w poprzednim roku. Skazany za tamto przestępstwo odwołuje się od wyroku do Sądu Najwyższego.

Prom

Dziewiczy rejs promu duńskich linii na Wyspy Owcze nie kończy się tak, jak powinien. Jednostka niespodziewanie zatrzymuje się na wodach przybrzeżnych archipelagu, gdzie sieci komórkowe nie mają zasięgu. Kontakt z załogą urywa się i wszystko wskazuje na to, iż prom został uprowadzony. Na pokładzie jest Katrine Ellegaard, duńska policjanta, która na własną rękę próbuje ustalić, co się dzieje. gwałtownie przekonuje się, iż wdrożono procedury awaryjne, uniemożliwiające przemieszczanie się między pokładami, a na statku prawdopodobnie znajdują się terroryści. Tymczasem czekający na nią w Vestmannie Hallbjorn Olsen odkrywa, iż wyjaśnienie sprawy może kryć się nie na promie, ale na archipelagu.

Seria z Damianem Wernerem

Z kolei seria, której głównym bohaterem jest Damian Werner to rasowy thriller psychologiczny, gdzie z nerwów będziecie obgryzać paznokcie i z niepokojem przewracać kolejne strony. Dla fanów mocnych wrażeń lektura obowiązkowa. Kolejność czytania – klasycznie po kolei, tak jak są ustawione poniżej książki.

Nieodnaleziona

Dziesięć lat po zaginięciu narzeczonej, Damian Werner jest pewien, iż nigdy więcej jej nie zobaczy. Pewnego dnia trafia jednak niespodziewanie na ślad ukochanej – ktoś zamieszcza jej zdjęcie na jednym z profili spotted, szukając dziewczyny. Werner jest gotów przyjąć, iż to przypadkowe podobieństwo, spotter wgrywa jednak drugie zdjęcie. Zdjęcie, które zrobił jej sam Werner na kilka dni przed zaginięciem – i którego nikomu od tamtej pory nie pokazał. Kto szuka dziewczyny? I czy to naprawdę ona pojawiła się po dziesięciu latach?

Nieodgadniona

Rok po ucieczce od męża Kasandra Reimann prowadzi spokojne, ustatkowane życie za granicą. Jest przekonana, iż udało jej się zostawić wszystko za sobą – także konsekwencje tego, co zrobiła, by ratować siebie i dziecko. Do czasu. Pewnego dnia jej syn nie wraca do domu po wizycie u kolegi, a jedyny ślad prowadzi do Opola. Zrozpaczona matka zrobi wszystko, by odnaleźć dziecko, choćby jeżeli będzie oznaczało to ponowne spotkanie z człowiekiem, którego życie zniszczyła. Damian Werner tymczasem wprowadza się do nowego mieszkania, wciąż starając się zapomnieć o wszystkim, co spotkało go rok temu. Przeglądając jednak rzeczy zostawione przez poprzedniego właściciela, trafia na starą kasetę VHS, która rzuca nowe światło na jego przeszłość…

Seria z Sewerynem Zaorskim

A może lubisz powieści, których akcja rozgrywa się w małych miasteczkach, niczym u Stephena Kinga? To koniecznie sięgnij po serię z Sewerynem Zaorskim w roli głównej. Bo jak wiadomo – tajemnice małych miasteczek są zwykle najciekawsze! Kolejność czytania ma znaczenie – książki należy czytać wedle ustawienia poniżej.

Listy zza grobu

„Listami zza grobu” Remigiusz Mróz otwiera cykl książek o Sewerynie Zaorskim. Tym razem jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy kryminałów proponuje Ci książkę o patomorfologu, który rezygnuje z wielkomiejskiego życia i wraca do rodzinnej miejscowości. Jednak nie może do końca porzucić swojej profesji. Odkrywa coś, co rzuca nowe światło na sprawę pewnej śmierci sprzed 20 lat.

Głosy z zaświatów

Remigiusz Mróz ponownie wprowadza czytelnika w świat Seweryna Zaorskiego, który z racji wykonywanego zawodu patomorfologa na co dzień ma do czynienia ze zwłokami. Trzyma nerwy na wodzy i traktuje swoją pracę bezosobowo, ale nie potrafi, pomimo wielu lat doświadczenia w zawodzie, przejść obojętnie nad ciałami dzieci, które coraz częściej trafiają do zakładu patomorfologii w Żeromicach. Wraz z Sewerynem zaczniesz zastanawiać się, czy zgony te rzeczywiście mogą być dziełem przypadku? Wykluczone.

