Był gwiazdą teatru w PRL. Aktorem został… przez gruźlicę

radiopogoda.pl 3 godzin temu
  • Jarema Stępowski był aktorem teatralnym i telewizyjnym oraz piosenkarzem.
  • Nie był pierwszym aktorem w swojej rodzinie, tym zawodem trudnił się bowiem jego stryj.
  • Stępowski nie planował zostać aktorem, jednak jego pierwotne plany pokrzyżował wybuch wojny.

Jarema Stępowski był bratankiem jednego z najwybitniejszych aktorów polskiego kina przedwojennego, czyli Kazimierza Junoszy-Stępowskiego. Jednak mimo artystycznego rodowodu nie planował iść w jego ślady. Po wielu życiowych zawirowaniach do podjęcia nauki w szkole teatralnej namówił go współlokator. Obaj zapisali się w historii polskiego teatru czasów PRL.

Zobacz także: To legenda kina PRL. Niewielu wie, dlaczego zmienił nazwisko

Jarema Stępowski spotkał swoje przeznaczenie w sanatorium

Zanim ostatecznie wybrał karierę aktora, Jarema Stępowski marzył o zostaniu lekarzem. Niestety wybuch II wojny światowej skutecznie mu to uniemożliwił. Jednak musiał znaleźć sobie jakieś zajęcie, dlatego też postanowił wystartować z własnym biznesem. Tak oto w czasach okupacji otworzył „Skład butelek, szmat i starego żelastwa” w Warszawie na ulicy Wroniej.

Jakiś czas później Stępowski musiał się zmierzyć z kolejnym ciosem, przyszły aktor podupadł bowiem na zdrowiu. Zdiagnozowano u niego gruźlicę, a z tego tytułu wysłano do zakopiańskiego sanatorium. Jak się później okazało, było to szczęście w nieszczęściu, ponieważ tam spotkał Gustawa Holoubka, który był jego współlokatorem.

Holoubek miał rację

Nowo poznany znajomy, który również wsławił się jako znakomity aktor, namówił go do podjęcia nauki w szkole teatralnej. O tym wyjątkowym spotkaniu Holoubek opowiedział po latach w rozmowie z „Rzeczpospolitą” w 1998 roku.

Wydawało mi się, iż nie można się nazywać Stępowski i nie być aktorem. Jarema miał fantastyczne poczucie humoru i właśnie aktorską wyobraźnię. Cieszę się, iż go przekonałem. Czas pokazał, iż miałem rację – mówił.

Zaledwie po dwóch latach od rozpoczęcia studiów Jarema Stępowski miał już swój aktorski debiut za sobą. W kolejnych latach związał się m.in. z warszawskimi Teatrem Komedią, Teatrem Dramatycznym czy Teatrem Syrena. Wystąpił również w ponad 20 filmach oraz zostawił po sobie kilkadziesiąt piosenek. Swoim wybitnym dorobkiem zasłużył na miano jednego z najważniejszych aktorów teatralnych epoki PRL.

Idź do oryginalnego materiału