„Byliśmy razem” – reportaż o strajku we Włoszczowie

radiokielce.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Strajk młodzieży w obronie krzyży w szkole / Fot. archiwum prywatne p. Alicji Groszek, Włoszczowa 1984 r.


Mieli po kilkanaście lat, gdy stanęli w obronie tego, co było dla nich ważne: „Zawiesiliśmy ten krzyż i choćby do głowy nam nie przyszło, iż ktoś w następnym dniu rękę wyciągnie na ten krzyż”, „Cały czas tato mówił, iż komuniści nas zniszczą”, „Dwóch funkcjonariuszy było pod drzwiami mojej klasy. Zabrali mnie na przesłuchanie”.

Co dokładnie wydarzyło się w 1984 roku we Włoszczowie? Jak potoczyły się losy uczestników strajku o krzyże? Odpowiedzi w premierowym reportażu „Byliśmy razem” autorstwa Marleny Płaskiej. Zapraszamy do słuchania w czwartek (25 kwietnia), po godz. 20 na antenie Radia Kielce.

W reportażu wspomnienia Alicji Groszek-Rydzek (przewodniczącej strajku), Jolanty Kozioł-Majki (z komitetu strajkowego) i uczestnika strajku Pawła Bielawskiego. W „Byliśmy razem” wykorzystane zostały także oryginalne nagrania przedstawicieli władzy oraz młodzieży sprzed 40 lat, pochodzące z archiwalnego reportażu Radia Kielce „Walka o krzyże”. Fragmenty wypowiedzi ks. Marka Łabudy pochodzą natomiast z notacji nagranej i udostępnionej nam przez Instytut Pamięci Narodowej. Ułożone podczas strajku utwory „Nie zdejmę krzyża” i „Czy Polska już słyszała” zaśpiewała schola działająca przy parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach.



Reportaż w Radiu Kielce
Nieznane historie, prawdziwe przeżycia i niezwykle zwykli bohaterowie. Dajemy głos im, dajemy głos świadkom zdarzeń. Rejestrujemy opowieści z przeszłości i czasów obecnych. Można ich posłuchać w czwartki w audycji Radia Kielce „W kręgu wartości – Wieczór z Reportażem i Dokumentem” o godz. 20:10 oraz na radiokielce.pl i podcasty.radiokielce.pl. Ludzie, relacje, emocje, wartości, historie z życia wzięte. Reportaż to jedna z najszlachetniejszych form dziennikarskich. Ludzkie sprawy, emocje, odkrywanie świata wartości, tego jak bardzo nisko można upaść i jak wzmocnionym powstać. Nie tylko czerń i biel, ale wszystkie odcienie szarości towarzyszą naszemu życiu. Te wszystkie odcienie są w reportażach Radia Kielce zarówno wtedy, gdy poruszamy sprawy społeczne, odnosimy się do wydarzeń, czy przygotowujemy dokument historyczny.

Idź do oryginalnego materiału