Szepty spoza nicości

Seweryn Zaorski po raz ostatni wraca do Żeromic, by sprzedać dom i na dobre zostawić za sobą tragiczną przeszłość. Formalności realizowane są dłużej, niż powinny – i wszystko wskazuje na to, iż ktoś z premedytacją chce zatrzymać go w okolicy. Tego samego dnia policja otrzymuje anonimową wiadomość, iż w lasach Roztocza nieopodal miasteczka znajdują się poćwiartowane zwłoki brutalnie okaleczonego mężczyzny. Zaorski nie ma zamiaru się mieszać, ale kiedy o pomoc prosi go Kaja Burzyńska, nie potrafi odmówić. Spoza nicości zaczynają dochodzić szepty tych, którzy nie mieli prawa przemówić…

Obrazy z przeszłości

Dwadzieścia lat temu w Żeromicach zaginęła jedna z mieszkanek – prowadzący postępowanie policjanci nigdy nie ustalili, co stało się z dziewczyną, a śledczy nie odnaleźli żadnego tropu, który pozwoliłby wyjaśnić zagadkę. Pierwsze ślady pojawiły się dopiero dwie dekady później, kiedy w okolicznych lasach zaczęto odkrywać rzeczy mogące należeć do zaginionej. Jedną z nich odnajdują Seweryn Zaorski i Kaja Burzyńska, zupełnie nieświadomi tego, iż ma ona związek z nierozwiązaną sprawą z przeszłości. Fakty, które zaczynają się z niej wydobywać, malują niespodziewany i przerażający obraz zbrodni, które miały na zawsze pozostać nieodkryte…

Seria z Gerardem Edlingiem

Remigiusz Mróz jest znakomitym obserwatorem i potrfi wniknąć w ludzką psychikę jak żaden inny autor. W serii z Gerardem Edlingiem robi to w bardzo realistyczny sposób. To kolejna seria kryminalno-psychologiczna z postacią, która jest zupełnie inna niż „klasyczni bohaterowie” Mroza.

Behawiorysta

Zamachowiec zajmuje przedszkole, grożąc iż zabije wychowawców i dzieci. Policja jest bezsilna, a mężczyzna nie przedstawia żadnych żądań. Nikt nie wie, dlaczego wziął zakładników, ani co zamierza osiągnąć. Sytuację komplikuje fakt, iż transmisja na żywo z przedszkola pojawia się w internecie. Służby w akcie desperacji proszą o pomoc Gerarda Edlinga, byłego prokuratora, który został dyscyplinarnie wydalony ze służby. Edling jest specjalistą od kinezyki, działu nauki zajmującego się badaniem komunikacji niewerbalnej. Znany jest nie tylko z ekscentryzmu, ale także z tego, iż potrafi rozwiązać każdą sprawę. A przynajmniej dotychczas tak było…

Iluzjonista

Po traumatycznych przeżyciach bohater „Behawiorysty” musi tym razem stawić czoła dawnej sprawie tzw. Iluzjonisty. Jest przekonany, iż przed laty do więzienia trafił złoczyńca. Ktoś jednak pokazuje mu, jak bardzo się myli. Gerard Edling musi zmierzyć się z mordercą, który rzuca podejrzenia na inne osoby, sam zachowując anonimowość. Wypala on na ciałach swoich ofiar znaki zapytania, tak samo jak przestępca z 1988 roku. Pozostawia zagadki, które tylko Edling może rozwiązać. Jak to możliwe, iż zwyrodnialec tak wiernie powiela modus operandi wcześniejszego zbrodniarza?

Ekstremista

W Opolu znika maturzystka, a jedynym pozostawionym przez nią śladem jest karta tarota z symbolem sprawiedliwości. Rodzina nie zamierza iść na policję, gdyż twierdzi, iż dziewczyna zmagała się z problemami i nieraz deklarowała, iż któregoś dnia ucieknie z domu. Jedyną osobą, która dostrzega w tym coś więcej, jest lokalna dziennikarka, Małgorzata Rosa. Od kilku miesięcy śledziła powracający w internecie motyw kart do wróżenia, zdający się mieć związek ze zdarzeniami, w które wplątany był niedawno Gerard Edling. Nie widząc innej możliwości, próbuje szukać pomocy u człowieka, który z nieznanych jej przyczyn nie chce mieć z nią nic wspólnego.

Science fiction – Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz jest najbardziej znany jako autor kryminałów. Ale potrafi napisać tak adekwatnie wszystko – choćby science fiction! Poniżej dwie powieści w tym gatunku.

Chór zapomnianych głosów

Okręt badawczy „Accipiter” przemierza bezkres kosmicznej próżni, a jego załoga pogrążona jest w głębokiej kriostazie. Nieliczni świadomi są dramatu, który rozgrywa się na pokładzie. Astrochemik Håkon Lindberg budzi się przedwcześnie z kriogenicznego snu i widzi, jak ginie jeden z ostatnich członków załogi. Prócz niego rzeź przetrwał tylko nawigator, Dija Udin Alhassan. Czy to on jest odpowiedzialny za fiasko misji? A może stoi za tym jakaś niewypowiedziana siła? Obca cywilizacja? Nieokreślony byt? Ludzkość podróżuje między gwiazdami, odkrywa miriady światów, ale nigdy nie napotkała żadnych oznak życia.

Echo z otchłani

ISS Kennedy powrócił na Ziemię, która w niczym nie przypomina planety sprzed kilkuset lat. Po globalnym kataklizmie stała się jałowym pustkowiem, a na jej powierzchni przetrwali tylko nieliczni.
Ocalałe statki Ara Maxima są bezpieczne na orbicie, czekając na dalsze instrukcje tych, którzy podejmą się odbudowy ludzkości. Co zdarzyło się na Ziemi? I czy okrętom naprawdę nic nie grozi? Wróg wygrał proelium i czeka gdzieś pośród gwiazd, świadomy istnienia gatunku ludzkiego. Jeden z nich przez cały czas znajduje się w kriokomorze Kennedy’ego. I będzie miał szansę, by odkupić swoje winy…

Remigiusz Mróz – inne książki

Jeśli nie macie ochoty lub nie macie czasu, by chwytać za którąkolwiek z serii przedstawionych powyżej, zawsze możecie przeczytać jedną z powieści poniżej, która jest zamkniętą całością. Sprawdźcie opisy fabularne i sami zdecydujcie, od której książki Remigiusza warto zacząć swoją przygodę czytelniczą.

Wieża milczenia

Co łączy tajemnicze, pozornie niezwiązane ze sobą morderstwa, zamach na polityka, fanatycznych wyznawców zagadkowej religii śmierć w rodzinie wpływowego i bogatego przedsiębiorcy?

Turkusowe szale

Do Anglii Polacy przybywają jako przegrani – najpierw kampanii wrześniowej, potem wojny we Francji. Brytyjscy przełożeni lekceważą ich umiejętności i wolę walki, nie spiesząc się z wpuszczeniem ich za stery samolotów. Trwa Bitwa o Anglię, liczy się każdy pilot, ale 307 Dywizjon Nocny Myśliwski pozostaje uziemiony. Morale spadają, a szeregi Lwowskich Puchaczy topnieją. Gdy w końcu jeden z Polaków weźmie sprawy w swoje ręce, wszystko się zmieni. Z nieba zaczną spadać niemieckie bombowce, dowódcy RAF-u będą rwać włosy z rozpaczy nad niesubordynacją Polaków, a angielskim elegantkom nagle zmiękną nogi. Nad dywizjonem wisi jednak niebezpieczeństwo, w jego szeregach bowiem ukrywa się szpieg…

W cieniu prawa

Autor przeniesie Cię do Galicji z 1909 roku. Poznasz Polaka Erika Landeckiego, który cieszy się dobrą opinią. Udaje mu się zatrudnić na stanowisku pucybuta w austriackim dworku. Jest przekonany, iż złapał pana Boga za nogi. Jednak jego nadzieje na lepszą przyszłość i uśmiech losu gwałtownie okazują się płonne. Kryminalną zagadką, jaka pojawia się w książce W cieniu prawa Remigiusza Mroza, jest nagła śmierć dziedzica rodu, do którego należy dworek. Podejrzenie natychmiast pada na niedawno zatrudnionego pucybuta.

Świt, który nie nadejdzie

Były pięściarz, Ernest Wilmański, to człowiek bez przeszłości. Stracił wszystko, co miał do stracenia. W poszukiwaniu nowego życia wyjechał do stolicy, jednak znalazł się w złym czasie i w złym miejscu. Zanim zaczął rozglądać się za pracą, praca znalazła jego i… nie miała nic wspólnego z uczciwym zarobkiem. Wilmański wbrew swojej woli został wciągnięty w świat Banników, grupy przestępczej, która swą nazwę zawdzięcza temu, iż z przeciwnikami rozprawia się tak, jak robił to słowiański demon – topiąc ich w baniach. Ernest wspina się po gangsterskiej drabinie, nie spodziewając się, iż jedna kobieta może pokrzyżować wszystkie jego plany. Ani iż zjawy z przeszłości dopomną się o uwagę…

Czarna Madonna

Boeing 747 irlandzkich linii lotniczych miał wylądować w Tel Awiwie o trzeciej w nocy. Nigdy nie dotarł na miejsce, a kontakt z maszyną utracono gdzieś nad Morzem Śródziemnym. Na pokładzie znajdowało się 520 osób, w tym narzeczona Filipa, która miała odbyć pielgrzymkę do Bazyliki Grobu Świętego. Przez pierwsze godziny Filip wierzy, iż samolot się odnajdzie. Nic nie wskazuje na zamach, straż przybrzeżna nie odnajduje wraku, a co jakiś czas do kontroli lotów dociera sygnał z transpondera. Co stało się z boeingiem? Jaki związek ma jego zniknięcie z podobnymi zdarzeniami? I jakie znaczenie ma obraz Matki Bożej, nazywany Czarną Madonną?

Hashtag

„Twoja paczka już na ciebie czeka!” – brzmiała wiadomość, która wydawała się zwykłą pomyłką. Tesa nie spodziewała się żadnej przesyłki, niczego nie zamawiała w sieci – a choćby gdyby to zrobiła, z pewnością nie wybrałaby dostawy do paczkomatu. jeżeli nie musiała, nie wychodziła z domu. Postanowiła jednak sprawdzić tajemniczą przesyłkę – i okazało się to największym błędem, jaki kiedykolwiek popełniła. Wpadła bowiem w spiralę zdarzeń, która miała zupełnie odmienić jej życie…

Lot 202

Zwyczajna, piątkowa noc w Nowej Hucie. Kamery monitoringu u zbiegu dwóch ulic rejestrują młodego chłopaka o drugiej piętnaście. Nie ma go na nagraniu z przecznicy dalej… Sześć lat później, podkomisarz Agnieszka Oliwa odnajduje ciało chłopaka w Opolu. Wszystko wskazuje na to, iż w wyjątkowo osobliwy sposób popełnił samobójstwo. Tymczasem z Okęcia startuje samolot z premierem na pokładzie. Zwykły lot do Toronto ma potrwać dziewięć godzin i trzydzieści pięć minut. gwałtownie okazuje się jednak, iż najprawdopodobniej nigdy nie dotrze do celu… rozpoczyna się wyścig z czasem, a jedyną poszlaką jest chłopak, który niegdyś zaginął na krakowskich ulicach.

Osiedle RZNiW

Wczesne lata dwutysięczne. Blokowisko na osiedlu RZNiW żyje w rytmie rapu, oddycha dymem z jointów i nie toleruje obcych. Na dwunastym piętrze jednego z bloków mieszka Deso – wychowujący się bez rodziców chłopak, który na co dzień musi zmagać się z życiem w skrajnej nędzy. Pewnej nocy otrzymuje esemesa z nieznanego numeru. Nadawca pisze: „Boję się. Chyba ktoś za mną idzie”. Deso po chwili oddzwania, ale w słuchawce słyszy jedynie trzaski. Nazajutrz okazuje się, iż zaginęła dziewczyna z jego klasy. Chłopak nie wie, dlaczego próbowała skontaktować się akurat z nim, ale uznaje to za nieprzypadkowe i zaczyna szukać zaginionej.

ZOBACZ TAKŻE: Olga Tokarczuk: od czego zacząć czytać? Wszystkie książki
ZOBACZ TAKŻE: Wojciech Chmielarz – książki: od czego zacząć czytać? Kolejność
ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze polskie książki. Dobre książki [Bestsellery 2021]

Idź do oryginalnego materiału